Kahramanmaraş İl Genel Meclis Üyeleri’nin daveti üzere Kahramanmaraş’a gelen Manisa İl Genel Meclis Üyeleri, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni ziyaret etti.
 
Kahramanmaraş İl Genel Meclisi’nin daveti üzere Kahramanmaraş’a gelen Manisa İl Genel Meclis Üyeleri, Afşin’e geldi. Kahramanmaraş’ın ve bölgenin en büyük tarihi eserleri arasında yer alan Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni gezdiler.
 
 
Afşin Belediyesi  Eshab-ı Kehf Külliyesi rehberi Ramazan Kıraç’ın rehberlik yaptığı gezide, meclis üyelerine Eshab-ı Kehf’in yapısı, Kuran-ı Kerim’deki yeri, Osmanlı Devleti’nin külliyeye nasıl sahiplediği gibi konuları anlattı.
 
Kahramanmaraş’ı yakında tanıma fırsatı yakaladıklarını belirten Manisa İl Genel Meclisi Başkan Vekili İbrahim Demirarslan, “Manisa İl Genel Meclisimizden 41 arkadaşımızla kardeş şehir olan Kahramanmaraş’ı Daha iyi tanımak ve arkadaşlarımızı yerinde ziyaret etmek amacıyla buraya geldik. Kendi adıma konuşursak Kahramanmaraş’ı daha önce duyardık ve bilirdik ama tekstilde %32, %35 ülke ekonomisine katkı sağladığını, değişik tencere ve çelik sanayinin bütün fason ayaklarının burada olduğunu Maraş’a gelince öğrendik. Bu eksiliğimizi de buraya gelince gidermiş olduk.” dedi.
 
“Diğerleri arasında dağlar kadar fark var”
Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan Eshab-ı Kehf’leri gördüğünü fakat kendisini en fazla etkileyen Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin olduğunu kaydeden Manisa İl Genel Meclisi Başkan Vekili İbrahim Demirarslan, “Bugün de Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyarette bulunduk. Daha önce Efes’te bulunan  Eshab-ı Kehf’i dolaşmıştım ama orası ile Afşin de bulunan Eshab-ı Kehf arasında dağlar kadar fark olduğunu buraya gelince anladım. Çünkü orada bir belirti, bir iz bulunmamakta oraya bir tabela yazılmış onunda boyası çıkmış. Az öncede rehberimizin belirttiği gibi gerçek Eshab-ı Kehf’in burası olduğu ile ilgili bendeki kanı daha da kuvvetlendi. Hem manevi hem ruhani bir havasıyla gerçektende buradan çok etkilendim, çok güzel bir mekan yapılmış buradan değişik bir haz ve keyif aldım. Kahramanmaraş İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarımızın adeta bir kardeş, bir akraba gibi yakından ilgilenmesi bizi ayrıca çok mutlu etti. Kendilerine çok teşekkür ederiz. İnşallah bu ziyaretler daha sıklaşır ekonomik ve kültürel alışverişlerimiz sıklaşır. Ben burada bulunmaktan çok mutlu oldum.” şeklinde konuştu.
 
Kahramanmaraş’ın tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Kahramanmaraş İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Özsoy, “Bildiğiniz gibi 2010 yılında her iki mecliste çıkarılan bir karar ile Manisa ve Kahramanmaraş kardeş il olması karara bağlandı. Geçen yıl biz Kahramanmaraş İl Genel Meclis Üyeleri olarak Manisa’nın Macunu Şenliklerine davet edildik, bu senede Manisa İl Genel Meclis Üyelerini biz Kahramanmaraş’a davet ettik ve arkadaşlarımız burada bulunuyorlar. Sayın Valimizi, Belediyemizi, İl Özel idaresini ve çeşitli kültürel ve tarihi zenginlikleri bulunan yerleri ziyaretlerde bulunuyoruz. Şuanda Eshab-ı Kehf Külliyesinde bulunmaktayız, tabi burası çok tarihi bir yer ve efsane olan bir yer. Bunun için Manisa İl Genel Meclis Üyesi arkadaşlarımızı buraya getirip tanıtmak istedik. Buradan sonra da Termik santrallerimizi ziyaret edeceğiz. Arkadaşlarımızın buraları görmeleri ve buralar hakkında bilgi sahibi olmaları Kahramanmaraş’ın tanıtımı bakımından çok önemlidir. Kahramanmaraş kültür bakımından çok zengin olan bir ilimiz bunu da arkadaşlarımız gördüler ve çok memnun olduklarını ifade ettiler. Bizde arkadaşlarımızı en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık.” dedi.
 
Afşin Kaymakamı Faik Arcıcan ve Afşin Belediye Başkan Vekili Yalçın Çelebipekin, Manisa İl Genel Meclis Üyelerine Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin gravür yöntemiyle çizilmiş tabloyu hediye etti.
 
Manisa İl Genel Meclis Üyeleri Afşin Eshab-ı Kehf ziyareti ardından Afşin A ve B Termik Santralleri’ne gittiler.