banner479

Çalıştaydan "Karakuz Barajı ve Binboğa Göleti" İçin Önemli Kararlar

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen 'Tarım ve Orman Çalıştayı'nın detaylarını kamuoyuyla paylaşıldı.

Çalıştaydan "Karakuz Barajı ve Binboğa Göleti" İçin Önemli Kararlar

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen 'Tarım ve Orman Çalıştayı'nın detaylarını kamuoyuyla paylaşıldı.

11 Aralık 2018 Salı 13:43
1339 Okunma
Çalıştaydan "Karakuz Barajı ve Binboğa Göleti" İçin Önemli Kararlar

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen 'Tarım ve Orman Çalıştayı'nın detaylarını kamuoyuyla paylaşıldı.

Çalıştayda, Afşin'de bölge halkının yıllardır beklediği Karakuz Barajı ve Binboğa Göleti için önemli kararlar alındı.

540 milyon TL maliyetli Karakuz barajının hem sulama hem de EÜAŞ’a soğutma suyu sağlayacak olması nedeniyle, EÜAŞ’ın santral yapım maliyeti içerisinde değerlendirilerek yapılmasının planlandığı çalıştayda, yatırım maliyeti 60 milyon TL olan ve bin 150 hektar alanı sulayacak olan Binboğa Göletinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından yapılması teklif edilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal koordinasyonunda "AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi" 08 Kasım'da gerçekleştirilen "Tarım ve Orman Çalıştayı"nın kazanımlarını hakkında bilgi verdi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi tarafından paylaşılan bildiride, "2011 yılından bu yana, Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal'ın fikri ve uygulama altyapısını oluşturduğu ve “Kahramanmaraş’ı Yeniden Hayal Etmek” adı altında gerçekleştirdiğimiz çalıştayların devamı kapsamında Kahramanmaraş’ta Tarım Orman ve Sulama işleriyle ilgili sektör temsilcileriyle Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekillerimizin yaptığı görüşmeler sonucunda Kahraman şehrimizde bir Tarım ve Orman Çalıştayı yapma lüzumu hasıl olmuş ve 08 Kasım 2018 tarihinde Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimiz ve sektör temsilcilerinin katılımı ile 11. çalıştayımız olan Tarım Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Sonrasında Tarım ve Orman Bakanımızın daveti üzerine 06 Aralık 2018’de Tarım Bakanlığımızda çalıştay sonuçları ve taleplerimiz ile ilgili faydalı bir toplantı icra edilmiştir." denildi.

Çalıştayda ele alınan konular yapılacak çalışmalar hakkında şunlara yer verildi:

"1-)Adatepe Barajı: 790 milyon TL yapım maliyetli Adatepe barajının tamamlanması talebimiz Tarım Bakanımızca öncelikli ve önemli görülmüş ve bütçesi ile ilgili çalışma yapılması kararlaştırılmıştır.

2-) Karakuz Barajı: 540 milyon TL maliyetli Karakuz barajının hem sulama hem de EÜAŞ’a soğutma suyu sağlayacak olması nedeniyle talebimiz yine makul bulunmuş ve EÜAŞ’ın santral yapım maliyeti içerisinde değerlendirilerek yapılması planlanacaktır.

3-)Çetintepe Barajı: 94 km isale hattı döşendiğinde Ayvalı Barajına cazibe ile yaklaşık 48 milyon metre küp civarında su aktaracak ve 600 milyon TL maliyetli Çetintepe barajının tamamlanması uygun bulunmuştur. Bu kapsamda proje tamamlandığında 60 bin hektar tarım arazisinin sulanması ve şehrimizin içme suyunun bir bölümünün karşılanması sağlanacaktır.

4-)Binboğa Göleti: Yatırım maliyeti 60 milyon TL civarında olan ve 1150 hektar alan sulayacak bir gölet olan Binboğa Göletinin yapılması teklif edilecektir.

5-)Türkoğlu İmalı Göleti: 25 milyon TL maliyeti olan göletin ilk iki kısmı tamamlanmış 3. kısmı yatırıma teklif edilecektir.

6-)Elbistan Büyükyapalak Göleti: Yapılabilirlik durumları incelenecektir. Kılılı göletinde de havza da su olmaması nedeniyle yapılmasından vazgeçilmesi kararlaştırılmıştır.

7-)Sır Barajı: Sır barajının su seviyesinin 410 metre kodunda tutularak ortaya çıkacak tarım arazilerinin üretime açılması ve bazı yol güzergahlarının gölet saha sınırından yapılması talebimiz vardı. Sır barajı özel sektör tarafından yapılmış ve şu anda EÜAŞ’ın işlettiği DSİ envanterinde bir barajdır. 441 maksimum su kodu, dip savak kodu 417.5 metredir. Bakanlık verilerine göre bizim talebimiz dip mesafesinin de altındadır. 410’a tekabül eden bu mesafeye düşmesi mümkün görünmemektedir. 417metre koduna düşünce 2500 hektar arazi ortaya çıkıyor. Buradan yıllık 20 milyon TL gelir elde edilebilir. Ancak elektrik üretim kaybı yıllık 52 milyon TL civarındadır. Aradaki 32 milyon TL lik zarar bakanlıkça vatandaşımızın üretim yapabilmesi nedeniyle yok sayılsa bile bu alan taşkına karşı korunaksız bir yer olduğundan dolayı bu talep bakanlıkça uygun görülmemiştir.

8-)Kahramanmaraş Türkoğlu Arazi Toplulaştırılması ve TİGH Projesi: Kadastro işlemi bitip tapuya giden köyler; Akçalı – Ceceli – Dedeler – Göllühöyük – Kılılı - Kızıleniş - Kuyumcular - Minehöyük - Özbek – Pınarhöyük – Sarılar - Tahtalı Dedeler - Yeşilyurt Kadastroda işlemleri devam eden köyler; Türkoğlu Merkez – Çobantepe – Şekeroba - Karalar(Karapınar) 2018 Aralık ayının son haftası tapulaştırmanın tamamı bitirilmesi planlanmıştır .

9-)TRÜF MANTARI ile ilgili; Tarım ve Orman Bakanlığı ile sağlanan uygun görüşe göre; Kadın İstihdamı ve Kadın Kooperatifçiliğini güçlendirme kapsamında yaklaşık 50 ile 100 dönüm arazi üzerinde işletmesi ve yetiştirilmesi bölge kadınlarımıza ait olmak üzere trüf mantarı temin edilecektir. İlk aşaması için Bakanlıkla görüş sağlandı. Trüf Mantarı aşılı meşe fidanları bölge belirlenir belirlenmez hemen dikilecek, hasat süresi 5 yıl olan ve ürün çeşidine göre elli dolar ile bin dolar arasında satışı olan mantarların pazarlama kısmı Bakanlığı ait olacaktır. Trüf mantı bölge için yüksek gelir kaynağıdır."

Yeşil Afşin Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 2018-12-11 14:19:15

bir önceki belediye seçimleri.....afşin belediyesinin önüne stand kurup sevin göletinin temel atma töreni ni gerçekleştiren embesiller.....o köyün encümenide var.utanmadan yeniden aday.......5 yılda olmayan seçim yaklaşınca

Avatar
HUNULU: 2018-12-12 15:16:53

Arıtaş göletini yaptılar ellerine sağlık

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373