Kahramanmaraş bölgesinde organ bağış sayısını arttırmak ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları ile toplam 13 okulda ve Halk Eğitim Merkezleri’nde ‘Organ Bağışı’ konulu eğitim verilecek. Bu eğitimlerden ilki Kahramanmaraş Merkez İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil, İl Müftüsü Muhammet Gevher, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, İl Sağlık Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, Halk Sağlığı Müdür Yardımcıları, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil; Kahramanmaraş genelinde 688 böbrek hastası bulunduğuna dikkat çekti. Dr. Çitil, “Ülkemizde her geçen gün organ nakli hizmetlerinde gelişmeler kaydedilmekle birlikte nakil seviyelerinde henüz hedeflenen seviyeye ulaşılamamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi organ ve doku bağışının yetersiz oluşudur. Ülkemizde, 58 bin 667, ilimizde ise 688 kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrek hastaları kadar şanslı değillerdir; uygun organ bulunmadığı takdirde kısa bir süre içinde yaşamlarını kaybetmektedirler.” dedi.

Bağışlanabilen organlar ve organ bağışında bulunabilecek yerler hakkında da bilgiler veren Dr. Çitil, toplumun her kesiminde bilinç oluşturmanın önemine vurgu yaptı.

Daha sonra Necip Fazıl Şehir Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Mehmet Ali Düzkale tarafından slayt eşliğinde geniş kapsamlı bir sunum yapıldı. 
Editör: Haber Merkezi