OSB Ortak Bir Alana Yapılsın…
 
 
Afşin ve Göksun’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri yapılması planlanan  “Organize Sanayi, Bölge Hastanesi ve Fakülte Kampusü” hakkında bir araya gelerek bu 3 büyük yatırımın kuzey ilçelerinin yararlanabileceği ortak bir yerde yapılması için çalışma başlattılar.
 
 
Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin Kent Konseyi Başkanı Mevlüt Taşkale, Göksun Kent Konseyi Başkanı Seyfullah Beyazıt ve yönetim kurulu üyeleri, Göksun Gönül Dostları Derneği Başkanı Bahadır Polat, Afşin Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İlyas Sarı, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Kurt,
Afşin Şoförler Odası Başkanı Adnan Kabaağaç, katıldı.
 
“OSB’nin Ortak Bir Alana Yapılmasını İstiyoruz”
 
Afşin’de bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri adına konuşma yapan Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Organize Sanayi’nin ortak bir alana yapılmasını gerektiğini kaydetti.
 
Can, “Bugün burada Afşin ve Göksun sivil toplum örgütleri bir araya gelerek özellikle kuzey ilçelerinin bölgesel bütünlüğünü sağlamak amacıyla alınan kararı bir kez daha gözden geçirmek adına toplandık. Özellikle kuzey ilçeleri arasındaki kardeşliği, kalkınmayı ve bütünlüğü sağlamak adına toplandık. Özellikle organize sanayi bölgesinin, bölgeyi temsilen ortak bir yerde yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca bölge hastanesinin 3 ilçeye hatta Ekinözü de dahil olmak üzere 4 ilçeye hizmet vermesi için ortak bir alana yapılmasını kuzey ilçeleri adına istiyoruz. Fakülte ve kampusünün gene bölgeye hizmet edecek şekilde kuzey ilçelerinin genel istifadesinin sağlanacağı bir yerde olmasını istiyoruz. Bu şekilde yatırımların esas ana konusu da Kahramanmaraş’a uzak olan kuzey ilçelerinin arasındaki bütünlüğü ve kalkınmayı sağlamak başka hiçbir gayemiz yok.” dedi.
 
“Başbakan’a Açık Mektup Gönderdik”
 
 
Başbakan’a, Sanayi Bakanlığı ile birlikte bölge Milletvekillerine açık mektup gönderdiklerini kaydeden Afşin Ticaret Odası Başkanı Bakir Sıtkı Can, “Bu, yıllarca Afşin, Elbistan ve Göksun arasında bir takım sıkıntılara sebep olmuş. Bu üç ilçe kendi başına kalkınma hamlesi yapmaya çalışmış ama biz özellikle sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelerek ortak bir akılda hizmetlerin ortaklaşa yapılmasını istiyoruz. Bunun bölgenin bütünlüğü ve gelişmesi için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun için elbette siyasi bir destek gerekiyor. Biz buradaki ilk adımı OSB olarak düşünüyoruz, arkasından bölge hastanesi ve Fakülte olarak düşündük. Ortaklaşa yapılacak olan hizmetlerin ve yatırımların daha da çeşitlendirilmesi mümkün. Bununla alakalı Açık Mektup adı altında ve Afşin ve Göksun gibi tüm sivil toplum örgütlerinin de imzaladığı bir metin yayınlandı. Bu gazetelerimizde de yer aldı.” şeklinde konuştu.
 
“Bu Adımla Bölge Kalkınma Sürecine Girecek”
 
Atılan bu adımlarla bölgenin kaklıma sürecini hızlandıracağını işaret eden Can, sözlerini şöyle tamamladı:
“Göksun ve Afşin sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek bu konuyu tekrar masaya yatırdık. Bu adım bölgemizde ilk defa yapılan bir oluşum ve bu adım inşallah bundan sonra yapılacak olan yatırımları gerçekten ortak akıl olarak kuzey ilçelerinin bütünlüğünü sağlayacak şekilde yaptığımızda bu herkesin yararına olacak ve bölgede bir kalkınma sürecine girmiş olacak. Elbistan zaten istifade ediyor. Afşin’in ve Elbistan’ın biraz daha hızlı geriye dönük olan o eksik yıllarını tamamlaması daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada da Afşin’deki sivil toplum kuruluşlarımızın destekleri tamdır. Biz buna geçen hafta şahit olduk. Ayrıca Göksun’daki sivil toplum kuruluşlarının heyecanı da bizden farklı değil.
Bunu Sayın Başbakanımıza, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve Kahramanmaraş Milletvekillerine olmak üzere hepsine göndereceğiz ve bu noktadaki desteklerini isteyeceğiz.”dedi.
 
 
OSB, Hastane ve Fakülte Ortak Bir Yerde Olsun
 
Daha sonra söz alan Göksun Kent Konseyi Başkanı  Seyfullah Beyazıt ‘da Göksun’da faaliyet gösteren sivil toplum örgüt kuruluşlarının da Organize Sanayinin, Bölge Hastanesi’nin ve Fakültenin Kampusünün ortak bir yere yapılması gerektiğini işaret etti.
 
Başkan Beyazıt konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Arkadaşlarla hep beraber burada bölgemizin kalkınması için bir araya geldik ve gerçekten çok memnunuz bu konuda hiçbir sıkıntımız yok. Biz bunu daha öncede konuşmuştuk, her zaman dediğimiz noktada ve bölgemizin ortak kalkınması, birlik ve kardeşlik duygusunda hareket etmek istiyoruz. İnsanlar eğer kazançlarını paylaşamıyorsa kardeşliği, kalkınmayı ve bütünlüğü de paylaşmakta sıkıntı çekiyor demektir. Kardeşliğin gereği de paylaşmak ve ortak hareket etmektir. Biz Elbistan’daki OSB, Şehir Hastanesi ve Fakültenin ortak bir yerde olması konusunda hemfikir olduk diğer ilçelerimizde bu konuda katkıda bulundular. İlk adım olarak da ATSO Başkanımız Sıtkı Bey’in söylediği gibi OSB’nin ortak bir alana yapılması konusunda biz hemfikiriz. Biz biliyoruz ki Elbistan’da da bizim gibi düşünen arkadaşlarımız var. Bu konuda beraber hareket ederek bu oluşumun ortak bir yere yapılmasının bölgemize çok büyük getirisinin olacağını düşünüyoruz. İnşallah bu konuda bize siyasilerimizde destek verirler ve en güzel noktaya geliriz. Herkesin katkısını bekliyoruz.”
 
Afşin ve Göksun’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri önümüzdeki günlerde daha geniş kapsamlı bir toplantı yapma kararı alarak toplantıya son verdiler.
 

osb ile yesilafsin