Siirt'in Pervari İlçesi'nde 21 Ekim 2011 Cuma günü çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Bayram Kocabaş (32) memleketi Göksun'a bağlı Büyükkızılcık Beldesi'nde binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.
Uzman Çavuş Bayram Kocabaş’ın cenazesi, 22 Ekim 2011 Cumartesi günü önce Diyarbakır’a, oradan da uçakla Kahramanmaraş’a getirildi. Şehidin naaşı daha sonra memleketi Göksun’a bağlı Büyükkızılcık Beldesi’ndeki baba ocağına getirildi.
Şehidin naşı burada son kez babası Mustafa, annesi Edeviye, eşi Demet ve kardeşlerine gösterildi. Burada TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam ve Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe'nin aileye başsağlığı dileklerini iletmelerinin ardından şehidin al bayrağa sarılı naşı Büyükkızılcık Merkez Camii'ne getirildi.
“Bir Ölür, Bin Doğarız”
Şehidin babası ve kardeşleri ayakta durmakta güçlük çekerken, gözyaşı döken Kocabaş ailesini Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş teselli etti. Bu sırada şehidin küçük kardeşi, "Biz her zaman ayakta duracağız. Yıkılmayacağız. Biz bir ölür, bin doğarız. Bunu unutmasın hainler" dedi. Bu sözlerin ardından Güneş Paşa, gencin yanaklarını okşadı.
“Babasız Kalan Yavrum”
Tören alanına gelen şehidin babası Mustafa Kocabaş da gözyaşlarına boğuldu. Ayakta durmakta güçlük çeken baba sandalyeye oturtuldu. Şehidin 6 aylık oğlu Muhammet Mustafa'ya dönen şehit babası, "Babasız kalan yavrum" diyerek ağıtlar yaktı.
Törende konuşan Kahramanmaraş Müftüsü Muammer Gevher, tüm Türkiye'nin yüreğinin yandığını belirterek, Mehmet Akif'in dizelerine yer verdi. "Ey şehid oğlu şehit isteme benden makber. Sana ahuşunu açmış duruyor peygamber" diyen Müftü Gevher, "Evet hazreti peygamberimiz bu gece onu misafir edecek" diyerek binlerce vatandaştan helallik istedi.Şehit Uzman Çavuş Bayram Kocabaş, ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından belde mezarlığında dualarla son yolculuğuna uğurlandı.
Törene TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, AK Parti Milletvekilleri Sıtkı Güvenç, Prof. Dr. Yıldırım Ramazanoğlu, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, askeri ve idari erkan ile binlerce vatandaş katıldı.
8 çocuklu bir ailenin ferdi olan Şehit Uzman Çavuş'un biri kız 2 çocuk babası olduğu ve 9 yıldır Siirt'te görev yaptığı belirtildi. Şehit Kocabaş'ın geçen yılda 6 ay geçici görevle Afganistan'da bulunduğu kaydedildi.