banner430

65 YIL SONRA KUT'ÜL AMARE ZAFERİNE SAHİP ÇIKAN YİĞİT CUMHURBAŞKANIM SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN 

Küçüklükten bu tarafa ilgi ve alaka duyduğum Tarih en büyük tutkum. Atatürk diyor ki "Geçmişini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar!"

Ben geçmişini bilmeyen insanları hafızasını kaybetmiş, geleceğini başkalarının ellerine bırakmış bireyler olarak düşünüyorum.

Bir Araştırmacı yazar olarak Öğrenecek o kadar çok şey var ki; araştırmak, doğru kaynakları bulmak lazım. 13 bin İngiliz askerin esir alındığı Kut'ül Amare zaferi, 1952'ye kadar Zafer  bayram olarak kutlanırken Türkiye'nin NATO'ya girişi sonucu zaferin kutlanması yasaklandı.Bugün, Osmanlı devletinin bundan tam 98 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümü..1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanan Kut-ül Amare Muharebesi, 1. Dünya Savaşı'nın en önemli muharebelerinden biri olarak biliniyor. Osmanlı Ordusu, Kut-ül Amare muharebesi ile Çanakkale'den sonra İngiliz birliklerine karşı ikinci büyük darbeyi vurmuştu.İngilizlerin baskısı sonucunda 1952 yılından sonra Kut'ül Amare zaferi Kutlamaları kaldırılarak Tarih kitaplarından silinerek Türk Milletine bu zafer unuturulmuştur.Bu şanlı zaferimize  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN sahip çıkarak şanlı Tarihimizin altın sayfasında tekrar Kut'ül Amare Zaferi ve bayramı yerini almıştır. 

İNGİLİZ BİRLİKLERİ TAMAMEN ESİR ALINDI

Dicle Nehri kıyısında Şattülarap kanalı ile birleşen Basra Körfezi'nin kuzeyi ile Bağdat'ın güneyinde bulunan bir kasaba olan Kut'ul Amare'de muharebe de adını kasabadan almıştı.Muharebe, şehrin yakınlarında konuşlanmış İngiliz birlikleri ile müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlamış ve kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve 13 bin İngiliz askerinin tamamının esir alınmasıyla da bitmişti

NATO'YA GİRİNCE ZAFER UNUTTURULDU

Kut-ül Amare zaferi, Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlandı.Kut'ul Amare zaferinin bayram olarak kutlanmasından rahatsız olan İngilizler, Türkiye'nin NATO'ya üye olmasının ardından bayramın kaldırılması için baskı yaptı.1953 yılında  Baskılar üzerine Türkiye, bayram kutlamasına son verirken şanlı bir zafer yad edilemez hale geldi.Öte yandan İngilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare zaferi ve Kut Bayramı'na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Unutturulmak istendi.

Halil Paşa, Kutü'l-Amare zaferinden sonra 6. Ordu'ya yayınladığı mesajda şöyle dedi:

‘’Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut'u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut'ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz.’’

1953 yılında İngilizler tarafından Türkiye'ye yapılan baskılar sonucu Kut'ül Amare zaferi kutlanmaktan kaldırılmıştır.Türk Milleti olarak Çanakkale Zaferinden sonra en önemli Zaferi Kut'ül Amare zaferidir. 65 Yıl Önce İngilizlerin dayatması sonucu zafer olarak kutlanan Kut-ül Amare zaferi ve Kut Bayramı'na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Unutturulmak istendi.65 yıl sonra Türkiye Cumhuriyetinin başına yiğit bir Cumhurbaşkanı olan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN geldi bize İngilizlerin 65 yıl önce unutturdukları Kut'ül Amare Zaferini tekrar Türk Milleti olarak kutlamak için proğramlara alınmış olup, ayrıca TRT kanalında Kut'ül Amare Mehmetçik Dizisi yapılarak aynı diriliş Ertuğrul dizisi ve Payitaht 'Abdülhamid dizisi  Milyonları TRT ekranına kilitlenerek büyük bir bir beğeni ile seyredilmiştir. Kut'ül Amare Savaşında Afşin'imizden 32 Şehit ve Gazimiz bulunmaktadır.Türk Milletinin bir Evladı olarak Tarihimize sahip çıkan sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip ERDOĞAN' A Teşekkür eder Afrin Savaşına katılan Türk Milletinin Göz Bebeği Kahraman Ordumuzda görev yapan Mehmetçiklerimize başarılar diler Allah Yar ve Yardımcımız olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner465

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373