Türkiye'yi dolaşan Kızılay Tırı, Afşin’e gelerek kan bağışı topladı. Dev hoparlörlerden müziklerin de çalındığı kan bağışına, Afşin halkı büyük ilgi gösterdi. 
 
‘1 Milyon Kan Bağışçısı Aranıyor’ sloganıyla tüm Türkiye’yi gezen Kızılay Tırı, dün Afşin’de kan bağışı topladı. Kahramanmaraş Kızılay kan Merkezi, eski hükümet konağı yanına park edilen tırın kapakları açılarak vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulunuldu.
 
Dev hoparlörlerden müziklerin de çalındığı kan bağışı toplama sırasında tırla birlikte Afşin’e gelen Kahramanmaraş Kızılay Merkezi’nden 1 doktor ile 5 yardımcı sağlık personeli kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşları önce bilgilendirdi, daha sonra da sedyeye yatırıp kanlarını aldı.
 
-Başkan Aydoğan ve Emniyet Müdür Vekili’ de Kan Verdi
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan ve Afşin Emniyet Müdür Vekili Baş Komiser İsmail Arız, kan bağışına dikkat çekebilmek için kan bağışında bulundular.
Kan bağışı sonrası açıklama yağan Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Bizde Kızılay’ın kan kampanyasına katıp kan bağışında bulunduk. Kızılay kan alma kampanyasında oldukça başarılı adımlarla ilerliyor kendilerini tebrik ediyorum ve başarılarının devamını bekliyoruz. Özellikle kan alama ile alakalı oluşturulan disipline bu ülkenin ihtiyacı vardı ve bu disiplini de burada görmekten dolayı çok memnunuz.  İnşallah belli periyotlarla şehrimize gene kendilerini bekleriz kan vermekten mutlu olacağız zaten Afşinli hemşerilerimizde duyarlı davranıyorlar kan verme konusunda.” dedi.
Afşin Emniyet Müdür Vekili Baş Komiser İsmail Arız İse, “Bizde Emniyet Müdürlüğü olarak Kızılay’ın düzenlemiş oldu kan verme kampanyasına vatandaşlarımıza örnek olma ve duyarlılığını arttırmak amacıyla katıldık. Kan bağışı gibi hassa bir konun üzerinde durduğu için ve unun gibi güzel uygulamalarla vatandaşlarımızı kan bağışına teşvik ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Kan bağışının önemi değinen doktorlar ise halka şu bilgileri verdiler:
“18-65 yaş arası, önemli bir hastalığı bulunmayan ve 50 kilonun üzerindeki tüm vatandaşlarımızdan kan bağışı alıyoruz. Kayıt, tetkik ve ikramlarımızla yaklaşık 25 dakika süren kan bağışının bilimsel olarak kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Gereken önlemler alınarak ve dezenfekte edilerek hazırlanan malzemelerle alınan kan bağışı sonucu her hangi bir hastalığın bulaşma ihtimali bulunmamakta. Bağışta her hastadan yaklaşık 450 ml. Kan almaktayız. Şuana kadar 70 ünite kan aldık ve 150 ünite kana ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Yaz sezonunda sık sık geleceğiz. Bu gelmelerimiz 1,5 ayı geçmeyecek. Önceki kan bağışı kampanyalarımızda olduğu gibi bu kampanyamızda da yoğun ilgi gösteren Afşin halkına çok teşekkür ediyorum. Her bağışlanan kan 3 kişinin hayatını kurtarıyor. Kan bağışı aynı zamanda bağışçının da sağlıklı olmasını sağlıyor."