banner430


" Sizi bir tek candan ( Adem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini ( Havva'yı ) yaratan O'dur. Eşi ile ( birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi ( hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı.  Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah'a: Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız, diye dua ettiler." ( A'raf Sûresi, Âyet 189 )

     14 Şubat günleri " Sevgililer Günüdür!". Bu güzel günün, bütün sevenlere, sevdiklerine aşk ile bağlananlara, evlerinde eşi ile huzur içerisinde, mutlu bir dünyada yaşayanlara mübarek, kutlu ve mutlu olsun!..

      Hani, Esmaül Hüsna içerisinde " El- Vedûd" diye bir isim bulunmaktadır. O isimdir ki, Yüce Allah'ın, dilediği kulunu seven, aşk ile yanan kullarını seven, salih kullarını sevip onları rahmet ve rızana ulaştıran  ve sevilmeye en çok layık olan demektir!..

     İşte, müminin sevgi anlayışı böyledir. Allah;  neyi sevin, neyi sevmeyin diye emretmiş ise, bizim sevgi anlayışımız orada odaklanır, vıcık vıcık, ayağa düşmüş, sahte çiçeklerle sahte, iğreti sevgiler sunan, sevgili olduğunu iddia edenler bizim muhitimizde bulunmazlar.

     Müminler olarak, bizim sevgimiz; Hz. Adem ile, Hz. Havva ile başlar, ilanihaye kıyamet kopuncaya da öylece aksamadan, eksilmeden devam ederek gider.

     Bizim sevgi dünyamızda, harama bulaşmak, sevgimize haram bulaştırmak bulunmaz. Nasıl ki, Yusuf (as), Züleyha'nın tekliflerine karşı direnç göstermiş ise, dün ve bu günkü müminler de, tıpkı Yusuf gibi, sevgilerini korurlar, kollarlar, sevip okşarlar ve çakır dikenlerini bu sevgiye yaklaştırmazlar..
      Biz, sevgililer gününü, Batılı ülke insanları gibi , diskoda, barda, pavyonda kutlayan değil, zil zurna sarhoş olarak, yapış yapış kutlayan çılgınlar değil; Resulullah (sav)'in, Hz. Aişe'yi sevmesi gibi sever, sayar ve sevgisine halel getirici bir davranış içerisine girmeyiz. Çünkü;

     " Kaynaşmanız için size kendi ( cinsinizden) eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O'nun ( varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır." ( Rûm sûresi, âyet 21 )

     İşte, müminler olarak, bizim sevgililer günümüz bu ayetlerden ilham alarak, evimize renk katar, gönüllerimizi süsler, sevgililerimiz nadide bir çiçek gibi  evlerine, evlatlarına koku saçarlar, eşlerine huzur ve mutluluk sunarlar!..

     Bizler de, tıpkı Hz. Ömer gibi, evlerimizde eşimizin, sevgilimizin hizmetkârı, dışarıda dik başlı, onurlu müminler olarak toplum bireyleriyiz..

     Batı'nın, Batı'lının " sevgililer günü" lütfen bizim semtimize uğramasın, yaklaşmasın ve yakın olmasın!.. Çünkü, en basiti, her yıl üç beş gün, Batı sokaklarında " Karnaval" rezaletlerini görmekte, kimi zaman da şahit olmaktayız.

     Anadan üryan, iffetin ayağa düştüğü, namus, ırz, aile mefhumunun bir kenara itildiği gibi, bizim dünyamızda, aile anlayışımızda, sevgili ve sevenler günümüzde bu tür ahlakî mülevveslikler yoktur.

     Onun içindir ki, bizim " Sevgililer günümüz" sadece hayatta kaldığımız, yaşadığımız müddetçe, sürece kalmayacaktır!.. Sekerattan da sonra, cennet hayatımızda da bu güzellikler devam edecek, cennetin yüce nimetlerinden eşimizle birlikte İnşallah müstefid olacağız!..

     Bizim " Sevgililer günü" sokak ortalarında hanımın öldüren, yaralayan kepazeliklerle uzaktan yakından bir ilgi ve alakası bulunmamaktadır. Hanımlarımız, sevgililerimiz, tıpkı birer Meryem, Fatima, Hatice, Aişe gibi kıymet değer hanım efendilerdir.  

     Bizler, müminler olarak, evlerimiz sevgilimizle birlikte mescid olmuş, her an, her dem Kâbe karşımızda gibi ibadette, taatte, rükuda ve sücudda, selamda ve selametteyiz!..

     Netice olarak;

     Hal böyle iken, geliniz, hep birlikte, insanlığa, tüm dünyaya örnek olacak bir " Sevgililer günü"nü kutlayalım.

     Öylesi, bir tutam çiçekle, bir demet  gül ile, bir günlük " sevgililer günü"nü kutlamayalım. Yılın 365 günü, iyi günde, kötü günde, kederde, tasada, bir olarak, " Sevgililer Günü"nü doya doya yaşayalım.

     Aşkımıza; beşeri, insani ilişkiler bulaştırıp, yapmacık, iğreti, usandıktan sonra bir kenara atılacak, fırlatılacak sevgililer olmasın!..

     Sevgilimiz; çocuklarının annesi, beyinin hanım efendisi olsun. Yaşamış olduğu çizgi, daima Kur'ânî çizgi dışına taşmasın.. Bilgili, bilinçli, basiretli, İlahi düşünceler ışığında cennete doğru pervaz eden sevgililer olsun!..

     Son söz olarak: Ya Rab!.. sevginle yaşat, sevginle öldür, sevginle dirilt bizi, sevginle yaşat bizi!.. Selam ve dua ile..

     Şerafettin Özdemir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373