10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü sebebiyle Kahramanmaraş İl Genelinde görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya gelen Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır “Gazetecinin özü haberdir. Gazeteci haber peşinde koşar, amacı vatandaşı haberdar etmek ve bilgilendirmektir” dedi.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ve aynı gün kutlanan İdareciler günü sebebiyle vali yardımcıları, kaymakamlar ve medya temsilcileri ile Kervan Han’daki yemekte buluşan Vali Tanılır “Gazeteciler ve Mülki Amirler yaşamın akışı içinde iç içe olan, zaman zaman karşı karşıya kalmış ve icraat bakımından birbirine bağlı olan iki meslek türüdür.” dedi.

Gazetecinin görevinin haber peşinde koşmak olduğuna dikkat çeken Vali Tanılır konuşmasını şöyle sürdürdü; “Gazetecinin özü haberdir. Gazeteci haber peşinde koşar amacı vatandaşı haberdar etmek ve bilgilendirmektir. Bir toplumda neler olup bittiğini en doğru şekilde vatandaşa ulaştırmasıdır. Bunlar gazetecinin görevini çok önemli ve kutsal hale getirmektedir.  Bir başka konuda gazetecilerin görevi kamu görevidir. Gazeteciler özel kurul olmasına rağmen kamu hizmeti görevini yerine getirir, halkın bilgilendirilmesi, aydınlatılması kamu hizmeti noktasında çok önemlidir. Gazetecilik mesleği insan haklarının ve demokrasinin gelişmesi açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu anlamda bütün ülkelerde toplumun değişmesinde, demokrasiye doğru eğilmesinde, insan haklarının üstün kurulmasında gazetecilerin çok değerli katkıları olmuştur. Gazeteciler bu uğurda çok büyük sıkıntılar yaşamışlardır, hapse giren olmuştur, işkence gören olmuştur, hayatını kaybeden olmuştur. Gazetecilik mesleği bu bakımdan hayati bir öneme sahiptir ve bu önemini de sürdürecektir, günümüzde dünyanın küresel yükü haline geldiğini söylüyoruz, küreselleşme çağımızın en önemli olgusudur.”

Çalışan Gazeteciler Günüyle birlikte aynı güne denk gelen İdareciler Gününün anlam ve manasını içeren konuşmayı Pazarcık Kaymakamı Günay Öztürk yaptı. Öztürk, “Mülki İdare Amirleri Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren ülkemizin her yönden kalkınması, altyapı yatırımlarının tamamlanması, eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere kamu hizmetlerinin topluma sunulmasında başarı ile görev yapmışlardır. Ülkemizin her köşesinde mülki idarenin izlerini görebilirsiniz. Mülki İdare Amirleri, halkın mutluluğu ve refahı, kamu hizmetlerinin topluma sunulması için gece-gündüz demeden fedakarca çalışan J.r mesleğin mensuplarıdır. İnanıyorum ki meslektaşlarımız bundan sonra da değişen dünya koşullarına paralel olarak kendini her geçen gün yenileyerek hizmet yarışını sürdürmeye devam edecektir. Toplumun ortan refah ve mutluluğu meslektaşlarımızın mutluluk kaynağı olacaktır.” Dedi.

Gazeteciler adına konuşmayı ise Anadolu Basın Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Fatma Ulusan yaptı.

Her geçen gün kısıtlanan imkanlarla, ağırlaşan zor şartlar altında yayın hayatlarının sürdürmeye çalışan gazetelerin ve bu gazetelerde görev yapan gazetecilerin yaşadığı sıkıntıların basın yasasındaki boşluklarla beraber büyük bir sorun teşkil ettiğine dikkat çeken Ulusan “Tarafsız, bağımsız özgür basın demokrasinin yerleşip gelişmesinde en önemli etkenlerden biridir. Basının toplum üzerindeki etkisi ve gücü ise tartışılamaz. Bu gücün yanlış ellerde, meslek ahlakından uzak, farklı çıkar ve amaçlar için kullanılması toplumumuz ve meslek onurumuz üzerinde telafisi mümkün olmayan yaralar açabilir.

Bizler mesleğimizin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilincinde, Basın Ahlak İlkeleri çerçevesinde görevimizi yapmaya çalışırken, Basın yasasındaki boşluğu fırsat bilen bir takım kişiler gazetecilik mesleğini ahlaksız emellerine alet ederek özel çıkar ve amaçları için kullanmaktadırlar. Meslek şerefini onurunu ve kamuoyunda güvenini kaybetmiş bir basın düşünebiliyor musunuz?

Biz gazeteciler, bu onurlu mesleği seçerken ve icra ederken maddi kazanımlarını hesap etmeyiz. Zengin olma amacını gütmeyiz. Çünkü bizler gazeteciyiz. Bizim için gazetecilik halka gerçekleri dürüstçe aktarmak, halkı doğru bilgilendirmek ve halkın sorunlarını kamuoyunun önünde yönetimlere aktarmaktır. Kısacası halkın gözü, kulağı ve sesi olmaktır.

Halka haber vermekle, gerçekleri aktarmakla, halkı bilgilendirmekle yükümlü olan gazeteciler gösterdikleri duruş ile topluma örnek olan kişiler.” Dedi.

Konuşmaların ardından Anadolu Basın Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Fatma Ulusan ve Manşet Gazetesi sahibi ve Deka Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Deveboynu Vali Tanılır’a çiçek takdim etti. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi Temsilcisi Sermet Çuhadar Vali Tanılır, Vali Yardımcıları ve Kaymakamlara birer hediye takdim etti.

Vali Tanılır’ın bütün gazetecilere hediye vermesinin ardından etkinlik, çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.