banner430
KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANI MÜLAZIM-I EVVEL ÜSTEĞMEN SEYİT MEHMET İMAMOĞLU


Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Seyit Mehmet İMAMOĞLU Afşin’imizin kurtuluş savaşı mücadelesi kahramanlarımızdan biridir. Vatanımızın düşmana karşı savunulmasında çok önemli hizmetler yapmıştır. Kurtuluş savaşında Afşinli (Efsuslu) kahramanlarımı ne kadar yad et sekte azdır. Ancak onları her daim hatırlamak kurtuluş savaşı kahramanlarını unutmamaktır. Türk tarihi savaşlarda kahramanlıklar gösteren kahramanlar ile doludur burada Afşin’in yetiştirdiği kahramanlarımızdan olan yiğit komutan Seyit Mehmet İMAMOĞLU’NDAN bahsedeceğim. 1889 yılında Efsus (Afşin) İlçemizin Pınarbaşı mahallesi doğumlu Mehmet oğlu Seyit Mehmet İMAMOĞLU Mülazım-ı Evvel Üsteğmen rütbesi ile savaşmış Afşin’imizin yetiştirdiği kahraman vatan evlatlarımızdan biridir. Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Seyit Mehmet İMAMOĞLU F.7.Alay.23 Tabur üçüncü kısımda Çanakkale savaşı, Yemen savaşı, Birinci ve ikinci İnönü savaşları olmak üzere Sakarya meydan savaşı ile Büyük Taarruz ile kurtuluş savaşının tüm cephelerinde bulunmuştur. Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Seyit Mehmet İMAMOĞLU 18221 numaralı kırmızı şeritli istiklal madalyası sahibidir. Madalya beratı oğulları ve torunları tarafından özenle saklanmaktadır. Kahramanların yıllar geçtikçe önemi artmaktadır. Onlar Türk Milletine mal olmuş birer gurur abidesidir.1914- 1919-1920 Yıllarında Anadolu toprakları emperyalistlerce paylaşılmış, eski tabirle yedi düvel emperyalist ülkelerin askerleri kara postaları ile bereketli Vatan toprakların çiğniyorlardı. Vatanı Milleti için bu bilinçle nice isimli-isimsiz kahramanlar çıktı.. Seyit Mehmet İMAMOĞLU gibi Afşin’imizin yetiştirdiği vatan evlatları saymak ile bitmez. Düşmanların amacı Türk Milletini yok etmek ve tarihten silmekti. Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Seyit Mehmet İMAMOĞLU canından daha değerli bildiği mübarek vatanını düşmanlardan temizlemek için her türlü güçlüğe katlandı. Vatan sevgisinin imandan olduğunu yürekten inanıyordu. Tüm vatanın her tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafında başlatılan Milli mücadele hareketinde görev almıştır. Önce Çanakkale savaşı daha sonra Maraş ve Antep “in kurtuluş mücadelesine son olarak da büyük taarruza Üsteğmen Rütbesi ile katılmıştır.
  İşte Efsus-Afşin'imizin yiğit Kuvayı Milliye Komutanları:
1- Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Köşoğlu Süleyman Efendi,2-Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Hamiş Mehmed Efendi, 3-Mülazım-ı Evvel Seyit Mehmet İmamoğlu,4-Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Mehmet Sait GÜNEŞLİ,5-Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Sadık İNAN,6-Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Durdu Türkkahraman,7- Mülazım-ı Evvel Üsteğmen Müftü Salim Efendi,8-Köftecizade Şükrü Efendi, 9-Kuvayı Milliye Komutan Yardımcısı Kadayıfçı Durmuş Bülbül, 10-Şıhhamit Doğan ,11-Mehmet Aksakal(Fahının oğlu),12-Bozcaoğlu Cuma Özdemir,13-Hacı Hüseyin Feloğlu,14-Dirgen Ali,15-Mülazım-ı Sani Teğmen Ali GEDİKBAŞI olmak üzere Afşin'imizin bu yiğit Komutanları Maraş harbinden tutun tüm savaşların hepsinde kahramanca savaşmışlardır. Rahmetli Gazimizin oğlu iki dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği yapan rahmetli Afşin’imizin gururu ilk Milletvekilimiz Atilla İMAMOĞLU bana rahmetli gazimiz Seyit Mehmet İMAMOĞLU’NUN anısını bana şöyle anlatmıştı. Yıl 1946 İlçemizin Demokrat Parti Afşin ilçe Başkanı Seyit Mehmet İMAMOĞLU ve Afşin Belediye Başkanı ve aynı zamanda Cumhuriyet Halk Fırkası Afşin ilçe Başkanı İbrahim ÖZDEMİR oturup konuşurlar karar alırlar. Afşin ilçemize Kısık yolundan demiryolu yapılarak Trenin Afşin ilçesinden geçerek Kayseri ve Sivas demir yoluna bağlanması için Ankara’ya İsmet PAŞA’NIN (İsmet İNÖNÜN) yanına gitmeye karar alırlar. Demokrat Parti Afşin ilçe Başkanı Seyit Mehmet İMAMOĞLU İle İbrahim ÖZDEMİR Maraş’tan trene binerek Ankara’ya giderler Pembe Köşkte İsmet Paşa Afşin heyetini kabul eder. Seyit Mehmet İMAMOĞLU ve İbrahim ÖZDEMİR ismet PAŞA’YA Afşin İlçesinin Kayseri –Maraş Şosesi üzerinde gelişen büyüyen verimli tarım arazilerinin olduğunu ve Türkiye’nin 4’üncü büyük verimli ovasının dört yanının ırmak ve çaylarla sulandığını ve bu ovada Fasulye, Mercimek, Nohut, Culban, Pancar, Buğday, arpa, Ayçiçeği, Mısır, Fiğ gibi önemli mahsullerin yetiştiğini fakat halkın ulaşım nedeni ile bu mahsulatı satamadığını anlatırlar. İsmet PAŞA Afşin ilçesine Kısık yolundan demir yolunu yaptıracağının sözünü Afşin heyetine söz verir. İsmet Paşanın yanında bulunan Afşin heyetinden rahmetli İbrahim ÖZDEMİR ile rahmetli Seyit Mehmet İMAMOĞLU bulunmaktadır. Seyit Mehmet İMAMOĞLU İsmet PAŞA’YA derki Paşam ben sizin ile Birinci-İkinci İnönü savaşı ve Sakarya Meydan savaşında beraber savaştık Paşam beni tanıdınız mı diye İsmet Paşa’ya sorar İsmet PAŞA ayağa kalkar derki Seyit Mehmet oğlum ben seni nasıl tanıyamam der ve İsmet Paşa ile Sarılıp ağlaşırlar. Değerli Afşinli hemşerilerimiz bakın ilçemizin Biri sağ diğeri sol parti dediğimiz iki parti başkanı Afşin Demiryolu meselesi için Ankara’ya beraber gidiyorlar şimdi böyle bir ruhu bulmak çok zordur.Afşin'imizi İlçe Yapan İbrahim ÖZDEMİR ile Kurtuluş Savaşı Kahramanı Seyit Mehmet İMAMOĞLU'NU rahmet ve Minnetle anıyorum.

DERLEYEN
ARAŞTIRMACI YAZAR
MUSTAFA KÖŞ
AFŞİN KENT KONSEYİ TARİHİ ARAŞTIRMALAR BÖLÜM BAŞKANI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373