Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde (KSÜ TIP) hasta risklerini ortadan kaldırmak üzere, girişimsel radyoloji ve cerrahi işlemlerinin tek ameliyathanede yapılmasına imkan sunan hibrit ameliyathane açıldı.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, ameliyathanenin açılışında yaptığı konuşmada, hibrit ameliyathanede anjiyonun ve kalp operasyonlarının yapıldığını söyledi.

Ameliyathanedeki skopi cihazlarının son teknoloji ürünü olduğunu ve Türkiye'de ilk defa KSÜ TIP'ta hizmete girdiğini dile getiren Deveci, gelişmiş teknik imkanlarla bölgeye, ülkeye ve Kahramanmaraş'a hizmet vereceklerini belirtti.

Hibrit ameliyathaneyle hastanın anjiyo sırasında komplikasyon çıkması durumunda bir odadan diğer ameliyathane odasına taşınmasına gerek kalmadığını kaydeden Deveci, şunları dile getirdi:

"Hasta risklerden uzak kalmış oluyor. Aynı ameliyathane içerisinde bu ameliyatları yapmış oluyoruz. Hastanemizde son 2-3 yılda özellikle de yeni kampüs binamıza geçince son model cihazları almaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda tomografi cihazı olarak yine bölgede en iyi olanı almış olduk. 12 ameliyathane açmış olduk. Yoğun bakım yatak sayısını 60 arttırmış olduk. Hibrit ameliyathanedeki cihazımızda olduğu gibi cihazlarımızı almaya devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra da kardiyoloji bölümüne en son sistem bir anjiyo planımız da var. Birkaç ay sonra onları da inşallah almış olacağız."

Deveci, ilerleyen günlerde karaciğer nakli ekibini de kurmaya çalışacaklarını anlattı.

Hastanede böbrek nakillerinin yapıldığını belirten Deveci, karaciğer ekibini de kurdukları zaman KSÜ hastanesinin bütün olanaklara sahip olacağını söyledi.

Hasta, hekim ve hemşire ilişkilerinde daha dikkatli olarak Avrupa seviyelerini yakalamaları gerektiğini ifade eden Deveci, "Araç gereçte Avrupa seviyesinin de bazı yerlerde üstündeyiz. Bu insani ilişkileri de çözdüğümüz zaman bizde 3-5 yıl içerisinde gelişmiş ülkeler seviyesinde hizmet vereceğiz." dedi.