Son KHK'da Kahramanmaraş'ta 44 Kamu Personeli İhraç Edildi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Afşin'den 1 öğretmen ihraç edildi. Kahramanmaraş genelinde ise çeşitli kurumlarda görev yapan 44 personel kamudan ihraç edildi. 

Son KHK'da Kahramanmaraş'ta 44 Kamu Personeli İhraç Edildi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Afşin'den 1 öğretmen ihraç edildi. Kahramanmaraş genelinde ise çeşitli kurumlarda görev yapan 44 personel kamudan ihraç edildi. 

Sinan Doruk
Sinan Doruk
09 Temmuz 2018 Pazartesi 11:01
1526 Okunma
Son KHK'da Kahramanmaraş'ta 44 Kamu Personeli İhraç Edildi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Afşin'den 1 öğretmen ihraç edildi. Kahramanmaraş genelinde ise çeşitli kurumlarda görev yapan 44 personel kamudan ihraç edildi. 

Olağanüstü Hal kapsamında 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye genelinde çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edilirken 148 personel de kamudaki görevlerine iade edildi. 
Kurumlarından daha önce ayrılan, TSK'dan 324, Emniyet Genel Müdürlüğünden bin 167 ve jandarmadan 35 personelin rütbeleri 701 sayılı KHK ile alındı. 
12 Dernek, 3 Gazete, 1 Televizyon Kapatıldı! 
OHAL kapsamındaki 701 sayılı KHK ile Kara Kuvvetlerinden 3 bin 77, Deniz Kuvvetlerinden bin 126, Hava Kuvvetlerinden bin 949 subay ve astsubay ihraç edildi. Adalet Bakanlığından aralarında hakim adayı, infaz ve koruma memurlarının da bulunduğu bin 52 kişi ihraç edildi. 4 Vali Yardımcısı ve 4 Kaymakam meslekten ihraç edildi. Emniyet Genel Müdürlüğünden 8 bin 998 personel ihraç edildi. Jandarma Genel Komutanlığından 649 subay, astsubay ile uzman çavuş ihraç edildi. Olağanüstü Hal kapsamında KHK ile Furkan İlim ve Hizmetleri Derneğinin de aralarında olduğu 12 dernek ile 3 gazete ve 1 televizyon kanalı kapatıldı. 
Kahramanmaraş'ta 44 iki dernek kapatıldı! 
Buna göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu tespit edilen Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği (Adıyaman), Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara), Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara), Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara), Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Gaziantep), Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş), Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği (Kahramanmaraş), Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis), Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli), Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya), Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun) ile Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa) kapatıldı. Aynı sebeplerden ötürü, İstanbul'da yayım yapan Halkın Nabzı ve Özgürlükçü Demokrasi ile Diyarbakır'da çıkan Welat gazetelerinin yanı sıra Avantaj TV'nin (Avantaj Televizyon Yayın Hizmetleri AŞ) yayım hayatı sona erdirildi. Kapatılan söz konusu dernek, gazete ve televizyonlara ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evraklar Hazineye bedelsiz olarak devredilmiş sayıldı. Bunlara ait taşınmazlar tapuda resen Hazine adına, her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edildi. Bunların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazineden hak ve talepte bulunulamayacak. Devre ilişkin işlemler, ilgili tüm kurumlardan gerekli yardımı almak suretiyle Maliye Bakanlığı'nca yerine getirilecek. 
Yurt dışından 1 kişinin ilişiği kesildi! 
'Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun'a tabi öğrencilerden, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisaki veya bunlarla irtibatı olan bir kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi. Bu kişi hakkında 18 Ekim 2016 tarihli ve 6749 sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun"un 4'üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları hükümleri uygulanacak. Söz konusu kişinin bu kapsamda gördüğü eğitimlere ilişkin olarak denklik işlemleri yapılmayacak. Bu kişi, söz konusu eğitimleri kapsamındaki akademik unvan ve derecelerine bağlı haklardan yararlanamayacak. 
44 kişi ihraç edildi! 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kahramanmaraş'tan 44 kişi ihraç edildi. 
KHK ile ihraç edilenlerin büyük bir kısmını kapsayan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç listeleri şehir şehir ayrılmaması nedeniyle Kahramanmaraş'ta görev yaptığı esnada ihraç edilenlerin isimleri öğrenilemedi. 
KHK'da Kahramanmaraş'ta görev yapan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 1, Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden 1, Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan 3, Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 2, Kahramanmaraş Adliyesi'nden 6, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 2 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden 1, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı'ndan 6, Göksun Belediyesi'nden 1, Çağlayancerit Belediyesi'nden 12 Elbistan Belediyesi'nden 1, Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü'nden 16 öğretmen, Çağlayancerit İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden, Elbistan İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nden 1kişi ihraç edildi. Daha önce ihraç edilen Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev yapan Recep Kılınç ise görevine iade edildi. 
Görevlerine yeniden kabul edilmeyecekler! 
Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek. Kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınacak. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecek. Söz konusu kişiler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek. Bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak. İlgili kişilerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilecek. Bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından on beş gün içinde tahliye edilecek. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak. Bu kişiler hakkında bakanlıkları ve kurumlarınca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulacak. Bu bildirim üzerine pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek. Kamu görevinden çıkarılanlar, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamaz. Bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacaklar. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373