banner430
ÇANAKKKALE SAVAŞINDA ŞEHİT OLAN AFŞİNLİLER
 
Seyit Mehmet İMAMOĞLU Üsteğmen Üniforması ile Çanakkale Savaşında çektirdiği Fotoğrafı.

Tüm savaşlarda olduğu gibi Afşin’imizin Gencecik çocukları Çanakkale cephesindeydi. Gömlekleri, pantolonları yırtıktı, yamalıydı. Kimisi nişanlı, kimi evliydi. Kimi sevdalı, kimi ana kuzusuydu. Ama hepsi imanlıydı. Kimi bir şarapnel parçasıyla, kimi bir obüs mermisiyle parçalanmıştı. Mavzerlerini sımsıkı tutmuş, öylece şehit olmuşlardı. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi/Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi. Bu sebepten dolayıdır ki o gün çağrılmadıkları halde okullardan öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, doktorlarımız, müftülerimiz, camilerden imamlarımız, Türk Milletinin tüm ferdi, kınalı kuzularımız Çanakkale’ye koşmuştur. Günlerce boğazda nöbet tutmuşlar, vuruşmuşlar, şehit düşmüşler, gazi olmuşlar, “Çanakkale geçilmez” demişlerdir. Çanakkale Savaşı bir milletin varlık ve yokluk savaşı olmuştur. Filistin Cephesinden Kafkas’a,Şark Cephesi’nden Garp Cephesi’ne, Çanakkale Destanı’ndan 1. Dünya Savaşı’nın cereyan ettiği her noktaya, Osmanlı-Rus savaşından İç İsyanları bastırmaya, Eşkıya Takibinden Yemen’e kadar tüm vatan sathında; kazma, kürek, silah veya sopa ile bağrında bir nur topu gibi taşıdığı ana, baba, kardeş, eş, yavuklu, çocuk hasretini mermi ederek, gülle ederek; et yerine çarığını kemirerek, dal, yaprak, ot hatta katırların,atların, kadanaların dışkısından seçtiği arpaları yiyerek savaşmışlardır. O kutsal toprakların koynunda ebediyete kadar yatmak için kanlarıyla kendilerine kefen biçen, tertemiz gömleklerinde kendi mübarek kanlarının rengini taşıyarak al bayrağa sarılmış gibi toprağa giren, bize bağımsızlığımızı armağan eden kahraman ceddimin ruhları Şad Olsun. Şehitlerimize ve aziz kahramanlarımıza Allahtan Rahmet diliyorum.
1-Seyit Mehmet İMAMOĞLU mülazım-ı evvel (ÜSTEĞMEN): Seyit Mehmet İMAMOĞLU: Afşin İlçemizin Pınarbaşı Mahallesi Nüfusuna kayıtlı olup, İlçemiz Afşin-Efsus İlçesinde Medrese eğitimi görmüştür. Tüm vatanın her tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafında başlatılan Milli mücadele hareketinde görev almıştır. Önce Çanakkale savaşı daha sonra Maraş ve Antep"in kurtuluş mücadelesine son olarak da büyük taarruza Üsteğmen Rütbesi ile katılmıştır.. Seyit Mehmet İMAMOĞLU 1970 yıllarda Ankara’da İsmet İNÖNÜ’ NÜN ziyaretine gider Paşam der beni tanıdınız mı der? Sizinle Birinci İnönü, İkinci İnönü ve Sakarya’da savaştığını söyleyince İsmet Paşa (İNÖNÜ) Seyit Mehmet İMAMOĞLU’NU tanır Paşa ile birbirlerine sarılıp ağlamışlardır. Şimdi günümüzde böyle bir ruhu bulmak çok zordur. Seyit Mehmet İMAMOĞLU’NUN aynı zamanda kırmızı şeritli İstiklal madalyası ve beratı vardır. Ayrıca iki dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği yapmış eski Milletvekillerinden Atilla İMAMOĞLU’NUN babasıdır.
