Harp sahasının kritik unsurlarından biri de ‘Kamikaze İHA’lar… Sadece ülkemizin değil dünyanın da bu alanda en önemli oyuncularından biri olan STM’den savunma sanayii için gurur verici bir haber daha geldi. Türk mühendislerce geliştirilen ve dünyada çok az sayıda ülkenin sahip olduğu sabit kanatlı vurucu İHA sistemi ALPAGU ilk kez ihraç edildi.

İnsansız hava araçlarında dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Türkiye, bu alandaki konumunu peş peşe gelen güzel haberlerle daha da perçinliyor…

Ülkemizin savunma sanayiindeki taşıyıcı kolonlarından biri olan ve geliştirdiği milli sistemlerle adından sıkça söz ettiren STM Savunma Teknolojileri son derece değerli bir gelişmeye daha imza attı…

STM tarafından tamamen yerli/milli imkanlarla geliştirilen ve kamuoyunda ‘Kamikaze İHA’ olarak da bilinen sabit kanatlı milli vurucu İHA sistemi ALPAGU ilk kez ihraç edildi.

Bu kritik gelişmeyi TRT Haber aracılığıyla ilk kez kamuoyuna duyuran STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, ismi açıklanmayan ülkeyle yürütülen ihracat süreciyle ilgili çok değerli bilgiler verdi.

Tüm saha testlerini başarıyla tamamladı

Bu süreçte ALPAGU’nun mühimmatlı test atışı da dahil olmak üzere tüm saha testlerini başarıyla tamamladığını ifade eden Güleryüz, söz konusu ülkeye ilk teslimatları gerçekleştirdikleri bilgisini de paylaştı. Böylece, Türkiye'de envantere girmeden ihracat başarısı yakalan milli teknolojilere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 72 Kişilik Personel Alımı İlanını Duyurdu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 72 Kişilik Personel Alımı İlanını Duyurdu

STM’nin dünyada ve Türkiye’de taktik mini İHA üretiminde öncü olduğunu belirten Güleryüz, Milli Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde gerçekleşen çalışmaların her geçen gün daha da olgunlaştığının altını çizdi.

ALPAGU için sırada bekleyen ülkeler var

Türkiye’de ilk kez milli mühendislik gücüyle taktik mini İHA ailesi oluşturduklarının altını çizen Güleryüz, yine STM imzalı döner kanatlı vurucu İHA Kargu’nun da üç farklı kıtada 10’dan fazla ülkeye ihraç edildiğini hatırlattı.

Şimdi de sabit kanatlı vurucu İHA ALPAGU’nun ilk ihracatını gerçekleştirdiklerine işaret eden Güleryüz, şöyle devam etti:

“Vurucu İHA’mız KARGU ve gözcü İHA’mız TOGAN’da olduğu gibi ALPAGU’ya da farklı kıta ve ülkelerden yoğun ilgi var. Şu anda çok sayıda ülke ile ALPAGU’nun yeni ihracatları için görüşme halindeyiz. ALPAGU için sırada bekleyen ülkeler var.

ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesi için de sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından TSK’ya çok sayıda ALPAGU’nun teslimatını yapacağız

Milli teknolojilerimizle ordumuzu donatırken, yurt dışı satışlarla savunma sanayiimizin ihracat hedeflerine katkı vermeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Haber Merkezi