Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez ve Elbistan-Afşin şube yöneticileri, ERG Elektrik firmasına devri gündemde olan Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve kömür işletmesindeki süreci değerlendirmek amacıyla EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış’la bir toplantı gerçekleştirdi.

Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Maden-iş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı ve Şube Sekreteri İlyas Kılınç’tan oluşan heyet, Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve kömür işletmesinin devrindeki gelişmelerle ilgili olarak Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış’tan bilgi aldı.

Uzun süren toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Maden-İş Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, devir sürecinde her iki heyetlerinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Devir konusunda ‘elektrik birim fiyatı’ konusunun her iki taraf için de belirleyici ana unsur olduğuna işaret eden Bölükbaşı,

“Genel Başkanımız Nurettin Akçul ve Şube Sekreterimiz İlyas Kılınç’la birlikte devir hakkındaki son durumu görüşmek üzere EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış Bey’le makamında bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu konuda kamuoyunda oluşan kaygılar ve spekülasyonları gidermek amacıyla en yetkili ağızdan bilgi aldık. Devir konusu gündeme geldiği gün de aynı şeyi söylemiştik. Şuanda biten bir şey yok. Bize bildirilen konu ERG Elektrik’in santralin mevcut durumunu gözden geçirmeyi talep ettiği şeklinde. Oluşturdukları heyetin önümüzdeki günlerde bölgeye geleceğini öğrendik. Burada santral ve kömür işletmesinin fiziki durumu başta olmak üzere diğer noktaları bir kez daha gözden geçirecekler. Bu incelemenin sonucunda bir rapor hazırlayıp elektrik birim fiyatını ona göre belirleyecekler.

EÜAŞ bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Tamamlanmış bir çalışma yok. Sonuca ulaşıldığı yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmıyor. İşçimizin ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi noktasında üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Bu konunun en yakın takipçisiyiz” dedi.