Afşin'de 3 okula "Temiz Okul, Sağlıklı Okul" Projesi kapsamında beyaz bayrak verildi.

Afşin Ertuğrul Gazi İlkokulu, Afşin Şehit Hüseyin Utku Anaokulu ve Afşin Özel Eğitim Uygulama Merkezi (1.ve 2.Kademe) temizlik ve hijyen açısından belirlenen kriterlere uyan okul olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğinde verilen Beyaz Bayrak ve Sertifika almaya hak kazandı.

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen törende, il genelinde Temiz ve Sağlıklı Okul ifadesi olan ‘Beyaz Bayrak’ almaya hak kazanan 62 okulun ödülleri, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz’ın katıldığı törenle okul müdürlerine teslim edildi.

“Hedefimiz beslenme dostu okul yapmak”

İl Sağlık Müdürlüğü Kafetaryası’nda düzenlenen törenin açılış konuşmasını Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz yaptı. Öğrencilerin daha sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim görmesini arzuladıklarını dile getiren Öksüz, “Geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimizin daha sağlıklı daha temiz bir ortamda eğitim öğretim görmesi herkesin arzusudur. Sağlıklı nesillerin devamı için Bakanlıklarımız nezdinde imzalanan protokol ve devamında geliştirilen birinci aşaması ‘Beyaz Bayrak’, ikinci aşaması ‘Beslenme Dostu Okul’ olan projelerimizin sürekliliği siz değerli katılımcıların çabası sayesinde ilimiz genelinde önemli bir noktaya gelmiştir. Yeterli midir? tabi ki değil. Kurumlarımız olarak ilimiz genelinde tüm okullarımızın hem beyaz bayrak almasını sağlamak hem de tüm okullarımızın sağlıklı beslenme dostu bir okul olmasını sağlamaktır. 2019 yılında hedefimiz bu olmalıdır” dedi.

‘Sağlıklı okullar sağlıklı nesiller’

Türkiye çocukluk çağı şişmanlık araştırmasının detaylarını anlatan Öksüz, “Bakanlığımız nezdinde bu projelere destek olması ve fikir vermesi açısından yapılan araştırmalardan bahsetmek istiyorum. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın ortaklaşa yaptıkları “Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması COSI-TUR 2016” verilerine biraz değineceğim. Ana sloganı ‘Sağlıklı Okullar Sağlıklı Nesiller’ olan, Türkiye Çocukluk Çağı şişmanlık Araştırması, Dünya Sağlık Örgütünce 2007-2008 yılında başlatılıp her 3 yılda bir 6-9 yaş grubundaki öğrencilere yönelik yapılmaktadır. Ülkemizin 3.turda dâhil olduğu 2013 araştırması DSÖ’nün belirlediği kriterler ve protokol çerçevesinde Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) işbirliğinde yürütülmüştür. Araştırmanın dördüncü turu 2016’da ilkokul 2. sınıf öğrencilerine yönelik 12 bölgede, 585 okulda, 11 bin 732 öğrenci örneklemiyle gerçekleşmiştir. Araştırmayla bu yaş grubundaki öğrencilerin, büyüme ve gelişmelerinin, besin tüketim alışkanlıklarının, fiziksel aktivite durumlarının ve okullardaki beslenme ve fiziksel aktivite uygulamalarının düzeyinin ölçülmesi ile; sağlıklı yaşam programlarının kanıta dayalı uygulamaları ve geliştirilmesinin yanı sıra çok sektörlü çalışmalarımıza da önemli katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“HER 10 ÇOCUKTAN BİRİ OBEZ”

