6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerin yıl dönümüne az bir süre kala, Giresun Üniversitesi öğrencisi Elif Sultan Duman (21), Aysu Naz Kayhan (21), Tevrat Güner (21) ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Önder Kamalak (25), depremlerin yaşattığı kaotik durumu belgesel olarak kayda aldılar.

Afşinli Üniversite Öğrencisi Ve Arkadaşlarından 6 Şubat Belgeseli (2)

İzleyiciyi Etkileyen Fragman

Belgeselin fragmanı izleyenleri etkisi altına aldı. Depremin yarattığı kaos ve acıların, genç öğrencilerin gözünden nasıl yansıdığına dair fragman, izleyicilere duygusal bir deneyim yaşattı. Belgeselin tamamı ise 6 Şubat'ta yayınlanacak.

Afşinli Üniversite Öğrencisi Ve Arkadaşlarından 6 Şubat Belgeseli (5)

Elif Sultan Duman, belgeseli çekme amacını ve duygularını şu sözlerle ifade etti: “Bu belgesel, benim memleket meselem haline geldi. Birbirinden habersiz söylenilen ve hepsinin ortak paydada toplandığı tek cümle “sevdiklerinizin kıymetini bilin” oldu. Depremin ardından, o soğukta cansız bedenlerle birlikte bizlerde öldük. Kim can verdiyse bizde o canlarla boğulduk. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözünü birlikte doğruladık. Biz birbirimizin küllerine değil, güvenlerine sığındık. Ben bu belgeseli sevdiklerim için yaptım. Onların gözümdeki kıymetini bir nebze de olsa, hala hayattalarken yansıtabilmek istedim.

Afşinli Üniversite Öğrencisi Ve Arkadaşlarından 6 Şubat Belgeseli (3)

Bir tandırın içine yuvamız hiç olmamış gibi sığındık. Babam, canını hiçe sayıp tandırın kenarlarını bez parçalarıyla doldururken; annem korkusuzca eve girip boğazımızdan sıcak bir şeyler geçsin diye yiyecek aldı. Ben merhameti annemden, korkusuzluğu babamdan aldım. Komşumuzun çatısını başlarından almak için itfaiyeye yalvaran abimden aldım. Çocukları için canını hiçe sayan ablamdan aldım. Kendi üşümesini bir kenara bırakıp montunu bana veren Ahu ablamdan aldım. Döndü ablamın korkusunu aldım. Enkaz başındaki canlara sıcak çay getiren Ramazan’ın vefasını aldım. Büşra ablamın güçlü duruşunu aldım. Ben o gün herkesten bir şeyler aldım. Ve aldıklarım belgeseli yapmamda bana destek oldu.

Afşinli Üniversite Öğrencisi Ve Arkadaşlarından 6 Şubat Belgeseli (1)

Sevdiklerimiz bizi biz yapandır. Bu felaketi memleketim yaşadı, biz yaşadık. Henüz vaktimiz varken sıkı sıkı sarılalım. Çünkü bir sabah uyandığımızda sarılacak bir kol bulamayabiliriz” dedi.

Muhabir: DENİZ DOĞAN