Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat depremleri sonrasında ilçede barınma sorununu çözmek için çalışma başlatan Afşin Belediyesi, imar ve inşaat çalışmaları yürüten özel firmalara inşaat ruhsatı vermeye başladı.

AK Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut ve ilçe teşkilatıyla birlikte Efsus Turan Mahallesinde inşasına başlanan konutların temel atma törenine katılan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Afşin’de, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından sıfırdan inşaat yapan firmaların faaliyetlerine başladığını belirtti.

Biri KASKİ’yi durdursun! Biri KASKİ’yi durdursun!

Deprem bölgeleri içerisinde ilk imar inşa faaliyetine geçen ilçenin Afşin olduğunu ifade eden Güven, “Özel şirket ve müteahhitler tarafından sıfırdan yapılan ilk konutlarımızın temelini atıyoruz. Eee Afşin'de imar ve inşaat çalışmalarının başlaması için Şubat ayının ikinci haftasından itibaren çalışmalarımız devam ediyordu. İlçemizde jeolojik etütleri, plan tadilatını bitirdik ve bakanlığımızda onayda bekliyor. Belediye olarak ilçemizde inşaat faaliyetleri yürüten sektör temsilcileriyle, STK’larla görüştük, gerekli konsensüsü sağladık. Bakanlığın belirlediği kriterlere, prensiplere göre depreme dayanıklı şehir inşaatına başladık. Ruhsatlı il temellerimizi de atıyoruz. Mutluyuz. Tüm deprem bölgesinde bu anlamda verilen ilk ruhsat oldu. Ben özellikle müteahhidimizi projede emeği geçen mimarımızı, belediye personelini, Tapu Kadastro ekibini kutluyorum.” açıklamasında bulundu.

“Afşin’de imar ve inşa başladı”

İlçe genelinde depreme dayanıklı ve kriterlere uygun inşaatların yükseleceğini belirten Güven, şunları söyledi:

“Tüm altyapı hazırlandı ve Afşin’de bugün itibariyle yeniden imar, inşa faaliyeti başladı. Bekleyen ruhsatlarımız var,  işlemi yapılan ruhsatlarımız var. Bir iki gün içerisinde çok fazla sayıda inşaat başlamış olacak. Bu anlamda da ilk normalleşen yerleşim yeri olmanın da gururunu yaşıyoruz. Afşin üzerinde bugün 8-10 bin lira kiradan bahsediliyor. Normalleşmenin yolu depreme dayanıklı konut inşa etmek ve bunu hızlıca inşa etmek. Özellikle bizim gibi kış şartlarının ağır yaşandığı bölgelerde bu çok önem arz ediyor. Tüm ekibimle gece gündüz çalışarak bu aşamaya geldik. Bizlerden desteğini esirgemeyen ilçe başkanımıza, Afşin'deki STK'lara, mimar ve mühendislere, harita mühendislerine hepsine çok teşekkür ediyorum. Hepinizi Afşin için bir araya geldik. Hayırlı olsun”

6 Şubat depremlerinin ardından alınan ilk inşaat ruhsatının imalatını yaptıklarını değinen mimar Hasan Gören, “Afşin adına, memleketimiz adına sevinçliyiz. Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven’e gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Burada 13 konut yapılacak ve devamı da gelecek. İnşallah kış şartlarından önce bitirip, konutları vatandaşlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

13 konutun müteahhitliğini yapan Adem Köş ise, deprem sonrası ilk konutların yapımına başladıkları için mutlu olduklarını belirterek, yaptıkları çalışmalarla ilçenin normalleşmesine katkıda bulunmak istediklerini söyledi.