Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, PTT Genel Müdürlüğü’nün anonim şirket olmasının istendiğini bunun da özelleştirmeyi akla getirdiği ve özelleştirmeye karşı olduklarını söyledi.
Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, PTT Afşin Şubesini ziyaret ederek, sendika üyeleriyle bir araya geldi.
 
Sendika üyelerinin sorunlarını dinleyen Karadavut, “Zaten haddinden fazla çalışıyoruz. 50 bin kadrosu olması gereken kurumda 25 bin kişi, büyük fedakârlık yaparak Türk halkına hizmet ediyor. Personel eksikliği had safhaya çıkmış. Hükümetten, buraya acilen personel almasını istiyoruz. Arkadaşlarımız, senelik izinlerini kullanamıyor." dedi.
-“BU KURUMU AYAKTA TUTMAK İÇİN GEREKİRSE MISIR SATACAĞIZ”
PTT’yi ayakta tutmak için gerekirse kapı önünde mısır satacaklarını kaydeden Karadavut, “Bu kurumun bir 170 yıl daha vatandaşlarımıza hizmet verebilmesi için daha değişik ve çeşitli işler yapmamız gerekiyor. Sadece ülkemizde değil Avrupa ülkelerinde de olaylar böyle gerçekleşmektedir. PTT’de posta dağıtılıyor, emekli maaşları veriliyor ve kargo dağıtılıyor. Ama bizim sıkıntımız vatandaşa bu hizmetleri daha kaliteli bir şekilde sunmak için personel ihtiyacı ve araç ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Biz bu sorunları sık sık dile getiriyoruz. Ayrıca biz şu işi niye yapıyoruz deme hakkına sahip değiliz bu kurumun yaşayabilmesi ve ayakta durabilmesi için gerekirse kapının önünde mısır satacağız. Çünkü biz yapmazsak bu işleri başkaları yapıyor. Böylelikle PTT ayakta duracak ve içinde de biz çalışacağız. Burada iş olmadığı zaman sana ihtiyaç yok diyecekler ve kapı dışarı edecekler. Bu ziyaretlerimizin amacı PTT’deki eksikliklerimizin tespit edilmesidir. Çünkü bu vatandaşa sağlıklı temiz hizmet etmemiz lazım.” dedi.
-“A.Ş OLMAK ÖZELLEŞİYOR ANLAMINA GELMİYOR”
PTT’nin A.Ş olması özelleşti anlamına gelmediğini kaydeden Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, “Önümüzdeki dönem büyük bit ihtimalle PTT Genel Müdürlüğü PTT A.Ş olarak değişecek. Bununla ilgili kanun taslağı hazırlandı ve Bakanlar Kurulunda görüşüldü. PTT A.Ş olarak değişmesi Türk Telekom’da olduğu gibi özeleştirilmesi anlamına gelmiyor. Özelleştirme kesinlikle söz konusu değildir. Bizim hizmetlerimiz gene devam edecek sadece rekabet ortamı sağlanacak. PTT’nin yapmış olduğu hizmetlerin liberalleşmesi özel sektöre açılması bir rekabet ortamında yapılması söz konusudur. Bütün özlük haklarımızla çalışmaya devam edeceğiz. A.Ş olduktan sonra kadrolu personel alımı yapılmayacak. Sözleşmeli personel alımı olacak ve Yönetim Kurulunun iki dudağının arasında olacak. Kadrolu personel olmaması bizi kötü etkileyecektir. Çünkü yanlış yaptığı zaman yakasına yapışıp hesap sorabilmekteyiz. Ama sözleşmeli personel olduğu bir olay esnasında çantasını sırtından atarak işi bırakabiliyor. Bu olay PTT’nin prestijini sarsmaktadır. Biz Türk Haber Sen olarak bu duruma düşmemek için kadrolu elaman sayısını fazlalaştırmak için elimizden geleni yapacağız.
 
Başkan Karadavut konuşmasını şöyle sürdürdü:
Sendikamızın teşkilat çalışmaları dolayısıyla Afşin’de bulunuyoruz. Biliyorsunuz ki kamu çalışanları 4688 sayılı kanun gereğince sendikal faaliyet yürütüyorlar. Hizmet konumuza bağlı çalışan arkadaşlarımızın hakkını ve hukukunu aramak için bir mücadele sürdürüyoruz. Türk Haber Sen hizmet kolunda dokuz yıldır yetkili bir sendikadır. Dokuz yıldır hükmet ile toplu görüşmelere oturuyoruz. Geçen yıl yapılan halk oylamasının ardından memurlara toplu sözleşme hakkı verildi. İnşallah düzenleme yapıldıktan sonra bu yıldan itibaren hükümet ile toplu sözleşme yapacağız. Bu bizim için çok önemli bir kazanım çünkü görüşmelerle fazla bir kazanım elde edemiyorduk. Bundan sonra daha önemli çalışmalara imza atacağımızı düşünüyoruz. Arkadaşlarımızın sıkıntılarını dinliyoruz. Ziyaret ettiğimiz yerlerde personel sıkıntısının hat safhada olduğuna şahit oluyoruz. Bu durumlarda PTT vatandaşlarımıza sağlıklı hizmet veremiyorlar ve şikâyetler yoğunlaşıyor. Bu yüzden buraya hızlı bir şekilde kadrolu personel alınmasını istiyoruz. Bu konuda da siyasi partileri başta iktidar partisi olmak üzere uyarıyoruz. PTT’lerimize sahip çıkmalarını istiyoruz. İnşallah bundan sonra ki kazanımlarımız daha iyi olacak. Şuanda posta hizmeti, dağıtımı, koli, bankacık hizmetleri gibi PTT 160 çeşit iş yapmaktadır. Bunları sağlıklı bir şekilde yapabilmemiz için personel ihtiyacımız var öncelikle bunları gidermeliyiz”