Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 27.’si düzenlenecek olan Geleneksel Karakucak Güreş Festivali ödülünün bu yıl Altın Kemer olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, geleneksel olarak 27 yıldan beri düzenlenen Karakucak Güreş Festivali’nin bundan sonraki yıllarda ödülünün Altın Kemer olacağını söyledi.

Daire Başkanı Kabakcı, basın toplantısında yaptığı konuşmasında: “ Bu yıl güreşlerimizi Altın Kemerle taçlandırdık ve bundan sonraki güreş festivallerimiz de Altın Kemerli olacak. Bu yıl 27.’sini düzenleyeceğimiz Geleneksel Karakucak Güreş Festivali’miz 24 Eylül 2017 Pazar günü Batıpark Karakucak Güreş Sahası’nda yapılacak. Tüm güşreseverlerimizi güreşlerimize davet ediyoruz. Ülkemizin çeşitli illerinden yüzlerce güreşçimizi festivalimize davet ettik. Bunların içerisinde çok sayıda Avrupa ve Dünya Şampiyonları var ve Kırkpınar Başpehivanı bulunmakta. Bunların bir kısımlarının ismini verecek olursak; Rıza Yıldırım, Fatih Yaşarlı, İbrahim Bölükbaşı, Hüseyin Civelek, Ahmet Pekel, Serdar Böke, Muhammet İlkan, Onur Balcı, Faik Sezgin, Nedim Gürel, Salih Erinç, Abdullah Güngör ve son 15 yıldan beri kürsülerden inmeyen dört sefer üst üste Kırkpınar Başpehlivanı olan Recep Kara da güreşlerimize teşrif edecekler.

Güneyin Kırkpınarı olan şehrimizde gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Karakucak Güreşlerimize bu yıl daha fazla güreşçimiz katılacaklar.

Karakucak güreşlerin gelişimi adına Büyükşehir Belediyemiz, Spor il Müdürlüğümüz ile birlikte festivalimizin daha geniş kitlelere yayılması için çalışıyor.

Bunun haricinde Büyükşehir Belediyemizin güreş takımları var, yıldızlarda, büyüklerde ve diğer kategorileride şampiyonluklar kazanılmakta. Çünkü bu bizim ata sporumuzdur. Şiirin başkenti olduğu gibi pehlivanlık tarihinde de büyük pehlivanlar yetiştirmiştir. Bunların içerisinde haydar Beyler Bekir Bökeler, Mehmet Esenceliler,yakın dönemde Şeref Eroğlu gibi şampiyonlarımız güreş dalında şehrimizi temsil etmişlerdir.

Güreş sporumuzla birlikte diğer sporlarımızda da başarılı olmak adına salon sporlarımız ve diğer sporlarımızın gelişimi adına Büyükşehir Belediyemiz geniş sporcu kitlesine ulaşmak için spor müdürlüğümüz ile birlikte gereken çalışmaları yapıyoruz.

Bu vesile ile24 Eylül 2017 Pazar günü düzenlenecek olan festivalimize, tüm güreşsever halkımızı davet ediyoruz” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürü Halil Bozdoğan’ın da katıldığı basın toplantısında Daire Başkanı Kabakcı, basın mensuplarının yönelttiği soruları da cevaplandırdı.