Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen TÜRKÜNİB 7. Genel Kuruluna katıldı. Türkdoğan, kurul sonrası İlham Aliyev’in kabrini ve şehitlikleri ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Azerbaycan’ın başkentinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB) 7. Genel Kuruluna katıldı. Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen TÜRKÜNİB 7. Genel Kurulu’na üst düzey yetkililer, üniversite rektörleri, rektör yardımcıları ve birliğe üye üniversitelerin temsilcileri katıldı. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Omuraliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakan Yardımcısı Hasan Hasanlı, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalat Muradov, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev, Genel Kurulda konuşmalar yaptılar. Gündem kapsamında Türk üniversiteleri TÜRKÜNİB’in güçlendirilmesi ve kurumsallaşması konusunda sunumlar gerçekleştirildi. Toplantıda TÜRKÜNİB’e yeni üye üniversitelerin kabulü konusunda karar alındı.

“Türk Dünyasına önemli katkılar sağlamaya devam edeceğiz”

Genel Kurul sonrası açıklamalarda bulunan Rektör Türkdoğan, “Tarihten aldığı güç ile ismine yakışır şekilde Türk dünyası için önemli çalışmalara imza atan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitemiz, Türk milletine bilimsel katkılar sunmaya devam ediyor. Üyesi olduğumuz TÜRKÜNİB Genel Kurulunda yeni kararlar alınmasına önemli katkılar sağladık. Türk dünyası için yaptığımız çalışmalarla TÜRKÜNİB’e değer katıyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de Türk dünyasına daha fazla bilimsel katkılar için çalışmalarınızı son derecede hızlandıracağız” dedi.

Rektör Türkdoğan, Aliyev’in mezarını ziyaret etti

Rektör Türkdoğan, Genel Kurul sonrası Bakü’de birçok yeri ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı ve aynı zamanda Askerî ve Güvenlik Uzmanı Emin Hasanlı ile Türk dünyasının lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtını ziyaret etti. Ardından Haydar Aliyev Müzesi’ni gezdikten sonra izlenimlerini paylaşan Rektör, dünyada birçok müzeye gittiğini ancak burada bambaşka bir tasarıma ve zengin sergilere sahip bir müze gördüğünü söyledi. Şehitlik anıtında Alanyalı 5 şehidin olduğunu gördükten sonra duygulanan Rektör Türkdoğan yaptığı konuşmada, "Haydar Aliyev, Azerbaycan’ın önemli şahsiyeti ve tarihi bir kişiliğidir. Onun yolu, müze ziyaretçilerine açıkça aktarılıyor. Burada olmak çok güzel. Tarihsel bir kahramanın tarihi yolunu farklı bir şekilde görmekten ve şahit olmaktan mutluyum” dedi.

Kaynak: İHA