Tarımsal desteklemelerin izlenebilir, denetlenebilir, raporlanabilir, sorgulanabilirliğinin sağlanmasını ve çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu kılan Çiftçi Kayıt Sistemi 31 Aralık 2022 tarihinde başvurular son bulacak.

Konu hakkında açıklama yapan Afşin İlçe Tarım Müdürü Muhammet Kayapınar; “2023 yılı Bitkisel Üretim Sezonu için Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları 31 Aralık 2022 tarihinde son bulacak. Çiftçilerimizin herhangi bir hak mahrumiyeti yaşamamaları için başvuruları süresi içerisinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Çiftçilerimiz E-Devlet üzerinden kayıtlarını yapabilecekleri gibi yine ÇKS belgelerini ücretsiz olarak E-Devlet ÇKS modülünden temin edebilecektir” dedi.

Kayapınar, “Ziraat odalarından her yıl alınan çiftçi belgesinin, sadece ÇKS'ye ilk defa başvuran çiftçilerden isteneceğini, çiftçilerimiz bize başvurusunu yaparken aktif olarak ziraat odasına üye olduğunu da beyan edeceklerdir. Halen 1 Eylül'de başlayıp sonraki yılın 30 Haziran'ında son bulan, yani 10 ay süreyle devam eden başvuru süresi, başarılı bir üretim planlaması yapılabilmesi için 4 aya düşürüldü. Yani 2023 üretim yılı için başvurular 1 Eylül 2022 tarihinde başladı ve 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecek. Her yıl başvuru tarihleri bu şekilde uygulanacak. 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapan çiftçilerimiz, ürün değişiklik bildirimlerini şubat ayı içinde yapabilecektir” dedi.

Kayapınar, “E-Devlet üzerinden alınacak ÇKS belgelerinden ücret talep edilmeyeceğini, çiftçilerin, arazi büyüklüklerine göre 9 ile 39 lira arasında değişen ve ÇKS başvurusunu yaparken ödedikleri başvuru ücretlerinin, beyan etmeleri halinde kendilerine verilecek tarımsal destek ödemesinden karşılanacak. Üretim yılına ilişkin başvuru yapan çiftçilerin, e-Devlet üzerinden ÇKS belgesi alabilecek. Bu belgenin resmi nitelikte olacak, ayrıca bir onay aşamasına ihtiyaç duyulmayacak” dedi.