Afşin İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Öner, hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle kapatılan Hayvan Pazarı’nın yeninden açıldığını kaydetti.
 
Kahramanmaraş genelindeki hayvan pazarı ve borsaları, Kahramanmaraş Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu’nun 25 Mart 2011 tarihli kararı ile yeniden açıldı.
 
Afşin İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Öner, “Şap hastalığının yayılmasını önlemek ve olası salgınların önüne geçmek amacıyla 01.02.2011 tarihinde İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonunun almış olduğu 2011/1 sayılı karar ile İlimiz Merkez ve İlçelerinde bulunan bütün hayvan pazarları ve hayvan satış yerleri kapatılmış ve hayvan hareketlerine kısıtlama getirilmişti.” dedi.
Şap hastalığının idari ve fenni tedbirlerle ortadan kaldırıldığını kaydeden Öner, “Pazarların kapatılması ve hayvan hareketlerinin kısıtlanmasının yanı sıra İl Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından köylerde yapılan şap aşılamaları, ayrıca hastalık ihbarlarının anında değerlendirilmesi ve gerekli idari ve fenni tedbirlerin alınması sayesinde şap hastalığı çıkan mihraklarda hastalıklar söndürülmüş ve şap hastalığı tehdidi ortadan kaldırılmıştır.” şeklinde konuştu.
Öner konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Şap hastalığı tehdidinin ortadan kalkması üzerine toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, almış olduğu 23.03.2011 tarih ve 2011/3 sayılı kararı ile 28.03.2011 tarihinden geçerli olmak üzere hayvan hareketlerindeki kısıtlamaları kaldırmış, hayvan pazarlarının ve hayvan satış yerlerinin Belediyeler tarafından dezenfekte edilerek açılmasına karar vermiştir.”