2- Mehmet Sait GÜNEŞLİ Mülazım-ı Evvel (Üsteğmen)
Önce Çanakkale savaşı olmak üzere Maraş, Zeytin ve Birinci dünya savaşlarında Üsteğmen Rütbesi ile bulunmuş ve İlçemizin İlk ilkokulu olan Efsus’un ve Afşin bey ilk öğretmenlerinden birisi olup, ayrıca Şehit Pilot Yüzbaşı Nafiz GÜNEŞLİ ve İlçemiz yazı işleri Müdürü Nadir GÜNEŞLİ’nin babasıdır. Mehmet Sait Güneşli Çanakkale Harbi'ne katılmıştır daha sonrasında 38 yaşında ise halk arasında Kürt harbi olarak bilinen dersim olaylarında üst teğmen olarak katılmıştır gazidir madalyası ve Çanakkale de cephede üzerinde yattığı çul ve Minderi halen durmaktadır...
1-İsmail oğlu Nuri Yaş:25 Kahramanmaraş-Afşin İlçesi Çanakkale Arıburnu Muharebesi şehit.
2- Abdurrahman oğlu Murat: Onbaşı, 1296 Afşin’in Emir İlyas köyünde doğdu, 20 Mart 1915’te Çanakkale  Arıburnu Muharebesi’nde şehit oldu.
3- Osman oğlu Ahmet: Er, 1297 Afşin’in Emirli köyünde doğdu, 16 Mart 1915’te Çanakkale  Arıburnu Muharebesi’nde şehit oldu
4-Durdu oğlu Mevlüt MURTEZAOĞULLARI Çanakkale Arıburnu şehidi.
5-Osman ERDOĞAN 1880 doğumlu Hafız Hüseyin ve Hatice Oğlu Çanakkale savaşı Arıburnu şehidi.
6-Hüseyin İPEK 1308 doğumlu Veli oğlu olmak üzere bu şehitlerimiz Çanakkale Savaşında 3’üncü Kolordu’ya bağlı olarak savaşmış şehit olmuşlardır.
7-01.07.1900 Afşin –Dağlıca Kurtuluş Mahallesi Doğumlu Hamza ve Hatice oğlu Mehmet MEŞE 04.06.1918 yılında şehit olmuştur.
8-Nezir KAYA Battal oğlu Afşin Çağılhan Köyü Urfa Savaşı Şehidi.
9-1884 Afşin doğumlu Memiş ve Selver oğlu Afşin Dokuztay köyünden Abuzer Gökdoğan Yemen Harbinde şehit olmuştur
10- ÇANAKKALE ŞEHİDİ: Hacı Memet oğlu Hasan Çanakkale Conkbayırı savaşında şehit olmuştur.
11-Mustafa SARI İsmail Oğlu 1888 Efsus-Afşin Doğumlu Çanakkale Anafartalar cephesinde 1915 yılında şehit olmuştur.
12-Tomak Mustafa (Mıstık) SOYDAN Çanakkale Savaşında Conkbayırında Şehit
13-Süleyman oğlu Şükrü 1897 Doğumlu 25 yaşında Dumlupınar Şehidi
14-Hüseyin Oğlu 1891 Doğumlu Mehmet Afşin Erçene Köyü Birinci Dünya Savaşı Filistin Cephesinde Şehit.
15-Mehmet oğlu Sait 1885 Doğumlu Afşin Tanır-Altunelma köyü Birinci Dünya Savaşı Urfa savaşı Şehidi.
16-Kel Hüseyin oğlu 1874 doğumlu Ali Onbaşı Afşin Tanır-Dağlıca Köyü Birinci Dünya savaşı Urfa şehidi.
17-Ali oğlu Kahraman 1893 Doğumlu Afşin Emirilyas Köyü Birinci Dünya Savaşı Şehidi.
18-İbiş oğlu Şükrü 1889 Doğumlu Afşin Karagöz Köyü Şark Kafkas cephesi Şehidi.
19-Ali oğlu Tortı 1882 doğumlu Afşin Hunu-Arıtaş Birinci Dünya Savaşı.
