AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mevlüt Kurt, beraberindeki Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, 28. Dönem AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili adayı Koray Kıraç, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur ve ilçe teşkilatıyla, gazetemizi ziyaret ederek, gündeme dair görüş alışverişinde bulundu. 

Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Kurt, "Depremde hayatlarını kaybeden kardeşlerimizi geri getirecek gücümüz yok ama şehrin ihyası ve inşası için vakit kaybetmeden hızla çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Afşin ve Elbistan’da TOKİ tarafından yapılan kalıcı konutlarında çalışmalarının devam ettiğini belirten Kurt, en yakın zamanda hak sahiplerinin evlerine kavuşacağını söyledi.

Kazada ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti Kazada ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti

Kurt, “Depremin üzerinden 6 ay gibi bir süre geçti ve Allah’a hamd olsun binalarımız yükselmeye başladı. İlçelerimizde birçok bağımsız bölümü kaybettik. Vatandaşlarımızın barınma alanının yenilenmesi gerekiyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ, İller Bankası, Emlak Konut yetkilileri geldiler depremin hemen ilk anlarından itibaren sağlam zeminler tespit edilip temeller atıldı. Bugün yaklaşık yüzde 70 oranında bitmiş binalarımız var. İnşallah en kısa zamanda hak sahiplerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

Deprem bölgesini hızla ayağa kaldırmak için başlatılan ‘Yerinde Dönüşüm’ projesine başvuruların devam ettiğini söyleyen Kurt, “Yerinde Dönüşüm’e şu anda başvurular 150 bine yaklaştı. En fazla müracaat şu anda; Hatay'da 60 bini geçmiş vaziyette. Kahramanmaraş'ta 20 bin, Malatya'da 19 bin, Adıyaman'da 11 bin civarında. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca, yerinde dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlarımız için müteahhitlerle anlaşacağı zaman tip sözleşmeler verilecek. Vatandaş, ‘ben evimi yerinde yapmak istiyorum’ diyecek, bir sözleşme imzalayacak ve başlayacak. Bina yaptıkça hak ediş karşılığı para verilecek. 500 bin lira hibe, 500 bin lira da kredi. Krediler iki sene ödemesiz, 10 yıl, 0 faiz. Böyle olunca vatandaşlar evlerini çok rahat yapabilecekler” açıklamasında bulundu.

DSC_1070DSC_1063