Seçim öncesi yorumum hangi koşullarda olursa olsun, sürdürebilir bir ekonomi için, iktidarın kazanması durumunda kesinlikle politika değişikliğine gidileceği yönündeydi. Öyle de oldu…

Seçimden sonra yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak, Sayın Mehmet Şimşek’in ismini gördük. Millet olarak Mehmet Şimşek’in elindeki sihirli değnekle enflasyonu tek hanelere indireceğine, dolar kurunu 3 liralara çekeceğine, herkesin sıfır araba sıfır ev alacağına inandık!!! Ama o sihirli değnek şapkadan tavşan yerine, Şimşek çıkardı!!!

Bizler millet olarak  çok çabuk unutuyoruz, maalesef her şeyi basite alıyoruz. Şimdi kayıtı biraz geriye alıp sizlere bazı şeyleri hatırlatacağım… Türkiye ekonomisi 2015 yılından bugüne gerek yanlış ekonomik uygulamalar, gerekse ulusal ve uluslararası sorunlar kaynaklı 10 kat değer kaybetti evet yanlış duymadınız tam tamına 10 kat! 2015 yılındaki 1 lira ile bugünkü 10 lira eşdeğer… Mehmet Şimşek göreve gelmeden önce tüm rezervleri tüketmiş, KKM denilen bir modelle resmen hazineye bir sömürü düzeni kurulmuş, reel ekonomi sürdürülemez hale gelmişti. Bir sonraki aşamada toplu iflaslar ve şuanki yaşadığımızdan daha ağır bir ekonomik kriz yaşayacaktık.

Peki Mehmet Şimşek 60 günde neler yaptı;

-Politika faizini artırarak Türk Lirasına 60 günlük sürede %35 bandında değer kazandırdı.

                ⁃              Merkez Bankası yönetimini değiştirerek, merkez bankasının daha rasyonel kararlar almasını sağladı.

                ⁃              Uluslararası finansal otoriteler tarafından Türkiye ekonomisine güven atfetti ve Türkiye’nin kredini notunu yükseltti.

                ⁃              Yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmeye sağladı.

                ⁃              Tüketici kredi musluklarını kapatarak, finansal sıkılaşma uyguladı.

                ⁃              Kamusal tasarruf yönergesini yürürlüğe sokarak, kamu israfının önüne geçmeye başladı.

                ⁃              Vergi artışları yaparak, hazineye kaynak oluşturdu.

Sonuç olarak 60 günde bunları yapınca birileri tarafından hazmedilmiyor… Bizim insanımız çabuk unuttu hazinenin boş olduğunu, ekonominin bir enkaz olduğunu;

 “-madem vergi artıracaktı onu ilkokul çocuğu da yapardı!”

“- sözde ekonomiyi düzeltecekti doları 30 lira yaptı, böyle mi düzelecek?”

çünkü hepimiz ekonomistiz, her şeyi bilir her şeyi basite alırız… Birileri diyordu ya; gözlerinizi açın kapatın 6 ay sonra gördüklerinize siz de inanamayacaksınız maalesef inanamadık, 6 ayda  %200 enflasyonu gördük.

Sonuç olarak Mehmet Şimşek’e bir meslektaşım olarak, bir vatandaş olarak ateşten gömleği giydiği için ve o kadar hazmedemeyen haramiye rağmen, dirayetli bir şekilde politikalarını uyguladığı için teşekkür ederim.