Araştırmalara göre yaklaşık 10 çocuktan birinin obez olduğuna dikkat çeken Öksüz sözlerine şu şekilde devam etti, “Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması COSI-TUR 2016” verilerine göre, çocuklarda obezite oranı artmış olup “Obez çocuk oranı 2013’te yüzde 8,3 iken maalesef 2016’ da 9,9’a yükselmiştir. Yani yaklaşık olarak her 10 çocuktan biri obezdir. Fazla kilolu oranı ise 2013’te yüzde 14,2, 2016’da yüzde 14,6 çıkmıştır. Çocuklarımızın yüzde 74’ü kilo olarak normal, yüzde 1,5’i zayıfdır. Obezite ile mücadele kapsamında çocukların bir yandan oburluktan ve obezlikten bir yandan da yetersiz beslenme tehlikesinden korunması gerekmektedir. Araştırma sonucuna göre çocukların yüzde 6,1’i hiç et tüketmezken, yüzde 18,9’u haftada birden az, yüzde 14,6’sı hiç balık tüketmezken, yüzde 40,3’ü haftada birden az tüketmektedir. Buna karşın şekerli bar, çikolatalar, bisküvi, kek, kurabiye tüketim sıklığı ise istenilen düzeyin üzerindedir. Araştırma aynı zamanda çocukların fiziksel aktivite düzeyi ve imkânlarının da artması gerektiğini ortaya koymuş olup, her gün en az bir saat fiziksel aktivite yapmaları gerekirken çocuklarımızın yüzde 9,5’i hafta içi, %2,9’u hafta sonu hiç dışarı çıkıp oynamamaktadır. Çocukların %36,2’si hafta içi televizyon seyretme ya da bilgisayarla günde 2 saatten fazla vakit geçirirken bu yüzde hafta sonu %69,9’a çıkmaktadır.”

“Sağlıklı toplumun temeli atmış oluruz”

Okul çağındaki çocuklara sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırılmasıyla sağlıklı toplumun temellerinin atılacağını belirten Öksüz, “Okulların %99’unda öğrencilerin oynayabileceği açık alan mevcuttur. Kötü hava koşullarında okulların %79.8’inde öğrencilerin açık havada oyun oynamalarına izin verilmediği görülmektedir. Okulların %83,4’ünde kapalı spor salonu yoktur. Okul çağı çocuklarında sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırırsak, sağlıklı nesillerin olduğu bir toplumun temelini atmış olur ve bu oranların artışını durdurup geriletebiliriz. Tüm bu verilere baktığımızda okul sağlığını geliştirmeye yönelik uygulanan beslenme dostu ve beyaz bayrak programlarının önemi daha da artmaktadır. Bu amaçla bakanlığımız ve milli eğitim bakanlığı arasında imzalanan protokoller ile 2006 yılında uygulamaya koyulan Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü ile eğitim kurumlarının, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. İlimizde 2006-2016 tarihlerinde 182 okula, 2017 yılında 169 okula, 2018 yılında da 62 okulumuz belirtilen kriterlere haiz olduğundan beyaz bayrak almayı hak etmiş ve toplamda 413 okulumuzla programımızı sürdürüyoruz” dedi.

“115 okul beslenme dostu programına alındı”

Kahramanmaraş’ta toplamda 115 okulun beslenme dostu okul programına alındığını sözlerine ekleyen Öksüz, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı, “Yine 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede; Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması amacı ile de “Beslenme Dostu Okullar Programı” uygulanmaktadır. Bu programda da ilimizde; 2010-2014 tarihlerinde hiç bulunmayan beslenme dostu okul 2014-2015 yılında 1 okul, 2016 yılında 24 okul, milli eğitim müdürlüğümüz ile teşvik edici bilgilendirme çalışmaları ile 2017 yılında 65 okul, 2018 yılında da 25 okul gerekli şartları yerine getirmiş toplamda 115 okulumuz beslenme dostu okul programına katılmıştır. 2016 yılında okullarımızı fiziksel aktiviteye teşvik için beslenme dostu okulu olan okullarımıza bisikletler verildi. Bu yılda ilimizde uyguladığımız bir proje ile okullarımızda tüm çocuklarımızın kullanması için takım formları, basketbol, voleybol topu, atlama ipi, klasör ve bilgilendirme panoları dağıtılmaktadır. Beklentimiz 1. aşaması Beyaz Bayrak olan projeye dahil olan 413 okulumuzun geriye kalan 209’ununda Beslenme Dostu Programına katılması bizlerin ve milli eğitim müdürlüğümüzün yoğun çabaları ile 2019 yıl sonuna kadar programlara katılması ve beyaz bayrak okul sayımızın artmasıdır. Toplantıya katılım ve desteklerinden dolayı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğümüzün çalışanlarına ve bu projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“Çocuklarımızın 3k’sının içini doldurmalıyız”

