Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, geçen hafta 51'i çocuk 745 kişinin öldürüldüğü Suriye'yi görmezden gelerek, Prenses Kate'in dünyaya getirdiği çocuğa yoğunlaşan batıyı sert sözlerle eleştirdi. Ünal, "İngiltere'de bir tane çocuk doğuyor, bir haftadan bu yana herkesin dikkati o çocuğun üzerinde. Ama öbür tarafta Suriye'de, öbür tarafta Arakan'da, öbür tarafta Türkmeneli'nde çocuklar ölüyor, kimsenin kılı bile kıpırdamıyor. Biz bu adaletsizliğe, bu vicdansızlığa karşı çıkıyoruz" dedi.
Ünal, Kahramanmaraş'taki ziyaret programları çerçevesinde, Memur-Sen üyeleriyle görüştü. AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Merkez İlçe Başkanı Necati Okay'ın da katıldı ziyarette gündemi değerlendiren Ünal, Türkiye'nin bölgesindeki her gelişmeyi yakından takip ettiğini belirtti.
Türkiye'nin Ortadoğu yeniden şekillenirken, küresel güçlerin istekleri doğrultusunda değil, bölge halklarının iradesi doğrultusunda kararlar alınmasını istediğini kaydeden Ünal, bu nedenle Türkiye'nin masanın dışında bırakılmak istendiğini vurguladı. "Türkiye'yi kendi içine kırıp, kendi içindeki sorunlarla boğuştururken Ortadoğu'yu düzenlemek istiyorlar" diyen Ünal, şöyle konuştu:
"Bu açıdan bakıldığında oyun son derece büyük. Bize diyorlar ki 'sizin Suriye'yle ne işiniz var.' Biz Suriye'nin içişlerine müdahil olmuyoruz. Ama uluslararası hukuk hiçbir yönetime, kendi insanını katletme hakkı vermez. Biz 'uluslararası toplum harekete geçmeli' diyoruz. 'Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi harekete geçmeli' diyoruz. 'Burada kimyasal silah kullanılıyor' diyoruz, 'burada insanlar katlediliyor' diyoruz. 'Geçtiğimiz hafta 745 kişi öldürüldü, 51 tanesi çocuktu' diyoruz. İngiltere'de bir tane çocuk doğuyor, bir haftadan bu yana herkesin dikkati o çocuğun üzerinde. Ama öbür tarafta Suriye'de, öbür tarafta Arakan'da, öbür tarafta Türkmeneli'nde çocuklar ölüyor, kimsenin kılı bile kıpırdamıyor. Biz bu adaletsizliğe, bu vicdansızlığa karşı çıkıyoruz. Buna karşı çıkmak zorundayız. Çünkü biz sizin adaletinizi ve sizin vicdan duygunuzu temsil ediyoruz."
"MAYIS AYI CUMHURİYET TARİHİNİN TEPE NOKTASIYDI"
Gezi Parkı protestolarını da eleştiren Ünal, bu olayların Mayıs'ta meydana gelmesinin manidar olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar tepe bir noktaya ulaştığını ifade eden Ünal, şunları kaydetti:
"Mayıs ayı Türkiye'nin cumhuriyet tarihinin tepe noktasıydı. Faizlerin 4.61'e düştüğü, IMF'nin son taksitinin ödenip ilişkinin bitirildiği, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulduğu, boğazlar anlaşması çerçevesinde, başka bir bağdan kurtulmaya başladığı, Avrupa'da havaalanları konusunda merkez konumuna geleceği, üçüncü köprünün yapılmaya başladığı bir aydı. Yani hem siyasi istikrarda, hem çözüm sürecinde, hem de bölgesindeki etkisinde tepe noktasına geldiği bir aydı Mayıs… İşte bu nedenle bu ay bir anda hepimiz için kabusa dönüştürülmek istendi. Ama biz bunlara asla fırsat vermeyeceğiz."
Gezi Parkı eylemlerine katılan gençlerin 10 yıl öncesindeki Türkiye'yi hatırlamadığını da kaydeden Ünal, gençleri sağduyuya çağırdı. Yeni nesli en iyi şekilde ve doğruyu öğreterek yetiştirmenin de öğretmenlere düştüğünü belirten Ünal, "O yüzden neslimizi yetiştirmek için öğretmenlerimize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Onları anlamak, onları dinlemek, onların diliyle konuşmak ve bütün bu imkanları onlara sunarken, onların hangi kültüre, hangi tarihe, hangi toprağa ait olduklarını da hatırlatmak gerekiyor. Biliyorsunuz Gezi olayları sırasında bayraklar yakıldı. Bizim her zamankinden daha çok değerlerimize kim olduğumuza, nereden geldiğimize, aidiyetimize ihtiyacımız var" diye konuştu.
"BÜYÜK DEVLET OLMANIN, KÜRESEL AKTÖR OLMANIN EN ÖNEMLİ OLMAZSA OLMAZI BİRLİK VE BERABERLİKTİR"
Ünal, Türkiye'nin açılım süreci ve Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeleri de dikkatle takip ettiğini aktardı. Suriye'de özerk bölge kurulduğu, bayrak asıldığı söylemlerinin Türkiye'yi provoke etmekten başka bir amaç taşımadığının altını çizen Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu, Türkiye'nin ilgisini ve Ortadoğu politikasını manipüle etmek için bir oyundan ibaret. 'Türkiye'yi nasıl provoke ederiz, Türkiye'yi nasıl bu oyunun içerisine çekeriz.' 'Aman işte burada özerk bölge kuruluyor, devlet kuruluyor vs.' Öyle bir şey yok. Türkiye bölgede olan her olayı çok yakından takip etmektedir. Ama bir şeyi unutmayalım arkadaşlar. Büyük devlet olmanın, küresel aktör olmanın en önemli olmazsa olmazı birlik ve beraberliktir, iç bütünlüktür, iç barıştır. O yüzden biz 10 yıldan beri milli birlik ve kardeşlik projesi dedik. 76 milyon insanın eşit olması dedik. Ama siz şimdi birlik ve beraberliği sağlamaya çalışırken birileri bir mezhep çatışması çıkarmak, sokak terörü ortaya çıkarmak çabasına girdiği zaman bölgedeki gücünüz de azalır etkiniz de azalır. Ama Türkiye bunlarla yakından ilgileniyor, tereddüdünüz olmasın."
Ünal, daha sonra Memur-Sen üyelerinin kendine yönelttiği soruları cevaplandırdı. - Kahramanmaraş