banner430
(Efsus (Afşin) 1910 yılında belediye olduktan sonra Osmanlının savaş ve iğtişaş (karışıklık) dönemlerinde (1. Dünya ve İstiklal Harbi) kentleşme konusunda bir atılım yapılamamış, gelişme gösterememiştir. Ancak Cevlanlıoğlu İbrahim Efendinin Belediye Başkanlığı yaptığı 1928-1950 yılları arasında günümüzdeki Atatürk Caddesi denilen Çarşı Caddesi (bombeli parke taşları döşenerek) açılmış, dükkanların önüne kaldırım ve kepenkler yapılmıştır. Hem Ulu Cami Hem de Turabioğlu Cami mevkiinde iki asri hela (tuvalet), şadırvan ve Asri hamam yaptırılmıştır. Bu yeni yapılar Afşinimizin asırların karyeliğinden nahiye ve kaza statüsünü kazandığını kanıtlar.1960 ve öncesinde doğan Afşinliler, Belediye Binasından Eski Garaj ve Dayı Oteline kadar uzanan her iki yandan akasya ağaçlarıyla gölgelenen küçük ve sevimli caddesini hoş bir duyguyla hatırlar.  Baharın gelip akasya çiçeklerinin açmasıyla, çarşıyı sanki bir gelinin boydan boya beyaz duvağına döndürmesinin yanında mis gibi bir doğal koku da yayılırdı.
1941 yılında Efsus’u ziyaretinden iki yıl sonra ilçedeki gelişmeleri görmek için yeniden gelen Maraş Mebusu, Elbistanlı hemşerimiz Hasan Reşit Tankut Maraş Yollarında isimli kitabında söz konusu etmektedir. Afşin’de bu doğal güzelliğin nasıl oluşturulduğunu kendisinden dinleyelim. “Aradan çok geçmedi. İki yıl sonra (1943’te) tekrar Efsus’a geldiğim zaman kasabının ortasını iki yıl önceki sinek bulutundan sıyrılmış buldum. Ne mi yapmışlardı? Dağınık suları arklarda toplamışlar, pazaryerini temizlemişler, kasabanın üst ve alt geçelerinde genel ayakyolu yapmışlardı. Bu ayakyolları geniş, temiz, her mevsime göre korunmuş rahat birer hacet giderme yerleri idi. Yakın yıllarda gezdiğim, küçük, büyük kasabalarımızın hiç birinde bu yolda ve bu kadar mükemmel (işe) hatta bir teşebbüse, bir başlangıca bile rast gelmedim. Yabancı gezginlerin bizde didikledikleri (tenkit, teşrih) konularından biri de bu ayakyolu konusudur. Her nereden ne sebeple olursa olsun kasabaya gelen bir kimse, bir genel ayakyolu bulamadığı için bazen sıkıntının en çatlatıcısını çeker.
    
 
Şadırvan’ın yapıldığı 1936 yılında Kenan Demir’in özel arşivinden alınan fotoğraf. Fotoğrafta dikkati çeken bir husus, Ulu camiinin ihata duvarının oldukça yüksek bir duvarla örülmüş halidir. Bizim çocukluğumuzda üzeri demir doğramalı betonarme duvar ve çeşmeler vardı.
 
Eski Afşin’in (Efsus) çarşısının âdeta sembolü olan Şadırvan Cevlanlıoğlu İbrahim Özdemir döneminde (1936-1937) yılında yapıldı. İşlemeli ihata demirlerini ve bunların bağlantı sütunları olan mermerleri diken Dişçi Yusuf Demir, Şadırvanın önüne mermer üzerine değirmen dişek aletiyle oyma aslan ve kaplan resmi yapıp bir kitabe olarak “Bu şadırvan İbrahim Özdemir delaletiyle urayca (kamu, halk) yaptırılmıştır. Altına da ‘Efsus’lu Yusuf” yazdı (Hikmet Özcan) Ancak ne yazık ki daha sonra bu resim ve kitabe 1950 yıllarında siyasi hırslara, Şadırvanın kendisi de 1973 yılında Afşin’in kanalizasyon şebekesine kurban gitti (Petrolcü Kemal Demir). Yalnız burada oldukça tuhaf bir durum vardır ki, 1941 ve 1943 yılında Efsus’u ziyaret edip anılarını yazan Hasan Reşit Tankut Maraş Yollarında ve 1947-1948 yıllarında Kaymakam Vekilliği yapan İbrahim Sadi Öztürk Merhaba Köyüm, Merhaba Türkiyem, adlı kitaplarında Şadırvandan söz etmemektedirler.
 
