Afşin, tarihiyle, kültürüyle, şairleriyle, güzel insanlarının olduğu bir ilçeydi son zamanlara kadar..

Afşin’de ilk köşe yazımı bu kadar ağır yazmak istemezdim ama ‘Gerçekler’ önüme geçti. Afşin’in güzelliklerini herkes biliyor zaten ben bugün herkesin bildiği ama kimsenin sesini çıkarmadığı ağır gerçekleri yazacağım.

Uyuşturucu: Afşin’de sadece gençlerin değil ilkokul çocuklarına kadar uzanan uyuşturucu madde kullanımını bilmeyen yoktur. Bunun için ne yapılıyor? Aileler, emniyet, jandarma, amirler, müdürler ne yapıyor? Gençlerin, çocukların bu pisliğe bulaşıp yok olmasını mı izliyor? 1 senede Afşin’de ne kadar uyuşturucu yakalandı? Gerçekten mücadele veriliyor mu?

Silah: Bugün çarşıya çıkın 10’da 8’inin belinde silah var. Kafelerde, sokaklarda, düğünlerde herkesin belinde silah, kimin gücü kime yeterse. Bu zamana kadar düğünlerde polis ve jandarma ne kadar çaba gösterdiyse de önünü alamadı. Bu konuda polis ve jandarma ekipleri pasif mi kalıyor yoksa Afşin halkı bu konuda duyarsız mı? Sahi bu arada Afşin’de ruhsatsız silah yakalanma sayısı nedir? Biliyorum herkesin dayısı var, yakalatsa da geri alır o ayrı bir durum.

Şiddet: Son zamanlarda aşırı derecede artan şiddet olayları var. Bunlar gün yüzüne çıkmıyor ama her gün karı koca, aile kavgaları artarak devam ediyor. Depremden sonra daha da artan bu olaylarla karşı ne yapılıyor?

Taciz/Aldatma: Afşin’in en başında gelen sorunlardan biri. Namus bekçiliği yaptığını söyleyenler peki aynı şeyi kendileri yapıyor mu? Ortaokul, lise çağındaki özellikle kızların yaşadığı sorunlar, tehdit şantajla kaç genç kızın hayatı bitiyor?

Trafik Kazaları: Deprem sonrası özellikle trafik kazaları aşırı derecede arttı. Afşin’de yol hakkı kimin belli değil! Herkes sinirli herkes aksi olmasıyla kazalarda kaçınılmaz oluyor. Birde ehliyetsiz gezen gençler dolu. Aileler çocuklarına neden karşı çıkamıyor? Polis ve Jandarma Afşin’de haftada en az 1-2 genci ehliyetsiz yakalıyor ama durum yine aynı.

Sorunlar çok gerçekler ağır, bu yazım kimin zoruna gider, kim ders almak ister orasını bilemem ama Afşin’deki ağır gerçekler bunlar…