Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü ''Okul Sütü Programı'' Afşin’de başladı.
Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, Afşin İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Öner, Mustafa Kemal İlköğretim Okuluna giderek öğrencilere süt dağıttılar. Süt dağıtımında konuşma yapan Afşin İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Öner, “Süt hayvansal bir gıda olup en önemli besin kaynaklarımızdan biridir. Süt kalsiyum ve protein kaynağıdır. Sevgili çocuklar düzenli bir şekilde süt içtiğimiz takdirde kemiklerimiz gelişir, büyürüz ve süt içmenin yaş aralığı yoktur her yaşta içilebilir. Süt insanlar için çok önemli bir besin kaynağıdır. Sizde bu projeyle düzenli bir şekilde süt içeceksiniz.” dedi.
Afşin Kaymakamı Faik Arıcan ise, “İlçemizdeki okullarımızda milli eğitim bakanlığımızın yapmış olduğu proje dahilinde süt dağıtımı başlamış bulunuyor. Bizde Mustafa Kemal İlköğretim Okulumuzda süt dağıtma projesinin ilk adımını temsili olarak okulumuzda başlattık. İlçemizde 59 okulumuzda süt dağıtımı yapılacak ve toplamda 9 bin 900 öğrencimiz süt dağıtımdan faydalanacak. Biz bu projenin başaralı bir şekilde yürütülmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz kanalıyla personellerimize gerekli olan ikazlarımızı yapıyoruz. Şuana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık inşallah bu projeyi başarılı bir şekilde devam ettireceğiz. Süt dağıtmadan önce öğrencilerimizin velileriyle irtibata geçerek çocukların süte karşı hassasiyeti olup olmadığını öğrendik. Çocuklarımızın süte karşı alerjileri olup olmadığını tespit ettik.” diye konuştu.
25 gün boyunca süt dağıtımı yapılacağının altını çizen Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, “Bu proje ilçemizde sona erene kadar devam edecek ve buda yaklaşık olarak 25 iş gününe denk geliyor. 25 gün boyunca çocuklarımıza her gün uzun ömürlü sütlerimizi dağıtacağız. İnşallah çay içen bir nesil değil de süt içen bir nesil yetiştirmek”