 
1940-1970 yıllları adasında Afşin’in şirin çarşısıyla adeta özdeşleşen Şadırvan(1960’lı yıllar).
 
 
1951 yılında Kenan Demir tarafından çekilen Afşin’in Çarşısı
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FEVZİ KÖŞ 2016-08-21 21:43:01

SELAMUN ALEYKİM KIYMETLİ HOCAM YAZILARINIZLA BİZE IŞIK TUTUYORSUNUZ. ELİNİZE KOLUNUZA KALEMİNİZE SAĞLIK. HOCAM AFŞİNLİ KUVVAYI MİLLİYE KUMANDANLARINDAN BAHSEDERKEN MEDRESE MEZUNU MÜLAZIM-I EVVEL KÖŞOĞLU SÜLEYMAN EFENDİYİDE YAZARSANIZ BENİ MUTLU VE BAHTİYAR EDERSİNİZ. HOCAM DEDEM KÖŞOĞLU SÜLEYMAN EFENDİNİN ATATÜRK’E ÇEKTİĞİ TEGRAFLAR İLE ATATÜRKTEN GELEN TELGRAFLAR FİLİKRANLI KAĞIDA YAZILI OLUP, KAĞIT İÇİNDE GİZLİ TÜRK BAYRAĞI BULUNMAKTADIR. AFŞİN ASKERLİK ŞUBE BAŞKANIMIZ BU BELGELERE SAHİP OLMAMIZI VE KORUMAMIZI İSTEDİLER.KIYMETLİ HOCAM BU BELGELERİ SİZİN KİTABINIZDA VE YEŞİL AFŞİN DEKİ YAZILARINIZDA YAZARSANIZ SEVİNİRİM. HOCAM BİRDE EFSUS NAHİYE MÜDÜRLERİNDEN KÖŞOĞLU HALİL EFENDİ 1861 YILINDAN 1822 YILINA KADAR NAHİYE MÜDÜRLÜĞÜ YAPMIŞ KİTABINIZA EKLERSENİZ SEVİNİRİN SAYGILARIMLA SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ HOCAM.

Avatar
METİN GÜLTEN 2016-08-24 12:23:03

HOCAM AFŞİN TARİHİNİ MİTHAT BERBEROĞLU , DOĞAN BOZKURT, ARİF TAŞKALE GİBİ ADAMLARMI BELİRLİYOR. AFŞİNİN KUVAYI MİLLİ KUMANDANLARINI NEDEN YAZMIYORSUNUZ.
1-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN KÖŞOĞLU SÜLEYMAN EFENDİ
2-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN HAMİŞ MEHMET EFENDİ
3-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN SEYİT MEHMET İMAMOĞLU
4-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN MEHMET SAİT GÜNEŞLİ
5-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN SADIK İNAN
6-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN DURDU TÜRKKAHRAMAN
7-MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN MÜHTÜ SALİM EFENDİ (KAYNAK)
8-KÖFTECİZADE ŞÜKRÜ EFENDİ
9-KUVAYI MİLLİYE KOMUTAN YARD KADAYIFÇI DURMUŞ BÜLBÜL
10- ŞIHHAMİT DOĞAN
11- MEHMET AKSAKAL (FAHININ OĞLU)
12-BOZCA OĞLU CUMA ÖZDEMİR
13-HACI HÜSEYİN FEL OĞLU
14-DİRGEN ALİ
15-Mülazım-ı Sani Teğmen ALİ GEDİKBAŞI
16-Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Cevlanlıoğlu İbrahim ÖZDEMİR.
HOCAM BU KAHRAMANLAR ÇETE TOPLAYIP DÜŞMANA AMAN DEDİRTMİŞLERDİR.KAHRAMANMARAŞ 12 ŞUBAT DERGİSİ , AFŞİN DER DERGİSİ VE TÜRKİYE GAZETESİ BU KAHRAMANLARI YAYINLADI SİZDENDE BEKLİYORUZ.

Avatar
Salih Kara 2019-03-18 11:02:56

Hocam kalemine sağlık; Selam ve Dua ile

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373