Şehrin Yeni Turizm Tesisi: Şairler Tepesi Şehrin Yeni Turizm Tesisi: Şairler Tepesi

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ( KASKİ), deprem sonrasında başlattığı ücretsiz tarife dönemini 1 Haziran tarihi itibariyle sona erdirdi. 6 Şubat-1 Haziran'a arasında yıkılan ve yıkılacak binalardaki abonelerin geçmişe dönük su borçları da silinmişti.

Temmuz ayı itibariyle, tarife gruplarına 90 kuruşla 1,5 lira arasında zam geldi. KASKİ’nin internet sitesinden yayınlanan tarife değişikliğine göre, şubat ayında Afşin ilçe merkezinde m³’ü 6 lira 1 kuruş olan tarife 6 lira 91 kuruş oldu. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki abonelerin kullandıkları su ise, bir buçuk liranın üzerinde zamlandı. Bu bölgelerde 3 lira 41 kuruş olan içme suyunun m³’ü, 4 lira 93 kuruşa yükseldi. Köyken mahalle statüsüne kavuşan yerleşim alanları ise içme suyunu 1 liranın üzerindeki zamla birlikte 2 lira 83 kuruştan kullanacak.  

KASKİ, 3 kademeli faturalandırma uygulamasına bu ayda da devam edecek.Afşin’de, 6 lira 91 kuruş olarak hesaplanan içme suyu bedeli, 0-15 metreküp arası tüketim için geçerli. 2.kademede ise 16-30 metreküp arası tüketimi kapsıyor. Bu kademedeki su tüketimi ise 1.kademenin yüzde 50 fazlası üzerinden hesaplanıyor. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde ilk kademe 20 m³’e kadar, 2.kademe 21-40 m³ arası olarak belirleniyor. 40 metreküpün üstü ise 3.kademeden fiyatlandırılıyor. Köyken mahalle statüsü kazanan yerlerde ise ilk kademe 25 metreküpe kadar, 2.kademe ise 26-40 m³ arasında baz alınıyor. Bu rakamın üstü de 3.kademeye giriyor.

İçme suyunun fiyatı, kullanılmış su uzaklaştırma bedeli (KSUB) ve yüzde 1 KDV başta olmak üzere diğer gibi kalemlerin eklenmesi ile daha da artacak.