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise yaptığı konuşmada çocukların 3K’sının içinin doldurulması gerektiğini belirterek, 3K’yı açıkladı. Yılmaz, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz çocuklarımızın 3K’sının içini sağlıklı ve sağlam bir şekilde doldurmak mecburiyetindeyiz. Çocuklarımız tabiri caizse boş ve temiz olarak geliyor, içlerini dolu ve temiz olarak teslim etmek zorundayız. Bunlardan bir tanesi kafasının içini sağlıklı bilgiyle doldurmamız lazım. Hem toprağın altında hem de toprağın üstünde ona lazım olan bilgilerle doldurmamız gerekiyor. İkincin K ise, kalbinin inançla, ümitle, sevgiyle, aşkla, şevkle ve heyecanla doldurmamız lazım. Şayet biz boş bırakırsak dışarıdaki tuzaklar kin, nefret ve hasetle onu dolduracaktır. Üçüncü K’da, içini temiz ve sağlıklı gıdalarla doldurmaktır. Bu üçünü sağlam tutarsak bedenin diğer organları ya bilgiden ya sevgiden yada gıdadan beslediği için diğer organları oldukça sağlıklı olacaktır. Bunu sağlayabilmenin yolu da sağlıklı bir nesil yetiştirebilmenin yolu da temiz ve sağlıklı ortamlardan geçiyor. Okullarımızın hijyen bakımından özellikle de çocuklarımızın gıda almış oldukları kantinlerimiz ve kantinlerimizin içinde satılan çocuklarımızın beslenmesine katkı sağlayan gıdalar hususunda okul yöneticilerimizin, müdürlüğümüz personellerinin sıkı ve yakın bir takip içerisinde olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda çok daha ciddi bir şekilde biliyorsunuz bakanlığımız çocuklarımız için sağlıklı olmayan besinlerin satışına engel getirdi. Gerek asitli içecekler gerekse de obeziteyi teşvik edecek gıdaların satışına engel oldu. Hatta öyle ki bazı gıda firmaları sadece kantinlerde kalori düzeyi çocuklara uygun ürünler yetiştirmek zorunda kaldılar” açıklamalarında bulundu.

“Okullarda lavabo temizliğine dikkat edin”

Çocuklara yönelik tehlike oluşmadan önce tedbirler alınması gerektiğini belirten Yılmaz, okullardaki lavabo temizliğine dikkat çekerek, “Belki aile ortamında olduğumuzu düşünerek ifade ediyorum ama en az kantini denetlediğimiz kadar okullarımızın tuvaletlerinin temizliğini takip etmemiz lazım. Birinde karnını doyururken birinde de belki ihtiyacını giderirken mikropla karşı karşıya kalacak çocuklarımız. Onun için de hafta sonunda üç ilçemizi ziyaret ettim, okul müdürünün odasına uğramadan doğruca tuvaletlere bakmaya gittik. En pis olan tuvaletler temizse diğerleri zaten temiz demektir. Onun için de aynı hassasiyeti bütün okul yöneticilerimizin göstermesi gerekir. Hiç kimse basit mazeretlerin arkasına sığınmasın. İlimizde 2006-2016 tarihleri arasında 182 okul, 2017 yılında da 160 okul belirlenene kriteri karşılayarak beyaz bayrak almış ve toplamda 351 okul olmuş. Bu oldukça az bir rakam, bundan daha fazlasını okullarımızın hak ettiğini düşünüyorum. Kalan okulların da rakamını vermek lazım tabi ki. Maalesef 90 okulumuza beslenme dostu okul sertifikası verilmiş, İnşallah bu sertifika törenini önümüzdeki yılda büyük bir şekilde yapacağız. Bu hususta ben sizlere güveniyor, sizlerden destek bekliyorum. Birlikte geleceğimizi emanet edeceğimiz sağlıklı nesiller yetiştirmek temennisiyle katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ‘Beyaz Bayrak’ almaya hak kazanan okullara ödülleri takdim edildi.