Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde bulunan içmeler Türkiye’nin en önemli 10 içmeleri arasında yer alırken vatandaşlar ve ziyaretçiler tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Ekinözü bulunan İçmeler, doğal kaynaklarıyla sağlık ve turizm alanında Türkiye’de en önemli 10 içme arasında yer alarak önemli bir merkez haline geliyor. Bol mineralli sularıyla tanınan Ekinözü’nde, içme suları ve çamur banyoları geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Böbrek taşı düşürmek için su içtikten sonra zıplama gibi yöntemlerle, yöre halkının benimsediği bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Piknik alanları, ekonomik konaklama seçenekleri ve sürekli hizmet veren çeşmeleriyle Ekinözü, ziyaretçilere hem sağlık hem de huzur dolu bir deneyim sunuyor.

Icmeler1 Kopya

ÇAMUR BANYOLARI VE CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Ekinözü’nde orta İçme bölgesi diye adlandırılan yer ise çamur banyolarıyla biliniyor.  Bu kaynağın 1990’larda bölgede görev yapan bir kaymakamın kayınvalidesinin uzun yıllar muzdarip olduğu bir cilt hastalığını birkaç uygulama ile iyileştirdiğini yöre halkı anlatmasıyla vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görür. Bu bölgede bulunan doğal kaynaklar, cilt hastalıkları gibi uzun süreli rahatsızlıklara alternatif tedavi seçenekleri sunuyor. Vatandaşlar, çamur banyolarında rahatlayarak aynı zamanda cilt sağlıklarını iyileştiriyor. Romatizma, stres, kronik bel ağrısı gibi hastalıklar için önerilen banyo, modern tesis eksikliği nedeniyle genellikle sınırlı imkânlarla yapılıyor. Ancak Aşağı İçme olarak adlandırılan bölgede bulunan özel bir otel, kendi kaynağından gelen suyu kullanarak ziyaretçilere hamam hizmeti de sunuyor.  İçerdikleri mineraller nedeniyle zamanla tortulaşabilen sular, uzak bölgelere gönderilemiyor. Bölgedeki çeşmeler de, halka ve misafirlere sürekli hizmet vermek için özenle korunuyor. Ekinözü içmeleri, sadece yerel halk tarafından değil, Elbistan ve Afşin gibi çevre ilçelerdeki vatandaşlar tarafından da tercih ediliyor.

20200305 2 41205379 52803071 Kopya

Kaynak: AA