TBMM Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, FETÖ ile irtibatlı 123 vakfın kapatıldığını, bunlara ait 2 bin 110 parsel taşınmazın Vakıflar Genel Müdürlüğüne intikal ettiğini bildirdi.

TBMM Genel Kurulunda, Türki̇ye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Afet ve Aci̇l Durum Yöneti̇mi̇ Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Di̇l ve Tari̇h Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi̇, Türk Di̇l Kurumu ve Türk Tari̇h Kurumunun 2017 yılı bütçeleri kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, bağlı kuruluşların 2017 bütçesi hakkında söz aldı.

"15 Temmuz darbe girişimi gibi büyük bir hadiseyi olağanüstü halin bize verdiği hızlı ve etkin mücadele imkanı olmadan telafi edemeyiz." ifadesini kullanan Kaynak, "Türkiye'de, seyahat özgürlüğü, ticaret özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğü, siyaset özgürlüğü, aklınıza hangi alanda gelirse gelsin bu özgürlükler sonuna kadar kullanılmaktadır. Olağanüstü hal bir olağanüstü durumdan neşet etmiştir ve tabii ki bir kısım olağanüstü tedbirler alınacaktır." dedi.

"4 bin 750 vakıf eserinin onarım çalışmaları tamamlandı"

2003-2016 yılları arasında il ve bölge ayrımı yapılmadan yaklaşık 4 bin 750 vakıf eserinin proje ve onarım çalışmaları tamamlandığını bildiren Kaynak, Vakıflar Genel Müdürlüğünün her ay 15 kalemden oluşan kuru gıda paketlerini 81 ilde 20 bin 315 ihtiyaç sahibine ulaştırdığını söyledi.

"FETÖ ile irtibatlı 123 vakıf kapatıldı"

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Kaynak, FETÖ ile mücadele kapsamında, 17-25 Aralık'tan sonra Devlet Denetleme Kurulunun harekete geçtiğini, çalışmaların o tarihte başladığını belirterek, "(Bir günde, bir haftada bunları nereden bilebildiniz?) sorusunun cevabı da budur. Hem personel hem de oluşumlar bakımından önemli mesafeler alınmıştı." dedi.

FETÖ ile irtibatlı 123 vakfın kapatıldığını bildiren Kaynak, bunlara ait 2 bin 110 parsel taşınmazın Vakıflar Genel Müdürlüğüne intikal ettiğini söyledi. Bunların arasında tavuk çiftliğinden roof bara, samanlıktan kahvehaneye, evden iş yerine kadar birçok taşınmazın bulunduğunu ifade eden Kaynak, bu taşınmazların ihtiyacı olan kamu kurumlarına verildiğini kaydetti.

"Fırat Kalkanı operasyonu amacına uygun yürüyor"

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Yüz günden beri Suriye üzerinden Türkiye'ye ne bir izinsiz geçiş ne bir terörist geçiş olmamıştır. Fırat Kalkanı operasyonu amacına uygun, çok doğru bir düzlemde yürüyor." dedi.

"3 bin 832 kişi afetlerden sağ kurtarıldı"

Kaynak, 2016 yılında Türkiye'de sel baskını, fırtına, yaralı tahliyesi, boğulma, kayıp gibi toplam 978 afet ve acil durum olayı meydana geldiğini, bu olaylara 4 bin 314 personelle müdahale edildiğini, 3 bin 832 kişinin bu afetlerden sağ olarak kurtarıldığı bilgisini verdi.

"21 milyona yakın poliklinik muayene gerçekleştirildi"

Kamp ve kamp dışında yaşayan mültecilere yönelik 21 milyona yakın poliklinik muayene gerçekleştirildiğini belirten Kaynak, şöyle devam etti:

"900 bin cerrahi müdahale yaptık. 180 binden fazla Suriyeli çocuk bizim topraklarımızda hayata gözlerini açtı. Eğitim çağındaki 900 binden fazla çocuğun 510 binini bu sene eğitim şemsiyesi altına aldık. "

"Mültecileri pazarlık konusu yapmayız"

"Asla mültecileri bir pazarlık konusu yapmayız, yapmadık da. Bunu nasıl pazarlık konusu yapabiliriz? Bu bizi insanlığımızdan utandırır." diyen Kaynak, 3 milyarlık mali yardımla ilgili herhangi bir duraklama ve kesinti olmadığını bildirdi.