İran, İsrail ile savaşa girmeleri halinde bölgedeki ABD üslerine saldırma tehdidinde bulundu

 

İran Devrim Muhafızları'nın hava sahası bölüğünün komutanı General Emir Ali Hacizade, İran devlet televizyonu El-Elam'ın internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, İsrail'in hiçbir saldırısının, en önemli müttefiki ABD olmadan gerçekleşemeyeceğini belirterek, İsrail ile savaşa girilmesi halinde bunun tüm ABD üslerini meşru hedef haline dönüştüreceğini söyledi.

3 ÜLKEYİ HEDEF ALDI

Hacizade, hedefleri haline gelecek ABD üslerini, Bahreyn, Katar ve Afganistan'dakiler olarak sıralayarak, ''Bölgede tarafsız ülke olmayacak. Bize göre, buradaki üsler ABD topraklarıyla eşdeğer'' diye konuştu.

İran Devrim Muhafızları Başkomutan Yardımcısı Hüseyin Salami, İsrail'in olası bir saldırısının, Siyonist rejimi yok etmek ve Filistin'i kurtarmak için 'tarihi bir fırsat' olacağını söyledi.

"TARİHİ FIRSAT"

İsrail'e yönelik sert uyarılarda bulunan Devrim Muhafızları Başkomutan Yardımcısı Hüseyin Salami de İran'ın, İsrail'den gelebilecek olası bir saldırıdan çekinmediğini söyledi.

Salami, Devrim Muhafızları'nın resmi internet sitesi Sepah News'e yaptığı açıklamada, "Siyonist rejimin tehditlerinden endişe duyacağımız çizgiyi çoktan aştık... Eğer Siyonistler gerçekten İran'a saldırırsa, bu İsrail'i dünyadan silmek ve Filistin'in İsrail tarafından el konunan topraklarını geri kazanmak için tarihi bir fırsat olur" dedi. Salami, İsrail'in son 10 yıldaki savaşlarında İran'ın diğer silahlı kollarından misilleme gördüğünü hatırlattı.

Salami, İran piyade taburunun 'İsrail'in belini bir gün içinde kırabileceğini' belirtti ve "Savaş çıkarmaya niyetli değiliz. Ancak biri İran'a saldırırsa, şiddetli bir şekilde cevap veririz ve durmayız" dedi. Salami, Devrim Muhafızları'nın taktiğinin savunma değil taarruz yapmak olduğunu ifade ederek, "Savaşı başlatan düşmanlarımız olacak, son noktayı ise biz koyacağız" ifadesini kullandı.

"SİLAH TEKNOLOJİSİNDE İLERLEDİK"

Salami, İran'ın silah üretiminde ilerleme kaydettiğini, modern füze teknolojisinde adımlar attıklarını söyledi ve sahip oldukları füzelerle Ortadoğu'daki düşman kuvvetlerin üslerini yok edebileceklerini öne sürdü.

İran'ın Cuma günü gerçekleştirdiği askeri geçit töreninde hava savunma sistemi Ra'ad'ı (Fırtına) gözler önüne serdiğini ifade eden Salami, sistemde kullanılan füzelerin İran yapımı olduğuna dikkat çekti. Ra'ad sisteminde kullanılan Taer (Kuş) füzeleri, İran ordusunun verdiği bilgiye göre 50 kilometre menzile sahip ve 22 bin metre yükselikteki hedefleri vurabiliyor.