Afşin-Elbistan B termik Santraline kömür sağlayan ve Ciner Grubuna bağlı Park Teknik Elektrik ve Madencilik İşletme Müdürlüğü’ne ait açık kömür işletme sahasında göçük meydana geldi. Meydana gelen göçükte bir işçi hayatını kaybederken, 10 işçiden bazıları şoka girerken, bazıları ise hafif şekilde yaralandılar.
 
Park Teknik Açık Kömür İşletme Sahası’nda, kömür alımı yapılan alanda sabah saat 04.30 sıralarında büyük bir göçük yaşandı. 150 işçinin gece vardiyasında olduğu belirtilirken, göçüğün yaşandığı alanda ise yaklaşık 20 işçinin görev yaptığı ifade edildi.
Göçüğün yaşanmasının ardından, olay yerine  Afşin,Elbistan ve Kahramanmaraş’tan çok sayıda ambulans sevk edilirken, itfaiye ve kurtarma ekipleri de açık işletme sahasına geldiler.
Göçük alanında çalışan işçiler, iş makinelerini terk ederek yaya bir şekilde olay yerinden uzaklaşırken, Elbistan nüfusuna kayıtlı Yaşar Alkaya (51) kamyon altında kalarak hayatını kaybetti.
Olayın haberini alan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, sabah erken saatlerde açık kömür işletme sahasına gelerek, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Park Teknik İşletme Müdürü Şeref Göksu ve diğer yetkililerden bilgi aldı.
Göçük tehlikesi nedeniyle olay yerine kimsenin gitmesine izin verilmezken, Vali Kocatepe ve diğer yetkililer hakim bir tepeden göçüğün yaşandığı alanı izlediler.
Olay hakkında değerlendirmede bulunan Vali Kocatepe, şunları söyledi:
‘‘Burası Afşin-Elbistan B Termik Santraline kömür üreten bir işletmemiz. Yapılan çalışmalar sırasında toprakta bir hareketlenme olmuş, yer yer büyük çatlaklar var ve göçük devam ediyor. Tabi açık işletme sahasında işçilerimiz ve makineler var. Yaklaşık 9 işçimiz bu sarsıntıdan etkilendi. Bir arkadaşımız yaralı olarak çıkarıldı, bir işçi ise maalesef hayatını kaybetti. Diğer işçilerin tamamı, tabi mühendislerde var aralarında bunlar kurtarıldı. Şuanda toprak kayması biçiminde bir hareket görüldüğü gibi. Burası Zonguldak veya Bursa gibi galeri işletmesi değil. Gördüğünüz gibi kamyonlar ve iş makineleri ile yapılan bir saha, açık işletme sahası. Toprak kayması ve hareketlilik nedeniyle ortaya çıkan bir kaza. Bir işçimizi kaybettik. Bütün çalışanlarımıza başsağlığı temenni ediyorum. 3 işçimiz yaralı bazıları ise olayın şokundan dolayı hastanemizde tedavi görüyorlar. Ben herkese tekrar geçmiş olsun diyorum, Allah bir daha göstermesin.’’
Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, daha sonra Afşin Devlet Hastanesi’ne giderek, yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti.
Meydana gelen göçükte; Gürbüz Esen (35), Volkan Çanak (27), Barış Doğan (27), Kerbi Çiftlikli (43), Alaattin Yıldız (51), Metin Şahin (40), Mehmet Kursan (55) ve Mehmet Kurt (35) hafif şekilde yaralanırken, Ali Demirci ve Can Aldemir ise geçirdikleri şok nedeniyle Afşin Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındılar.