Kısa adı AFŞİNDER olan Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği üyelerine yaşadıkları şehrin tarihi ve kültürel yerlerini gezdirmek ve daha yakından tanıtmak adına “ŞEHRİM İSTANBUL” adlı gezi programı düzenledi.

Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu (MARAŞFED) üyelerinin de dahil olduğu  geziye yaklaşık 500 kişi katıldı. İstanbul’un farklı yerlerinden kalkan 9 otobüs önce 1453 Panorama Müzesi, Şerefiye Sarnıcı, Sultanahmet Meydanı ve son olarak Miniatürk gezisi ile turu tamamladı. Rehberler eşliğinde yapılan gezi programında bilinen yada ilk defa görülen yerler hakkında detaylı bilgiler alındı.

 Miniatürk ‘teki İBB sosyal tesislerinde birlikte yenen öğle yemeğinde üyeler ve tüm hemşeriler bir birleriyle doyasıya sohbet edip kaynaştılar. İBB halkla ilişkiler müdürlüğü Beyaz Gezi ekibi yetkilileri ve Maraşfed Başkanı Uğur Yinanç günün anlamına uygun bir konuşma yaptılar.

Yemek duasının ardından Miniatürk te Kahramanmaraş’ımıza ait hiçbir eserin olmadığı vurgulanarak bu konu hakkında siyasi ve idari çalışmalar yapılıp ve ilk olarak acilen geçmişi 2000 yıla dayanan, bütün semavi dinlerce kutsal sayılan ve Kur’an-ı Kerim de bir sureye ismi verilen medar-ı iftiharımız ESHAB-I KEHF maketinin de yapılması için öneri dilekçesi yazılarak toplu halde yetkililere iletildi.

Gezi sonrası hatıra fotoğrafları çektirilerek bir Kültür Etkinliği daha tamamlanmış oldu.