Yanlış görmüyor ve yanlış duymuyorsunuz politika faizi %50 seviyesine çıktı!!! Dünyada en yüksek politika faizi uygulayan ülkelerden biriyiz.

Peki neden faizi bu kadar yükseltiyoruz bunu açıklayalım…

Merkez bankaların asli görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Türkiye ekonomisi geçtiğimiz 5 yıllık süreçte  süper enflasyon yaşadı ve fiyatları hala kontrol altına alamadı.

Aşırı enflasyon, önceki refah yıllarında elde edilen karları hızla yok edebilir, özel tasarrufların değerini aşındırabilir ve özel şirketlerin karlarını tüketebilir.

Faturalar herkes için daha pahalı hale gelir: tüketiciler, işletmeler ve hükümetler ay sonunu getirmek için mücadele etmek zorunda kalır.

Merkez bankası da fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonu kontrol altına alabilme adına, sıkı maliye politikalarını ve faiz enstrümanını devreye aldı.

Merkez Bankası politika faizini artırdığında; bankalar kendi müşterilerine uyguladığı faizlerini artırır. Enflasyon ile mücadele algısı güçlenir. Döviz kurları düşer, ulusal para birimi değerlenir. Ayrıca kredi çekmenin maliyeti yükseldiği için de borçlanma ertelenir. Daha sıkı finansal koşullar kaçınılmaz olarak çoğu veya tüm ekonomik sektörlerde tüketici harcamalarında düşüşe yol açar. Mal ve hizmetlere olan talep azaldığında, bunların fiyatları da düşme eğilimi gösterir.

Sonuç olarak, kişisel borçlar, araba kredileri, kredi kartları ve ipotekler daha pahalı hale gelir ve vatandaşlar bunu talep etmekte daha isteksiz olur. Yani yatırım yapmak için düzenli olarak kredi talep eden şirketler, adım atmadan önce iki kez düşünmek sorunda kalır.

Peki faiz bir yatırım aracı mıdır?

Bankacı dostlarımız anlatacaklarımdan çok memnun kalmasa da biz gerçekleri anlatmakla mükellefiz…

Faiz, düzenli getiri sağlayan risk primi en düşük enstrümanlardan biridir. Faiz yatırım aracı değil, düşük riskli sabit birikim aracıdır. Bir ülkede faiz ne kadar yüksekse, enflasyon faizden daha yüksektir bu sebeple faiz hesaplarında paranız daime enflasyona karşı ezilecektir. Son 10 yıl faiz getirilerine ve enflasyon artışlarına bakıldığında bu tablo dahada netleşiyor…

10 yıl önce 100 Bin Türk lirasıyla faiz yatırımı yaptığınızda, bugünkü reel değer 672 Bin Türk lirası olarak karşılık buluyor.

10 yıl önce 100 bin Türk lirasının bugünkü reel enflasyon karşılığı ise 1 Milyon 448 Bin Türk Lirasıdır.

Sizlere naçizane tavsiyem tablo bu kadar netken malınızı faize kaptırmayın…