TEDAŞ Afşin İşletme Müdürü Orhan Yazgan, 2009 yılında Afşin’de kaçak elektrik kullanımının 2008 yılına göre %13 azaldığını söyledi.
 
Kaçak elektrik kullanımını engellemek için başlatılan sıkı denetim olumlu sonuç verdi. 2008 yılında ilçe genelinde kaçak elektrik kullanımı %27,58 iken TEDAŞ Afşin İşletme Müdürlüğünün almış olduğu bir dizi önlemlerle 2009 yılında bu rakam %13’e düştü.
 
TEDAŞ Afşin İşletme Müdürü Orhan Yazgan, kaçak elektriği önlemek için bir yıldır yapılan çalışmalarının sonucunu aldıklarını belirterek, yapılan denetimler ve alınan önlemler sonucu elektrik tüketiminde yapılan tahakkuk işlerinde önemli tahsilât artışının sağlandığını söyledi.
 
-“Ağır cezalar var”
Kaçak elektrik kullanan abonelerin er ya da geç tespit edildiğini hatırlatan TEDAŞ Afşin İşletme Müdürü Orhan Yazgan, “Bir gün muhakkak yakalanırsınız. Belki bir süre kaçak elektrik kullanmış olabilirsiniz, ama bugün, ama yarın vatandaşların kaçak elektrik kullandığını oturduğumuz masadan dahi tespit ediyoruz” dedi.
 
Müdür Yazgan, yasalar önünde kaçak elektrik kullanımından kaynaklanan maddi cezaların kuruma ödenerek tahsil edilmesinin yanında, işin hırsızlıkla itham edilen manevi boyutunun olduğuna dikkat çekerek, kaçak elektrik kullanımı cezalarına ilişkin şu bilgiyi verdi. “Kaçak elektrik kullanan tespit edildiğinde, şirketin görevli elemanlarınca kaçak elektrik tespit tutanağı düzenlenir, düzenlenen tutanağa bağlı olarak kaçak tahakkuku yapılarak tebliğ edilir. İlk defa kaçak kullananlara kendi tarifesinin 1,5 katı uygulanır. İkinci defa kaçak kullananlara kendi tarifesinin 2 katı uygulanır ve her iki halde de Savcılığa suç duyurusu yapılır. Kaçak elektrik kullanımı nitelikli hırsızlık suçu olarak tanımlanmış, bu suçun işlenmesi halinde iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hüküm olunuyor. Bu suç gece vakti işlenmesi halinde ceza üçte birine kadar arttırılır. Yasalar önünde maddi tarafını kuruma gelip ödeyerek halletse bile, nitelikli hırsızlık suçlusu oluyorsunuz. Çevrenizde kaçak elektrik kullananları gördüğünü takdirde 186, 511 66 70, 511 48 96, 511 4046 telefon numaralarına ihbarlarda bulununuz ”
 
- Kaçak oranı azaldı -
TEDAŞ Afşin İşletme Müdürü Orhan Yazgan, kaçak elektrik durumunun önceki yıllarda bir hayli kabarık olduğunu, vatandaşların zamanla bilinçlendiğini ve TEDAŞ tarafından alınan önlemlerle kaçak elektrik kullanım oranının %13’ düştüğünü söyledi. Müdür Yazgan ayrıca, 2009 yılında 82 kişiye kaçak elektrik kullandığı tespitiyle Afşin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapıldığını kaydetti.