Bina güçlendirme, yapı performans analizi, yerinde dönüşüm ve statik proje hizmeti veren Ankara merkezli Thesys Mühendislik ve Danışmanlık, 4. ofisini Afşin’e açtı.

2016 yılında kurulan Thesys Mühendislik ve Danışmanlık şirketi, 6 Şubat depremleri sonrası Afşin’de ofis açarak bina güçlendirme, yapı performans analizi, yerinde dönüşüm ve statik proje hizmeti verecek.

Açılış konuşmasını yapan Thesys Mühendislik ve Danışmanlık şirketi sahibi Mehmet Güneş Ediz, “Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Arkasından Orta Doğu Teknik Üniversitesi deprem ve tsunami üzerine yüksek lisans yaptım. Afşin'de açtığımız şube bizim dördüncü şubemiz. Şirket merkezimiz Ankara Bilkent Üniversitesi'nde. Bunun haricinde Hatay'da ve Kahramanmaraş merkezde de ofislerimiz var. Bu ofisi açma amacımız bizim bölgede bulunan güçlendirme faaliyetlerini ve yerinde dönüşüm faaliyetlerini ilan etmek. Aslında bizim Afşin'e ilk gelişimizde biz performans analizi yaparak geldik. Bir binanın deprem dayanıklılığını ölçmek. Bu binanın bir sonraki depremde nasıl davranış sağlayacağını öğrenmek amacıyla yürütülen bir çalışma bu. Afşinli vatandaşlarımızı ofisimize bekliyoruz” dedi.

Yerinde dönüşüm, güçlendirme, yapı performans analizinin uzmanlık gerektirdiğini belirten Thesys Mühendislik ve Danışmanlık şirketi sahibi Mehmet Güneş Ediz, “30 Mart'ta asistanımla birlikte Afşin'e geldim. Yerinde dönüşüm, güçlendirme, yapı performans analizi bunların hepsi uzmanlık gerektiren konular. Bizim ekibimiz bu konularda uzman. Bizim zaten çalışmalarımız deprem ve tsunami üzerineydi. Biz buraya geliyoruz. Depremde hasar görmüş olsun olmasın. Bir binayı ele alıyoruz. Bu binanın bir sonraki depreme dayanmak için gereksinimlerini tespit ediyoruz. Buna göre bir proje çiziyoruz ve bunun yerinde uygulamasını yapıyoruz. Yani sizin hasar görmüş binanızı alıp bunu bir sonraki depremde minimum derecede hasar görecek şekilde güçlendirip size teslim ediyoruz” dedi.

Şirket hakkında da bilgiler veren Ediz, “2016 yılında İnşaat sektöründe orta ve büyük ölçekli projelerin geliştirilmesi, hesaplamalı akışkanlar mekaniği yazılımları geliştirerek hidroelektrik santrali barajlarında taşkınların önüne geçilmesi ve güvenli biçimde maksimum enerji üretiminin sağlanması adına Ankara’da kurulmuş olan THESYS Mühendislik, kuruluşundan beri süregelen profesyonellik, yaratıcılık, dürüstlük ve pazarı geliştirme özellikleriyle istikrarlı bir büyüme göstererek inşaat ve yazılım dünyasında saygın bir yer edinmiştir. Sektördeki gelişmeleri ve pazardaki yeni talepleri yakından takip eden firma yönetimi, güçlü idari ve mali birikimi ile sektörde öncü firmalardan biri olmayı sürdürmektedir. Hidroelektrik santrallerine yönelik yazılımların yanı sıra, TÜBİTAK’tan aldığımız destek ile Tsunami modellemesi de yapmaya başlayan şirketimiz hidrolik modelleme alanında dünyada sayılı yetkin şirketlerden birisi olmayı hedeflemektedir” dedi.

4 hırsızlık şüphelisi yakalandı 4 hırsızlık şüphelisi yakalandı

Açılışa, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: DENİZ DOĞAN