Afşin Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Kazı Başkanı ve Ahi Evren Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Elif Baştürk, yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yassı Höyük’ün, Göbekli Tepe gibi ilgi görebileceğini ifade eden Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, insanları Afşin’e çekmek için önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

DSC_6242 (Medium)

Güven, “Kültürel ve sosyal değerlerimizi en iyi şekilde tanıtmamız gerekiyor. Bizim gözbebeğimiz olan Eshab-ı Kehf Külliyemizi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla bir sürece başladık. İnşallah kalıcı listeye alınması için gayretlerimiz devam ediyor. Bunun dışında insanların Afşin’e gelmesi için yeni sebepler oluşturmamız gerekiyordu ve lavanta projesini ortaya koyduk ve geliştirdik. Ayrıca Afşin efsanesi olan Yassı Höyük kazısını başlattık ve çalışmalarımızda 3. yıla girdik. Yassı Höyük’ün Göbekli Tepe gibi ilgi göreceğine inanıyoruz. Çukurova Çağdaş Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı'nın depremin izlerinin çeşitli kültürel ve sanatsal programlarla atılması amacıyla hazırladığı ve Afşin Belediyesi, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin desteklediği bienalin resim sergisinde 70 ressamın eseri yer aldı ve buna ev sahipliği yapmaktan gurur duyduk. Çukurova Çağdaş Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı'na ve desteklerini bizlerden esirgemeyen paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Kazı Başkanı ve Ahi Evren Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Elif Baştürk, “Yassı Höyük kazısında 3 kazı sezonu boyunca yapılan çalışmalarda günümüzden 7 bin yıl öncesine dayanan Afşin’in tarihsel sürecini inceleme şansına eriştik. Kısa zamanda çok önemli ve bizleri heyecanlandıracak bulgulara ulaştık” dedi. 

DSC_6254 (Medium)

Baştürk, ünlü İngiliz arkeolog Sir William Ramsey'ın 1890 yılında Tanır Mahallesi'ndeki Yassı Höyük bölgesini ziyaret ederek önemli bulgulara rastladığını hatırlatarak, Hitit yazıtlarında adı geçen kayıp Lavazantia veya Hurama kentlerinden birinin bölgede olabileceğini kişisel notları arasına kaydettiğini ve bölgede kazı çalışmalarına hız verildiğini aktardı.

Yassı Höyük'ün konumu ve boyutlarıyla Anadolu hatta dünya arkeolojisi açısından önemli olduğunu belirten Baştürk, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl yaptığımız açma çalışmalarımızda erken dönem verilerimizi toplamıştık. Açma çalışmalarında beklediğimiz tarihle karşılaşıyoruz. Roma tabakalarının altındaki Akhamenid dönemi tabakalarını kazmaya başladık. Bu, çok heyecan verici. Milattan önce 550 civarında başlayıp milattan sonra 330'larda son bulan Akhamenid dönem ya da Pers İmparatorluğu'nun hanedanına bağlı olduğu dönemi tespit ettik. Arkeolojik anlamda bizim için çok önemli ve doyurucu sonuçlara ulaştığımızı söyleyebilirim. Yaklaşık iki evreli bir Akhamenid yerleşimini mimarisiyle beraber ve içindeki prestij buluntularıyla beraber tespit ettik. Henüz küçük alanlardayız ancak böyle ortak bir avlu etrafına yerleştirilmiş küçük odalar ve onun da çevresinde her biri farklı bir biçimde çok ince işçilik göstererek yapılmış, döşemeli alanların olduğunu keşfettik."

Başkan Güngör, Deprem Bölgesi STK Eğitim ve Vaka Çalıştayı’na Katıldı Başkan Güngör, Deprem Bölgesi STK Eğitim ve Vaka Çalıştayı’na Katıldı

Toplantıya, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can ve ilgililer katıldı.

DSC_6288 (Medium)

Kaynak: Oğuzhan Ağyar