Afşin'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Afşin Hükümet Konağında düzenlenen törende, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ömer Adar ve Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunularak, istiklal marşı okundu.

Törenin ardından Vali Yardımcısı Adar, kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyetin 95. yılı kutlamaları Afşin Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çim sahasında devam etti.

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ömer Adar, törende yapmış olduğu konuşmada, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek insan haklarına dayanan ulusal ve laik bir devletin temellerinin atıldığını söyledi.

95 yıl önce, Türk ulusunun yenilmez azmini bütün dünyaya kanıtladığını dile getiren Vali Yardımcısı Adar, " Cumhuriyet’in 95. Kuruluş yıl dönümünü kutlamamızdan duyduğum kıvanç ve mutluluğu ifade etmek istiyorum. Bir yenilgiyle çıkan Osmanlı devleti bütün kudretini kaybetmiş, Anadolu yer yer düşmanlar tarafından işgal edilmişti. 26 Ağustos 1922 başlayan ve 9 Eylül İzmir’de Yunan ordusunun denize dökülmesiyle son bulan büyük tearuz Türk ulusunun yenilmez azmini bütün dünyaya kanıtlamıştır. 24 Temmuz 1923’de Lozan Barışının imzalanmasıyla Kurtuluş Savaşımız hukuki ve siyasi olarak son bulmuş, 6 Ekim 1923’te İstanbul’un düşman işgalinden kurtulmasıyla Anadolu düşmandan tamamen temizlenmiş olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş savaşı bitince Türkiye’nin çağdaşlaşma savaşını başlattı. 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırıldı. 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyet ilan edilerek insan haklarına dayanan ulusal ve laik bir devlet başlamıştır. Emperyalizme karşı yapılan bağımsızlık savaşını kazanarak Türkiye’nin bu başarısı bütün mazlum uluslara örnek olmuştur. Değerli Afşinli hemşehrilerim, cumhuriyet rejimi memleketimize, milletimize sayılmayacak kadar çok şey kazandırmıştır. Bir kere cumhuriyet yönetimi egemenliğin bir şahsa, bir sınıfa değil, millete ait olduğu gerçeğini siyasi ve devlet hayatımıza kazandırmıştır. Bildiğimiz gibi Osmanlı devletinde egemenliğin kaynağı ilahi idareye bağlanıyor, bunu da sultan halife sıfatıyla bir şahıs temsil ediyordu. Millet haklarını yok eden milli iradeyi geçersiz kılan bu çağdaş anlayış memleketimizde ancak cumhuriyet rejimiyle yıkılmış oldu. Türkiye Cumhuriyetinin idare şeklinin cumhuriyet olduğu yönünde bir madde konarak bu durum tamamen kalıcı hale getirildi. Cumhuriyet herkesi tek bir millet haline getirmiş oldu. " açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet dönemi öncesindeki ülkenin durumu hakkında bilgi veren Adar, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizden önceki yıllarda Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna tarımda kara saban dönemi yaşanıyordu. Ülkede sanayi teknolojisi batı Avrupa’nın 19. Yüz yılda geldiği aşamanın bile çok gerisindeydi. İş yerleri genellikle küçük zanaat kategorisine giren küçük atölyelerden ibaretti. İrili ufaklı iş yerlerinin 3’te 2’sinden fazlası zaten yabancılara aitti. İleri Avrupa teknolojisi bizim küçük el dokumacılığına dayanan ekonomimizi yavaş yavaş yok ediyordu.  Vebalar vardı. Hayvanlar ve insanlar kırılıyordu. 2 milyon kişi sıtma, 1 milyon kişi frengiliydi. Verem, tifo, salgın vardı. 3 milyon kişi prahomluydu. Bebek ölüm oranları yüzde 48’di her doğan iki bebekten biri ölüyordu. Memlekette sadece 337 doktor, 60 eczacı vardı ve bunların sadece 8’i Türk’tü. 40 bin köyde sadece 136 ebe vardı. Ortalama insan ömrü 40 yıl civarıydı. Her şey ithaldi. Toplam sermayenin yüzde 15’i Türklere aitti. Osmanlıdan cumhuriyete miras kalan sadece 4 fabrika vardı. Elektrik sadece İstanbul, İzmir ve Tarsus’ta vardı. Ülkedeki otomobil sayısı sadece 490’dı. Kadın insan bile sayılmıyordu. Tiyatro, müzik, heykel yoktu. Arkeolojik eserler yurt dışına kaçırılıyordu. Kimimiz hicri takvimi, kimimiz Rumi takvimi kullanıyordu. Erkeklerin sadece yüzde 20'si, kadınların ise binde 4'ü okuma yazma biliyordu.  Bütün bunlar göz önünde tutulduğunda Türkiye'nin cumhuriyet dönemin ardından yapmış olduğu atılımın önemi ve değeri anlaşılıyor. Gençlerimiz ve gelecek kuşak bilmelidir ki bu vatanda kurduğumuz cumhuriyet yönetimi Atatürk'ün önderliğinde büyük fedakârlıkla kazanılan ölüm ve kalım ve savaşının ardından gerçekleşti.  Bu büyük başarın arkasında binlerce şehidimiz ve gazimizin harcı vardır. Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi devam ettirdikten sonra karşımıza çıkan her engeli aşacak kudretimiz vardır.  Cumhuriyetin ilanının ardından geçen 95 yılın bize kazandırdıklarını unutmayalım. 95 yaşını tamamlayan Türkiye'nin tarihi ve kültürel havzaları pek çok ülkeyi kıskandıracak derecede geniştir."

Tören, öğrencilerin hazırladığı jimnastik, folklor gösterilerinin ardından, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen şiir ve resim yarışmalarında dereye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

 Törene, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven,  Afşin İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı İsmail Serhat Çakar, kamu ve kurum amirleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.