11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde ayakta kalan Yediler İş Merkezinin akıbeti ilçe sakinleri tarafından merak konusu oldu. Atıl görüntüsü, zemin kat dükkanları dışında kullanıma elverişsiz dükkanlarıyla pasaj görevini yapamayan Yediler için hak sahipleri tarafından atılacak adımlar ve alınacak kararlar sürecin işleyişinde önemli olacak.

Afşin Belediyesi Sebahattin Kültür Merkezinin konferans salonunda düzenlenen toplantıda ‘Yediler İş Merkezi’nin durumu, yerinde dönüşüm projesi, müteahhit anlaşması ve kooperatif kurulması halinde yapılacak çalışmalar ele alındı.

Toplantıda konuşan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, deprem öncesinde de Yediler İş Merkezinin kentsel dönüşüm uygulamasıyla yıkılarak yerine Afşin’e yakışır modern bir pasaj yapılması için çalışmalar olduğunu söyledi.

“Yediler İş Merkezi’nin Geleceği Yok”

Harabe görüntüsü ve kullanışsız dükkanlarıyla iş hanının Afşin’e bir katkısının olmayacağını ifade eden Güven, “Yediler İş Merkezi harabe olmuş durumda. Burası atıl durumda olmasından dolayı halkımızın da rahatsız olduğu bir yapı, pasaj halinde. Burayla ilgili deprem öncesinde de kentsel dönüşüm çalışmalarımız başlatmıştık. Bu dönüşümü yaparken de mal sahiplerine ekonomik olarak çok yük getirmeden bu dönüşümü sağlamak istiyorduk.  Farklı bir projeyle her işyerinin cepheye bakacağı bir şekilde yeni sokaklarla 4 bloktan oluşan bir dönüşüm sağlama arzusundaydık fakat 11 ili etkileyen büyük bir depremi yaşadık.” Dedi.

“Bu cenazeyi hep birlikte kaldıralım”

Toplantı sonunda alınacak kararlarda Afşin Belediyesi olarak hak sahiplerinin yanında olacaklarını ifade eden Güven, şu ifadelere yer verdi:

“Yediler İş Merkezi ilçemizin en büyük sorunlarından biri halinde. Geldiğimiz süreçte ortada bir problem var, cenaze var. Hak sahiplerimizin öncülük yapmasını istiyoruz ve bu cenazeyi birlikte kaldırmak istiyoruz. İlk aşamada bu iş hanında dükkanları olan vatandaşlarımızın bir araya gelmesi ve bir kooperatif kurması, bir yönetim oluşturması bu işin ilk adımı olması gerektiğini düşünüyoruz. Burası ya yapsata verilecek, ya müteahhide kat karşılığı verilecek, ya da emanet usulüyle yeniden dönüşümü sağlanacak. Fakat kesinlikle bu işlerin en ilk adımı hak sahiplerinin bir araya gelerek bir yönetim oluşturması gerekiyor. Amacımız burayı yeniden ayağa kaldırmak ama bunu sağlarken de hak sahiplerine sağlık bir dükkan teslim etmek. “

İletişim Başkanlığı personel alımı yapacak İletişim Başkanlığı personel alımı yapacak

Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Gümüş de, Afşin’in çarşı merkezinin göbeğinde yer alan Yediler İş Merkezinin yıkılarak yerine daha modern bir yapı yapılması gerektiğini belirtti.

Gümüş, “Hak sahipleri esnaflarımız iş hanından yeteri kadar faydalanamıyor. Çünkü atıl görüntüsü ve kullanışsız dükkanları buna müsaade etmiyor. Bu süreçte oda olarak esnaflarımıza her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Toplantı Yediler İş Merkeziyle ilgili soru-cevap kısmıyla tamamlandı.