Afşin Kent Konseyi Başkanı Mevlüt Taşkale, basın toplantısı düzenleyerek, Afşin Kent Konseyi’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Taşkale, Bir fikrim var diyen herkesi Kent Konseyi meclis ve oluşturulan çalışma guruplarına katılmaya davet etti.
 
Kent Konseyi’nin amacından bahseden Taşkele, “Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demokratik platformdur” dedi.
Afşin Kent Konseyi’nin çalışma guruplarının oluşturulduğunu kaydeden Taşkale, “Genel kurul, yürütme kurulu ve meclisler; ilgili yönetmelik gereği çağrılı ve seçilen üyelerden ve gönüllü katılımlardan oluşurken; "Çalışma Grupları" tamamen gönüllülerden oluşabilir. Kent Konseyleri, kent gelişmesinin birlikte planlanması, kent sorunlarına birlikte çözüm aranması platformlarıdır. Sorunlara çözüm aranması, sistematik, organize, kapsamlı ve derinlemesine bir çalışma gerektirmektedir. Kent Konseyi Genel Kurullarında ayrıntılı çalışma yürütülmesi pratikte mümkün değildir. Konu ile ilgili detaylı çalışıp değerlendirmeye hazır hale getirmek, derinlemesine bilgi ile doğru karar verilmesine yardımcı olmak için çalışma grupları oluşturulur. Meclisleri ve çalışma gruplarımız ise şöyle:
Çocuk Meclisi, Gençlik Meclisi, Kadın Meclisi, Eğ iti m ve Kültür Çalışma Grubu, Turizm ve Eshab-ı Kehf Çalışma Grubu, Sağlık ve Çevre Çalışma Grubu, Ulaşım ve Trafik Çalışma Grubu, Şehirleşme ve Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu, Sanat Çalışma Grubu, Yaşlı ve Sosyal Hizmetler Sorunları Çalışma Grubu. Sanayi” açılamasında bulundu.
Taşkale konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kent Konseyi Yürütme Kurulu ayda iki defa kendi binasında toplantılar yaparak çeşitli çalışmalar ve kararlar almaya başlamıştır. Çalışmalardan bir tanesi Atatürk Caddesinin taşıt trafiğine kapatılması sadece yaya trafiğine açılması için "Ulaşım ve Trafik Çalışma Grubu ve Bir Komisyon" detaylı bir çalışma yaparak, ilçemiz için en doğru kararı hemşerilerimizle birlikte alacağız. Göksun-Afşin karayolundaki trafik levhalarında Afşin isminin tekrar yazılması için gerekli yazışmalar yapılacaktır. Gerektiğinde bir komisyon oluşturularak Karayolları Bölge Müdürlüğü ziyaret edilerek Afşin halkının sesi olacağız. Web sayfası çalışmaları yapılmaktadır. Kısa sürede hizmete açılacaktır.
Benimde Bir Fikrim ve Görüşüm Var Diyenlere çağrı
Meclislerde ve çalışma gruplarında gönüllü olarak çalışmak isteyen, İlgili faaliyetlere duyarlı, bu konularda söyleyecek sözü, ayıracak zaman ve enerjisi olan tüm Afşinlilerin katılımlarına açıktır. Yerimiz Belediye parkındaki Kent Konseyi binamızdır. İlçesini seven tüm Afşinlileri bu genel açıklamalardan sonra, kentimizde yaşayan hemşehrilik bilinci ve katılımcı demokratik ilkeler çerçevesinde "BİR FİKRİM ve GÖRÜŞÜM VAR" diyen herkesi Afşin Kent Konseyi Meclis ve oluşturulan çalışma gruplarına katılmaya ve katkı sağlamaya davet ediyor ve Tüm hemşerilerimizin desteklerini bekliyorum.”