banner408

Kahramanmaraş İline ait Afşin ve Elbistan İlçeleri beraberce coğrafi, ekonomik ve Kamu hizmetlerinin gerekleri bakımından İl olmaya namzet bulunmaktadır. Elbistan İlçesi Kahramanmaraş’ın ekonomik ve coğrafi bakımdan en büyük ilçesidir. Yine Afşin İlçesi Kahramanmaraş’ın ekonomik ve coğrafi bakımdan ikinci en büyük İlçesidir. Elbistan ve Afşin, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinin kesiştiği noktada yer alan iki ilçedir. Elbistan ve Afşin İlçeleri, denizden 1 150 metre yükseklikte, Elbistan-Afşin adıyla anılan, oldukça geniş bir ovada kurulmuş olan ilçelerdir. Bu ova, Türkiye'nin en büyük ovalarından biridir. Bu ova üzerinde Ceyhan, Hurma, Göksun, Söğütlü Nehirleri gibi su kaynakları mevcuttur. Bu kaynaklar üzerinde birçok baraj kurulmuş ve kurulması da planlanan su kaynaklarıdır. Afşin İlçesi 146, Elbistan İlçesi ise Kahramanmaraş'a 160 kilometre uzaklıktadır. Coğrafî konum itibariyle komşu illere uzaklığı, Malatya'ya 125, Gaziantep'e 235, Kayseri'ye 265, Sıvas'a 300 kilometredir. Elbistan-Afşin'in tarihi oldukça zengindir. Anadolu medeniyetlerinin birçoğu bu bölgede yaşamıştır. Birçok tarihî esere sahip olan Elbistan-Afşin'in tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Bölgede, Romalılar, Hititler, Frigyalılar, Selçuklular, Dulkadirliler ve Osmanlılardan kalan birçok kıymetli eserler mevcuttur. Kahramanmaraş İline bağlı olan Elbistan ve Afşin İlçeleri, beraberce coğrafî, ekonomik ve kamu hizmetlerinin gerekleri bakımından il olmaya hazır ilçelerdir. Afşin-Elbistan İlçelerinin yüzölçümü 3 894 kilometrekare olup, mahalleriyle birlikte nüfusu 350. 000'i aşmaktadır. Güvenlik kuvvetlerinin etkinliğinin daha da artırılması yönünden, Afşin-Elbistan’ın il yapılması gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Afşin-Elbistan Termik santralleri Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır. Afşin Ashab-ı kehf külliyesi turizm bakımından ülkemizin önemli bir değeridir. Afşin ve Elbistan İlçelerinin birleştirilerek İl olarak Teşkilatlandırılmaları halinde Kahramanmaraş İlinin Büyük şehirliğini etkilememektedir. Afşin-Elbistan veya Elbistan –Afşin İlinin kurulması başta çevre, istihdam, sanayi, hizmet sektörü, eğitim, sağlık, tarım vs, birçok alanda bölgede bir sinerji oluşacaktır.Afşin –Elbistan veya Elbistan-Afşin İli kurulduğu takdirde mevcut ilçe ve beldelere ilave ilçe beldeler teşkil edilecek Lüzum üzerine bölge müdürlükleri gelecektir.Afşin-Elbistan Santral işletme müdürlüğü Genel müdürlük seviyesine dönüşecektir.Afşin’de bulunan Sivil toplum örgütlerinin başkanları ise daha önce ortak basın bildirilerinde Bölgede kurulacak İlin adı Afşin-Elbistan ili olursa destek vereceklerini açıklamışlardı.Afşin-Elbistan ilinin kurulması için daha önceleri önerge veren Kahramanmaraş Milletvekillerimiz.

1-Mehmet KAYA Kahramanmaraş 1999 yılı 21 Dönem Bağımsız Milletvekili Elbistan-Afşin İlçelerinin birleştirilerek Elbistanafşin isminde yeni bir İlin Kurulması için TBMM meclisine önerge vermiştir.

2-Mehmet Akif PAKSOY Kahramanmaraş 2007 Yılı 23 Dönem MHP Milletvekilli Afşin-Elbistan İlçelerinin birleştirilerek Afşinelbistan isminde yeni bir İlin kurulması için TBMM Meclisine önerge vermiştir.

