Paladyum Holding şirketlerinden Paladyum Tarım, topraksız tarım alanındaki yatırımlarına devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Muğla'nın Bodrum ilçesinde 27 bin 500 metrekarelik bir alanda, 21 bin 168 metrekarelik serada üretim yapan Paladyum Tarım, yıllık 200 tonun üzerinde ürettiği çileğin tamamını İngiltere pazarına ihraç ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Paladyum Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asmin Ayşe Pala, küresel örtü altı tarım teknolojisi sektörünün 2028'e kadar 32 milyar doları aşacağına ve bu büyümenin önemli bir motivasyonunun artan nüfus artışı olduğuna dikkati çekti.

Pala, "Hızlı kentleşme ve iklim değişikliği, küresel tarımı tehdit eden başlıca faktörler arasında yer alıyor. Hızlı kentleşme tarım için kullanılabilir arazi miktarını azaltırken, iklim değişikliği ise kalan arazinin tarımsal üretim için daha az uygun hale gelme riskini artırıyor. Tarımsal sulama hataları da susuzluk riskini artırarak bu döngüyü tetikliyor. Bu açıdan bakıldığında, tarımda teknolojinin etkin kullanımı sürdürülebilirlik açısından son derece önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

Asmin Ayşe Pala, 2050'de ulaşılması öngörülen 9,7 milyarlık dünya nüfusunun güvenli gıdaya erişimi için topraksız tarım teknolojilerine yapılan yatırımların artması gerektiğini belirtti.

"Kontrollü Ortam Tarımı" olarak adlandırılan topraksız ve dikey tarım yöntemlerinin enerji ve su tasarrufu yanında birçok fayda getirdiğini vurgulayan Pala, şu bilgileri verdi:

"Hidroponik sistemler, geleneksel tarla tarımı sulama yöntemlerine kıyasla su kullanımını yüzde 10'a kadar azaltabiliyorlar. Bitkilerin 24 saat analizine olanak tanıyan izleme teknolojileri sayesinde ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller veriye dayalı yöntemlerle sağlanıyor. Burada atılacak her doğru adım, çiftçilerin iklim değişikliğine uyum sağlamasına ve daha az su kullanarak daha fazla gıda üretimine olanak tanıyor."

- "Son 5 yılda Türkiye'de topraksız tarımın artmasıyla çilek üretimi yükselişte"

Pala, Paladyum Tarım'ın son teknoloji ile donatılmış kontrollü tarım tesislerinin bu alanda iyi bir uygulama örneği olduğunu belirterek, son 5 yılda Türkiye'de topraksız tarımın artmasıyla çilek üretiminin yükselişe geçtiğini kaydetti.

Dünya Gıda Örgütü verilerine göre 2021'de Türkiye'nin, 668 bin ton çilek üretimiyle dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Pala, şu değerlendirmede bulundu:

"2023'e gelindiğinde bu rakamın 680 bin tonu aştığını söyleyebiliriz. Ancak ihraç edilen çileğin yaklaşık yüzde 10'unu yaş olarak gönderiyoruz. Dondurulmuş çilek ihracatı ise sadece 100 tona ulaşıyor. Burada en önemli sorun, yaş meyvenin beklenen kaliteyi karşılayamaması. Paladyum Tarım olarak yüksek standartlarımızla bu döngüyü kırmaya çalışıyoruz ve İngiltere gibi kritik bir pazarla ilişkilerimizi güçlendiriyoruz"

Pala, Paladyum Tarım'ın 2024'te çileğin yanı sıra yaban mersini üretimine de başlayacağını ve bu planın içinde yerel çiftçilerle işbirliklerinin de önemli bir rol oynayacağını aktardı.

Üretim hedeflerini yüzde 100 ihracat olarak belirlediklerini vurgulayan Pala, üretim hacmini 430 tona çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını, yaş meyve kalitesinde küresel standartları zorlayan bir noktaya gelindiğini ve İngiltere dışında Kuzey Avrupa ülkeleri gibi hedef pazarlara da odaklandıklarını anlattı.

Kaynak: AA