100 yıl önce Afşin'e Bulgar göçmenlerinin bıraktığı miras olan 'Göçmen Sobası' Afşinli son soba ustası Ahmet Kara’nın ellerinde şekil almaya devam ediyor.

Afşin’in yöresel lezzetlerinden olan ‘Maravuz kömbesi’ de göçmen sobasında pişiyor.

Afşin'de yaşayan vatandaşlar, uzun bir süredir evlerde ısınma ve yemek pişirmek için kullandıkları göçmen sobasından vazgeçmiyor. Sobanın yapımı yaz-kış aynı yoğunlukta devam ediyor.

Göçmen Sobası İmalat Ustası Ahmet Kara, 1988’de ustasından öğrendiği mesleğini sürdürmeye devam ediyor.

Göçmen sobası yapımı için çırak bulamadığını belirten İmalat Ustası Ahmet Kara, Saclar hazır bir şekilde geliyor her türlü şekli verip imalat işini yapıyorum. Afşin’de soba imalatını bir tek ben yapmaktayım. Dükkânda bu iş için çırak bulamıyorum. Kimse bu işi yapmak istemiyor ancak ben işimi severek yapıyorum.” dedi.

Dsc 1505 (Large)

Yakın çevrelere lezzetiyle adını duyuran ‘Maravuz Kömbesi’ ve ‘Afşin Tavası’nın asıl sırrının Göçmen Sobası’nda pişmesi olduğunu belirten Kara, “El emeği ile yapılan bu sobalarda Afşin Kömbe ve olmazsa olmaz Afşin Tavamız göçmen sobalarında daha bir lezzetli oluyor. Özellikle Marabuz kömbesinin lezzetli olmasının sırrı bu el yapımı göçmen sobalarında pişirilmesinden geçiyor. Tüm ‘Maravuz Kömbesi’ severlere tavsiye ediyoruz. Herkesi dükkanımıza bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Göçmen Sobası, Beyceğiz Mahellesi, Dedebaba Caddesi, Lale Tuhafiye yanında 950 liradan satışa sunuluyor.

Dsc 1508 (Large)Dsc 1475 (Large)Dsc 1477 (Large)

Muhabir: Önder Kamalak