3-Mesut DEDEOĞLU Kahramanmaraş 2011 yılı 24 dönem MHP Milletvekilli Kahramanmaraş İlimiz Büyükşehir olurken Kahramanmaraş’ımızın kuzeyinde bulunan yan yana gelişmiş olan Afşin-Elbistan İlçelerinin birleştirilerek İl yapılmasının Kahramanmaraş’ımızın Büyükşehir olmasına mani olmayacağını TBMM Meclisi kürsüsünde yaptığı konuşmada belirtmişti. Afşin’imizin İl olması için TBMM meclisine önerge veren bu Milletvekillerimize teşekkür ederekAfşin’imize hizmeti dokunmuş şahsiyetlerimizi tarihi açıdan unutmamalıyız. Kendilerine Afşin adına teşekkür ediyoruz.

24.Haziran 2018 Seçimlerinde Afşin İlçemiz ve Elbistan İlçelerimiz Cumhur ittifakına büyük oy vermişlerdir. Afşin ve Elbistan İlçeleri olarak Afşin-Elbistan veya Elbistan –Afşin adıyla bir İlin kurulmasını Sayın Cumhurbaşkanımız Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Bakanı Sayın Doktor Devlet BAHÇELİ beyden Afşin-Elbistan İlinin kurulmasını bekliyoruz.

Afşin ve Elbistan ilçelerimizin beraberce Afşin-Elbistan İli yapılmasını Afşin Sivil toplum örgütlerimizin beyanatı böyledir. Afşin Sivil toplum örgüt Başkanları yaptıkları açıklamada "Elbistan İlçesi Afşin İlçesinin nimetlerinden ortak faydalanıyorsa ortak il olarak Afşin Elbistan İlinin kurulmasına severek evet diyeceklerini" belirttiler. Afşin sivil toplum örgüt başkanları Elbistan'ın Afşin olmadan İl olamayacağını belirterek eğer bölgemizde bir İl kurulmasına destek isteniyorsa bu ilin Adı AFŞİNELBİSTAN olmalıdır. İl olma konusunda Elbistan 83 bin nüfuslu Afşin'i göz ardı ederse tek başına İl olmada zorlanır düşüncesindeyiz. Afşin Elbistan İlçeleri birleşir AFŞİNELBİSTAN İLİ olursa severek destek veririz. Eğer Elbistan bizi yok sayarsa biz Afşin olarak Elbistan'a İlçe olmayı kabul etmeyiz ve Kahramanmaraş'ın İlçesi olarak kalmaya devam ederiz. Zaten Afşin Kahramanmaraş'ımızın en büyük ilçelerinden biridir. Eğer Elbistan Afşin ilçesinin toprakları içerisinde bulunan Termik santrallerinin ve Madenlerin nimetlerinden ortak faydalanıyorsa Kurulacak il de ortak olmalıdır ve bu İlin adı AfşinElbistan İli olmalıdır. Afşin ve Elbistan İlçeleri olarak Afşin-Elbistan veya Elbistan –Afşin adıyla bir İlin kurulmasını Sayın Cumhurbaşkanımız Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Bakanı Sayın Doktor Devlet BAHÇELİ beyden Afşin-Elbistan İlinin kurulmasını bekliyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salih kara 2018-08-27 00:45:57

Afşin - Elbistan birlikte ilçe olmalı-ymış, niye birlikte!? Elbistan'ın il, Tanır'ın ilçe olmasına Afşin engel olmadı mı!? İl olunca hangi sorun/lar çözülecek!? Yatırım mı gelecek, işsizlik mi bitecek, eğitim daha kaliteli mi olacak!?..

