Gece projektör ile yasak avlanma yapan kişilerin araçları ve silahlarına el koyulduğunu söyleyen Arslantürk, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü kontrollerini arttırdığını belirterek, son zamanlarda gece avı yapan kişilerin yakalanarak araçlarına el konulduğunu ve bu sebeple avcılıkla ilgili ağır cezaların olduğunu söyleyerek yasak av yapan kişileri uyardı.

Afşin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ufuk Arslantürk, av yapmak isteyenlerin ilk olarak avcılık belgesine sahip olması ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü av yapacağına dair gerekli izinleri alması gerektiğini ifade etti. Yasak avcılık yapan kişilerin yakalandıklarında ise akıllarına dahi getiremeyecekleri ağır cezalara maruz kalabileceklerini söyledi. Avcının avlarını belirlenen süreler içerisinde ve belirlenen sayılarda avlayabileceğini hatırlatan Afşin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ufuk Arslantürk, özellikle araç ile av yapmanın yasak olduğunu vurguladı.

Yerleşim yerlerinin 300 metreden az yakınında avlanmanın yasak olduğunu ve her yıl bakanlık tarafından avlanılabilecek yerlerin belirlendiğini belirten Başkan Arslantürk, “Avlanmak isteyen kişiler, avcılık eğitimi almış, elinde belgesi bulunan ve kanunları bilen kişiler olmalı. Kesinlikle otomobil ya da herhangi bir araç ile av yapmak yasak. Projektör, teyp ve ses düzenekleri de av yasakları arasında. Eğer bir avcı otomobile bağladığı projektör ile av yaparken yakalanırsa, otomobil yasak avlanma aracı sayılarak devlet tarafından el konur ve otomobil ise ihale yolu ile satılır. Özellikle avcılarımızın gece projektör avı yapmamaları konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz. Çünkü projektör avları özellikle yaban hayatının sonunu getiren hayvana kaçma hakkı ve şansı vermeyen son derece acımasızca yapılan bir av şeklidir. Hayvan sesi çıkaran nefesli düdükler hariç her türlü alet ve cihazlar, zehirli veya uyuşturucu yemler avlanmada kullanılamaz. Çiftleşme dürtüsü yaratan yapay kokular da yasak. Su göletinin başında güme kurmak, sürat teknesi kullanmak da yasaklar arasında. Birçok kişi bu av yasaklarına dikkat etmiyor” dedi.

Kaynak: DENİZ DOĞAN