Milletvekili Zeynep Yıldız özgeçmişi:

1992 yılında Ankara Keçiören’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini, orta öğrenimi tam burslu olarak, TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Ardından yarı burslu olarak kazandığı Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2014 yılında mezun oldu.

Uluslararası ölçekte hizmet veren bir hukuk bürosunda yöneticilik yaptı. Ardından bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalıştı. Ağırlıklı olarak; enerji, bilişim ve uzay hukuku alanlarında çalıştı.Üniversite yılları boyunca, dezavantajlı bölgelerde eğitim faaliyetlerinin güçlendirilmesine ilişkin sosyal faaliyetlerde bulundu.

2014 yılında AK Parti Gençlik Kolları Kongresi’nde MKYK Üyesi seçilerek, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları’nda Halkla İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu süreç içerisinde Türkiye’nin birçok ilini dolaşarak, sivil toplum kuruluşları ile geniş katılımlı toplantılar düzenledi.  

AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’nde, AK Parti Genel Merkez Merkez Disiplin Kurulu Üyesi seçildi. Bu süreçte bu görevinin yanı sıra Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttü.

AK Parti 7. Olağan Kongresi’nde tekrar Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği’ne seçilen Yıldız, halihazırda AK Parti Genel Merkez Bilgi ve İletişim Teknolojileri biriminde Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

2018 genel seçimlerinde Ankara 2. bölgeden milletvekili olarak seçilen Yıldız; TBMM 27. yasama döneminde Milli Eğitim, Kültür ve Gençlik ve Spor Komisyon Üyeliği, Dijital Mecralar Komisyon Sözcülüğü, Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Katip Üyeliği, Kahramanmaraş Merkezli Depremleri Araştırma Komisyonu Sözcülüğü, Parlamentolar Arası Birlik Türk Delegasyonu Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yedek Üyeliği, Türkiye - Namibya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

Hızla dijitalleşen dünyada, ülke hukuk sistemlerinin bu yeni ekonomik düzene entegre olması adına yasama faaliyetlerini sürdüren Yıldız; insan hakları bağlamında kişisel verilerin korunumuna, kişi hak ve özgürlüklerinin sosyal medya platformlarında da korunmasına ilişkin çalışmalarına devam etmektedir.

Yıldız, Türkiye genelinde mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi, fırsat eşitliği temelinde teknoloji atölyelerinin yaygınlaştırılması, genç istihdamının artırılmasına yönelik çalışmalar ile seçildiği bölgede iklim değişikliğiyle mücadele, akıllı tarım tekniklerinin kullanımı ve kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi perspektifiyle kırsal kalkınmaya dönük projeleri de yakından takip etmektedir.

Bu nevi projelerin yanı sıra; Ankara’nın kültürel hayatına katkı sunmak adına, Ankara’da üniversite öğrencileri ile Ankara’daki zengin sivil mimari ve etnoğrafyayı kayıt altına alan, astrofotoğrafçılığı teşvik eden bir dizi inisiyatife de destek olmaktadır.

2023 genel seçimlerinde Ankara 2. bölgeden yeniden milletvekili olarak seçilen Yıldız; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Dijital Mecralar Komisyonu Sözcüsü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi ve Türkiye - Karadağ Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı’dır.

Kaynak: HABER MERKEZİ