Misafir Avatar
MUSTAFA KÖŞ 2018-08-31 00:46:55 @salih kara

SAYIN SALİH KARA BEY AFŞİN Elbistan'ın EN-BÜYÜK İLÇESİ YAPINCA HANGİ HİZMET GELECEK.AMA BERABER İL OLURLARSA AFŞİNELBİSTAN VEYA ELBİSTAN AFŞİN BÜYÜK BİR SİNERJİ ORTAYA ÇIKAR SENİN BAHSETTİĞİN TÜM SORUNLARIN HEPSİ ÇÖZÜLÜR.AMA SADECE ELBİSTANI İL YAPIP AFŞİNİ ELBİSTAN A BAĞLADIK AFŞİN ELBİSTANININ EN BÜYÜK İLÇESİ OLUNCA AFŞİNE NE HİZMET VERECEK ONU SÖYLE BANA İKİNCİSİ ZATEN AFŞİN KAHRAMANMARAŞIN İKİNCİ BÜYÜK İLÇESİ DİĞER HUSUS İSE TANIR'I İLÇE YAPSALARDI NE OLACAKTI. TÖRÜR NEDENİ İLE EKİNÖZÜ VE NURHAK İLÇELERİNİ MECBUREN İLÇE YAPTILAR. BEN DYORUMKİ AFŞİNELBİSTAN BERABER İL OLSUN TANIR'DA İLÇE OLSUN ARITAŞ'TA İŞTE O ZAMAN KOCAMAN İL OLUR.

Beğenmedim! (16)
Avatar
salih kara 2018-08-25 01:26:30

Afşin-Elbistan İlçeleri beraber il olursa AfşinElbistan olursa; sorunlar bitmiş mi olacak ya da il olmakla yörenin hangi sorunlarına çare bulunmuş olacak!?.. Eğitim daha mı kaliteli olacak!?.. Yatırım mı gelecek!?.. İşsizlik sona mı erecek!?.. Birbirine 30 km uzaklıkta iki ilçeyi nasıl il yapacaksınız!?.. Ya da gelişen ve büyüyen Elbistan ile her geçen gün geriye giden ve küçülen Afşin'i nasıl il yapacaksınız!?.. Elbistan il olsa Afşin de en büyük ilçesi olsa, olmaz mı!?..

Avatar
Elbistanlı 2018-10-22 19:41:46

Elbistanın il olmasına Afşin karar vermeyecek veya desteğine de gerek falan yok , cumhurbaşkanı veya tbmm il olsun derse olur. Yazının özü iyi ama içersindeki Elbistanı küçük gören ifadeler yanlış,

Avatar
salih kara 2018-09-04 09:34:28

Sayın Mustafa KÖŞ, Ne sinerjisinden bahsediyorsunuz, Afşin'de sinerji mi var!?.. Nüfus gitgide azalıyor, ekonomi küçülüyor, farkında değil misiniz!?.. Birbirine 30 km uzaklıkta iki ilçeyi nasıl il yapacaksınız!?.. Ya da gelişen ve büyüyen Elbistan ile her geçen gün geriye giden ve küçülen Afşin'i nasıl il yapacaksınız!?.. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kapsamına girdikten sonra Elbistan'ın tek başına yada AfşinElbistan birlikte il olma şansı bitmiştir.... İl olmak değil, yatırım gelmesi, işsizlere iş sahası açılması, eğitim kalitesinin yükseltilmesi önemli...

Avatar
Nuri Mingan 2020-03-05 01:05:01

Mustafa Köş, eline sağlık, yakışır da...
Ancak Bu Bölge ayrıldığında; Ekinözü ve Nurhak da bu birlikte yer almak ister. Zaten buralar, Elbistan'dan ayrılma. Buna Göksun da tümden ya da en azından bazı köyler (şimdi mahalleler) de katılmak isteyebilir. Bu durumda Maraş'ı terk etmek için fırsat kollayan Andırın'ı da eklerseniz, Maraş'a ne kalacak?
Malûm, iller yığma nüfustan çok, sanayî, turizm... vb ekonomik varlıklarıyla ön plâna çıkabilir ancak. Bu durumda Verimli Afşin-Elbistan ovasının tarımsal üretimini, Andırın'ın ormanını kaybeden Maraş'ın elinde ekonomi adına ne kalacak? Dondurma ve biber gibi bazı gıda ürünleri...
Bence il olmadan da bazı nimetlere kavuşulabilir; Alanya ve İskenderun örneğinde olduğu gibi Üniversiteler kurulabilir belki. Termik enerji ile ön plâna çıkan bu bölge; HES ve GES'lerle de ön plâna çıkartılabilir meselâ... o zaman pastadan daha büyük paylar alabilirsiniz, İskenderun gibi. İskenderun, ekonomik olarak Hatay'a çok şey katıyor ve karşılığını da alıyor.

banner372

banner373