EÜAŞ, Afşin C Termik Santrali İçin Çalışmalara Başlıyor

EÜAŞ, Afşin C Termik Santrali İçin Çalışmalara Başlıyor

Sinan Doruk
Sinan Doruk
05 Mart 2020 Perşembe 11:30
3299 Okunma
EÜAŞ, Afşin C Termik Santrali İçin Çalışmalara Başlıyor

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, Afşin’e kuracağı yerli kömür yakıtlı 1800 MW’lık Afşin C Termik Santrali için çalışmalara başladı.

EÜAŞ’ın, Afşin'e bağlı Altunelma Mahallesi ve Tanır Mahallesi sınırları içerisinde tamamen yerli kömür yakıtlı ve her biri 600 MWe gücünde üç üniteden oluşacak toplam 1.800 MWe kurulu güce sahip Afşin C Termik Santralı ile Açık Kömür İşletmesi ve Düzenli Depolama Alanı kurulması planlanıyor.

Yaklaşık 17 milyar 300 milyon lira değerindeki proje kapsamında, yatırımcı EÜAŞ’a ait olan 1954 ruhsat numaralı maden işletme ruhsatlı sahada yer alan ve yaklaşık 1.459 milyar ton kömür kaynağı bulunan C sektöründen açık işletme yöntemi ile çıkarılacak kömür, konveyör hatlar ile santral alanına aktarılacak ve ―Pülverize Yakma Teknolojisine göre santralde yakılacak.

Yanma sonucunda ise oluşan yüksek ısı ile bir takım arıtma işlemleri sonrası saflaştırılan su yüksek basınca ve sıcaklığa çıkarılacak. Sonrasında ise, sudan elde edilen yüksek basınç ve sıcaklıktaki buharın, türbinde mekanik enerjiye, mekanik enerjinin de jeneratörde elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile yıllık ortalama net 11.380 GWh enerji üretimi hedefleniyor.

Santralin çalışma süresi 6.948 saat/yıl, santralin ekonomik ömrü ise 35 yıl olarak öngörülüyor.

ÇED Raporu Halkın Görüşüne Açıldı

EÜAŞ, proje ile ilgili olarak çevre etki değerlendirme raporu hazırladı. İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunan raporun son kabulü gerçekleştirildi. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on (10) gün halkın görüşüne açıldı. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurulabilecek.

C Termik Santrali için acele kamulaştırma kararı çıkmıştı

Afşin C Termik Santrali için 25 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de acele kamulaştırma kararı yayımlanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Afşin C Termik Santralı ve yan üniteleri ile Hurman Nehrinin derivasyonu işi kapsamındaki acele kamulaştırma yapılacak. Termik santral alanındaki bazı taşınmazlar Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak.


Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında şu ifadelere yer verilmişti:

“Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesinde yapımı planlanan Afşin C Termik Santrali ve yan Üniteleri ile Hurman Nehrinin derivasyonu işi kapsamında, ekli krokide sınır ve koordinatları belirtilen alanda bulunan taşınmazların Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunun 27’nci maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haydar 2020-03-05 14:30:06

mahalle dedikodusundan başka bır ilerleme yok

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373