20-Ahmet oğlu Halil Karahan 1882 Doğumlu Afşin Tanır Çanakkale savaşı Arıburnu şehidi.
21-Ahmet ÖZDEMİR Osman oğlu 1875 doğumlu Afşin Karagöz Köyü Filistin ve Hicaz Cephesi şehidi.
22-Bekir BULDUK 1882 Afşin Deveboynu köyü doğumlu Seferberlik Yemen Savaşı şehit.
23-Ali GÜNDÜZ Ahmet oğlu Çanakkale savaşı Conkbayırı cephesi Gazisi
24-Halit KÖKER Çanakkale savaşı Anafartalar cephesi Gazisi
25-İbrahim 1890 doğumlu Mehmet oğlu Lakabı: Melek Oğulları Balkan Savaşı Şehit.
26-Hafız Hüseyin ÇİTİL Suriye Cephesi.
27-Hüseyin YILDIRIM Maraş Savaşı Şehidi.
28-Hasan Ali SEZER 1867 doğumlu Mustafa oğlu Yemen Savaşında şehit.
29-İsmail SEZER 1903 doğumlu Hasan Ali oğlu 1919 yılında yemende şehit.
30-Apan ÖKSÜZ 1875 Afşin doğumlu Yemen savaşında 9 yıl kalmıştır.Maraş-Dumlupınar ve kurtuluş savaşlarında bulunmuş gazimiz.
31-Hüseyin ÖKSÜZ Yemen-Maraş-Dumlupınar ve Kurtuluş savaşlarında bulunmuş Gazimiz.
32-Yusuf ÖKSÜZ Yemen-Maraş-Dumlupınar ve Kurtuluş savaşlarında bulunmuş Gazimiz.
33-Mehmet ÖKSÜZ Yemen-Maraş-Birinci İnönü -İkinci İnönü -Dumlupınar ve Kurtuluş Savaşlarında bulunmuş Gazimiz.
34-Halil oğlu 1890 doğumlu Mehmet Temiz Çanakkale savaşı şehit.
ARAŞTIRMACI YAZAR
MUSTAFA KÖŞ
Afşin Kent Konseyi Tarihi araştırmalar Komisyon Başkanı
Kaynak: Araştırmacı Yazar Mustafa KÖŞ Güney Cephesinde Milli Mücadelede Afşin adlı kitap.
Değerli Afşinli Hemşehrilerim zaman , Zaman dışarıdan Yazar ağabeylerimim ve kardeşlerim geliyor bizim memlekette bunlar çok güzel itibar görüyorlar. Uzun zamandır Afşin'im için yazıyorum ama Afşin'imizin Hiç bir okulundan bir davet almadım eğer beni davet etselerdi çok güzel bir sunum yapacaktım. Yayınlamış olduğum yazılarımda Telif Hakkı Bulunmaktadır. İzin Alınmadan yayınlanması yayın İlkesine aykırıdır.Eğer Afşin'imizi seven bir sponsor bulunursa Güney Cephesinde Milli Mücadelede Afşin adlı kitabım ile Afşin'in Bilinmeyen Tarihi (Efsus Name) adlı Kitaplarım basıma hazırdır.Ben Şehitler Listesini  Milli savunma Bakanlığı Sitesi olmak üzere tüm Askerlik Şubesi arşivlerini günlerce araştırarak ve kimi şehidimizin yakınlarına ulaşarak günlerce ağlayarak hazırladım ve halen Şehit araştırmam devam ediyor. Afşinliler o zamanlar Elbistan -Göksun-Kahramanmaraş hatta Adana, Malatya  Askerlik şubelerinden Askere gitmişler. Adananın Saimbeyli İlçesinde 18 Tane Afşinli hemşehrilerimin Ermeniler tarafından hunharca yakılarak şehit edildiğini buldum.  Emeğe saygı duyalım. Afşinli Hemşehrilerime saygılarımla.
Araştırmacı Tarihçi Yazar 
Mustafa KÖŞ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373