Büyükşehir İtfaiyesi’ne Miniklerden Sürpriz Ziyaret Büyükşehir İtfaiyesi’ne Miniklerden Sürpriz Ziyaret

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, depremden etkilenen tüm esnafların kredi borçlarının ertelenmesi gerektiğini söyledi.

DSC_0180

Afşin TSO Başkanı Bekir Sıtkı Can, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme müjdesini olumlu karşıladıklarını ancak, deprem bölgelerinde ilan edilen mücbir sebep hali süresinin en az 1 yıl uzatılması gerektiğini söyledi.

Bakan Şimşek tarafından açıklanan erteleme kararından sadece esnaf ve kefalet kooperatifinden kredi çeken esnafları kapsadığını belirten Can, “6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Osmaniye illeri ve bağlı ilçeleriyle Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan Hazine faiz destekli kredilerinin ertelenmesine yönelik mevzuat tamamlandı.

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ili etkilediğini ifade eden Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, deprem bölgesindeki esnafları derinden sarstığını belirtti.

Can, "Tüm kamu ve kurumlarımızın depremin yaralarının sarılması ve depremden zarar gören vatandaşlarımızın, esnaflarımızın yanında olduğunu biliyoruz. Deprem bölgesinde bulunan mükelleflerimiz için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edilmişti. Deprem tarihi itibarıyla bu depremi yaşayan illerdeki mükelleflerin, 6 Şubat 2023 ila 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükleri ertelenmişti. Mücbir sebep süresince, verilmesi gereken vergi beyanname ve bildirimlerinin verilme süreleri 15 Ağustos 2023 günü sonuna kadar, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme süreleri de 31 Ağustos 2023 gününe kadar uzatıldı. Mücbir sebep halinin depremden derinden etkilenen esnaflarımız ve müteşebbislerimiz için yaralarını sarması, normalleşmesi adına en az 1 yıl daha uzatılması gerektiğini düşünüyoruz. Kahramanmaraş başta olmak üzere diğer deprem bölgesinde bir mali takvim yılı daha ertelenmelidir.” açıklamasında bulundu.