Kalkınma Bakanlığı tarafından bu yıl Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) illerinde ilk defa uygulama koyduğu Sosyal Destek (SODES) Programı kapsamında Afşin’den sunulan 64 projenin 3’ü kabul edildi.
 
DOĞAKA tarafından dün açıklanan listeye göre kabul edilen 3 projenin biri Afşin Kaymakamlığı’nın biri Afşin Belediye Başkanlığı’nın ve bir tanesi de Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait.
 
Türkiye’de 2008 yılından itibaren Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan 25 ilde Kalkınma Bakanlığı Koordinasyonunda valilikler tarafından uygulanan
 
SODES Programının farklı bir yaklaşımla Kalkınma Ajansı Modeliyle uygulanabilirliğinin tespit edilmesi amacıyla faaliyet gösteren 26 Kalkınma Ajansı arasından DOĞAKA, SODES Programı’nın uygulanması amacıyla pilot ajans seçilmişti.
 
Bu kapsamda DOĞAKA’ya Kalkınma Bakanlığı tarafından 7 milyon 700 bin TL tahsis edilirken, DOĞAKA’da bu parayı aktaracağı projeleri tespit etmek amacıyla 27 Haziran 2011 tarihinde SODES Programı teklif çağrısına çıkmıştı.
 
12 Ağustos 2011 tarihinde sona eren proje başvurularında Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye İlleri’nden toplam 2 bin 250 proje başvurusu alan DOĞAKA, başvuruları titiz bir değerlendirme sonunda desteklemeye layık bulduğu projeleri Kalkınma Bakanlığı’na sundu ve bakanlıkta 18 Kasım 2011 tarihi itibariyle DOĞAKA’nın gönderdiği projeleri onayladı.
 
DOĞAKA, bakanlık onayının ardından desteklenmeye layık görülen 125 projeyi açıkladı. DOĞAKA tarafından açıklanan listeye göre 125 projenin 52’sini Hatay, 41’ini Kahramanmaraş, 32’sini ise Osmaniye’den gelen projeler oluşturuyor.
 
Kahramanmaraş’tan kabul edilen 41 projenin 33’ünü kamu kurum ve kuruluşlarının hazırlanan, 8’i sivil toplum örgütlerince hazırlanan projeler oluştururken, 41 projeden 3’ü Afşin’e ait.
 
Listeleri yayınlayan DOĞAKA, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise projesi kabul olan kurumları ve sivil toplum örgütlerini uyardı.
 
DOAĞAKA tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Program kapsamında Ajansımıza Hatay ilinden 1.332, Kahramanmaraş ilinden 557 ve Osmaniye ilinden  361 olmak üzere toplam  2.250  proje başvurusu yapılmıştır. Yapılan nihai değerlendirme sonrasında Hatay ilinden 52, Kahramanmaraş ilinden 41, Osmaniye ilinden ise 32 olmak üzere bölgemizden toplam 125 proje destek almaya hak kazanmıştır. Program bütçesi ise Kalkınma Bakanlığı tarafından tahsis edildiği üzere Hatay için 3 milyon TL, Kahramanmaraş için 2 milyon 700 bin TL ve Osmaniye için ise 2 milyon TL olmak üzere toplam 7 milyon 700 bin TL’dir.
 
SODES Teklif Çağrısı kapsamında Ajansımıza Hatay’dan 1332, Kahramanmaraş’tan 557, Osmaniye’den ise 361 olmak üzere toplam 2 bin 250 proje başvuru yapılmıştır. Söz konusu program kapsamında, Hatay’dan 111 milyon 63 bin 33 TL, Kahramanmaraş’tan 62 milyon 854 bin 640 TL ve Osmaniye’den 39 milyon 303 bin 690 TL olmak üzere toplam 213 milyon 221 bin 363 TL tutarında proje başvurusu yapılmıştır.
 
Söz konusu program kapsamında başarılı projelerin ilanını müteakiben, destek almaya hak kazanan başvuru sahipleriyle sözleşme imzalanarak projeler uygulanmaya başlanacaktır.
 
Destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinin, söz konusu destekten faydalanabilmesi; Ajans tarafından piyasa rayiçleri ile faaliyetler göz önünde bulundurularak yapılan bütçe revizyonları çerçevesinde yeniden belirlenen destek tutarını kabul etmeleri ve destek sözleşmesini imzalamaları ön koşuluna bağlıdır.
Ajansla sözleşme imzalamadan önce yapılan bütün harcamalar uygun olmayan maliyet statüsünde olacağından, sözleşme imzalanmadan ve satın alma eğitimleri tamamlanmadan önce, destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinin proje faaliyetlerine başlamamaları ve proje kapsamında herhangi bir satın alma yapmamaları büyük önem arz etmektedir.”
 
-3 Projenin maliyeti 270 bin TL
 
3 projenin maliyetinin 270 bin TL olduğunu kaydeden Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, şunları kaydetti:
“Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2011 yılı SODES sosyal destek projeleri dün itibariyle Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının internet sitesinde dün itibariyle yayınlandı. Mutluluk verici ki ilçemizden üç projemiz desteklenmeye layık görüldü. Bu projelerimizin toplam maliyeti ve hibe desteği 270 bin TL olacak. Bu projelerimizden bir tanesi Kaymakamlığımıza bağlı olan Sosyal Yardımlaşma Vakfımızda, Eğitim Her Engeli Aşar isimli projemiz, bu proje ile amacımız fakir ailelerin öğrencilerini başarılı olmalarını sağlamak ve ilçemizdeki eğitim düzeyini daha üst sıralara taşımak. Bir diğer projemiz ise Afşin Belediyemize ait Emeğe Giden Yolda Kadınlarımız isimli projemiz. Bilindiği üzere dünya nüfusunun yarısını bayanlarımız oluşturmakta. Ne yazık ki ilçemizde de olduğu gibi bayanlarımız bazı hak ve imkanlardan yoksun oluyorlar. Onları daha çok sosyal ve toplumsa hayata katabilmek amacıyla ve onların birbirlerine daha çok kaynaştırmak amacıyla yapılmış bir proje. Kadınlarımıza bir Fitness solunu açılacak. Fitness salonunu sadece bayanlarımız kullanabilecek. Son olarak desteklenmeye layık görülen projemiz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait Kardelenler Çiçek Açıyor isimli proje. Bu projede Arıtaş Kasabasında İlköğretim ve Ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerimize etüt yaptırılacak ve eğitim ile ilgili malzemeleri temini sağlanacak. Burada da amacımız eğitim seviyemizi ve kalitemizi yükseltmektir. Bu üç güzel projemizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”